Cesta z Windowsu na Mac, diel druhý – Lesk a bieda Mac OS X

By | 23. augusta 2012

Tento blogspot by som označil ako druhý diel mojej cesty z Windowsu na Mac OS X. Ak ste ešte nečítali prvý, nech sa páči. Prvá časť dosť Mac OS X kritizovala, ak čakáte že druhá už bude iná, sklamem vás. Hneď na začiatku varujem, že často použijem neodborné, svojské pomenovania (aspoň v úvodzovkách), možno trochu podpichnem zarytých Applákov, ale samozrejme aj pochválim…

Počas troch týždňov som si poznačil niektoré veci, ktoré sa mi na Mac OS X páčia a niektoré veci, z ktorých ma ide poraziť. A keďže mám Mac už takmer 2 mesiace, dovolím si tvrdiť, že od Windowsu som si celkom odvykol.

Začneme tým, z čoho ma ide poraziť:

Všeobecné zvláštne chyby pri „prebúdzaní“ / používaní externého monitoru/TV

Je mi jedno, že väčšina bude tvrdiť, že nič také sa im nikdy nestalo, notebook používam 12 hodín denne, pracujem na ňom, sledujem na ňom filmy, pripájam ho k externému monitoru, k telke, využívam na pripojenie rozličné bezdrôtové siete, občas používam externú myš. Neustále mi beží Firefox, Chrome, Thunderbird, Terminál, Textmate, Coda, Transmit a Messasges. Toto všetko ale považujem za absolútne bežné veci, ktoré by „The world’s most advanced desktop operating system“ (by Apple.com) nemali robiť problém. Bohužiaľ robia. Veľmi často sa mi stáva, že systém „zblbne“ zo situácie, keď mám pripojený externý monitor, následne monitor odpojím a otvorím notebook (predtým bol zatvorený). Všetko v systéme spomalí, seká a následne zamrzne, pomôže LEN vypnutie/zapnutie natvrdo. Stáva sa to často pri prebúdzaní zo „sleepu“, prípadne pri kombinácii s pripojením externého monitora. Ak mám notebook „otvorený“ celý deň, systém neprejavuje žiadne známky nestability.

Pôvodne som bežal na Mac OS X Lion, ale k novému notebooku som dostal možnosť zdarma získať Mountain Lion, takže som to využil. Odvtedy pociťujem tieto problémy. Systém som štandardne updatol z Lion na Mountain Lion. Áno, aj mne sa núka riešenie čistej inštalácie, ale nie je to práve to, čo je proti ideológii Apple? Jednoduchosť založená na prostom používaní a žiadnom rozmýšľaní o čistých inštaláciách (Apple štandardne odporúča update, nie čistú inštaláciu). A navyše si nie som celkom istý, či je to týmto. O podobných problémoch som na internete počul, akurát že práve naopak – podobné problémy riešil prechod z Lionu na Mountain Lion. Toto chovanie OS ma naozaj sklamalo, ak by sa to stalo na Windowse, všetci by len mávli rukou, že klasika, ale keď sa to stane na Mac-u, tak za to môžu divné aplikácie, rozmaznaný užívateľ, update namiesto čistej inštalácie, alebo dokonca chybný hw (čo je samozrejme hlúposť, keďže všetko stabilne beží až do určitého úkonu, pri ktorom sa problém tak či tak neprejaví vždy).

Na tomto príklade jasne vidno, že užšia Mac komunita sa snaží zhadzovať vinu na všetko okrem vysnenej dokonalosti svojho uctievaného OS. Je to choré. Treba proste priznať, že Mac OS X NIE JE most advanced a že ani on nie je bez chyby (tak ako ako aj ostatné OS s Windowsom v čele). Ak niečo na Windowse podobne blblo, väčšinou boli na vine staré verzie ovládačov, často stará verzia biosu. Vo Windowse to každý v tichosti poriešil, no bol podpichovaný Mac-istami, presvedčenými o dokonalosti ich OS. Och…

Mac OS X Moutain Lion – akoby stále beta verzia

Je toľko chýb, ktoré som si v Mountain Lione všimol, že som si ich ani nestačil zapisovať (a vlastne som ani nemal chuť). Za všetko spomeniem:

 • pravidelné prekrývanie jednej desktopovej ikony druhou (už som videl aj 3 ikony na sebe) – screenshot
 • položka horného menu ostáva „nakliknutá“ aj v prípade, keď už dávno „nakliknutá“ byť nemá
 • prípad keď na jednej ploche mám 2 okná terminálu, na druhe ostatné, CMD+TAB-om sa prepínam medzi Terminálom a aplikáciami na druhej ploche, keď tu zrazu mi prestane prehadzovať na plochu s terminálom (tomuto problému som venoval zhruba 5 minút a naozaj som nedošiel čím to je)
 • divné samovoľné „ukázanie“ aplikácie po tom, ako bola skrytá pomocou CMD+H
 • nechutné „zavadzanie“ docku pri pokuse o zmenu veľkosti okna, zasahujúceho pod dock
 • k predchádzajúcemu bodu – v niektorých prípadoch mám problém trafiť sa do bodu zväčšovania okna – na okrajoch je to naozaj asi len pixel, alebo dva, pravý horný roh trafím vždy ikonu prechodu do fullscreenu… všade nejaký problém, pripadám si ako pako snažiaci sa trafiť pixel na retina displayi

Posledné 2 body neberiem ako chyby v pravom slova zmysle, ale pripadajú mi ako extrémne a do očí bijúce nedostatky. Je toho viac – a nie, nesnažím sa nasilu preháňať. V poslednej verzii systému Mac OS X je o mnoho viac drobných chýb ako bolo vo Windows 7 (priznám sa, tam som žiadne nespozoroval). Preto mi full verzia Mountain Lion-u skôr pripadá ako beta verzia.

Svetlá stránka Mac OS X a dokonalý Macbook Pro Retina

Windows je oproti Mac OS X neskutočný bordel. V Macu mám všetko akosi viac „upratané“, aj keď aj v ňom sa snaží spraviť svoj osobný pracovný bordel. Po dvoch mesiacoch som si ako tak zvykol na základné klávesové skratky, úchylné prepínanie aplikácií/okien ako takých, minimalizovanie okien a skrývanie aplikácií a opätovné „od-minimalizovanie“ okien a „obnovenie“ aplikácií. Ak ste toto prečítali, gratulujem. Ak som si na toto zvykol, tak zároveň gratulujem sám sebe.

Mac je vždy pripravený

Na okamžité „začatie práce“ som si zvykol už pri ultrabooku Lenovo U300s. Otvorím notebook, som tam kde som deň predtým skončil (ak to nezamrzne, viď. hore) a do 2 sekúnd pokračujem. Dokonalé a extrémne rýchle. Čo je naozaj neoceniteľné je to, že ak mi systém aj nakomplet spadne (viď. hore), po reštartovaní som – oh áno! – tam kde som predtým skončil a neprídem ani o kúsok práce. Tak toto na Windowse nenájdete.

Retina je display na ktorom dokážete pracovať aj zabávať sa

Kancelárska práca, písanie kódu, programovanie, Photoshop, filmy, hry, čokoľvek. Display je jednoducho určený na všetko. Nikdy by som nebol veril, že na 15″ dokážem efektívne pracovať s Photoshopom a zároveň textovým editorom. Ak sa vám zdá rozlíšenie príliš nízke (štandardne má retina 1440×900 s dvojitým dpi), zvýšite si ho na 1680×1050, prípadne 1920×1200 a na obrazovku sa vám toho pomestí viac a pritom to bude stále čitateľné a dobre viditeľné. Predtým som mal starší HP Elitebook so 17″ monitorom a rozlíšením 1920×1200, oficiálne ho môžem vyhlásiť za „kaziča očí 21. storočia“. Kontrast, svietivosť, jas a farby sa nedajú porovnávať (Elitebook notebook stál len o niečo málo menej ako čo Macbook Retina). Napriek tomu, že vlastním 30″ externý monitor, nemám nijak extra potrebu ho používať. Mac OS X je na tento monitor veľmi dobre pripravený a dovolím si tvrdiť, že Retina je eso v rukáve Apple. Neuveríte pokým nevyskúšate. Mimochodom Windows 7 (ani s bootcamp drivers) Retinu nezvláda, no tomu sa nejak extra nečudujem, keďže to ani nie je v jeho kompetencii.

Najlepší touchpad a klávesnica súčasnosti

Už v predošlom blogspote som touchpad chválil, aj som preň vyhradil jeden paragraf textu. Na inom počítači resp. na Windowse som si nikdy nedovolil robiť s Photoshopom len za použitia touchpadu. Ono sa to vlastne ani nedalo, keďže touchpady na PCčkach sú väčšinou maximálne tak „ok“. Proste vieme že tam sú, na čo to (väčšinou pri bežnom surfovaní) ich použiť môžeme, inak pripojíme myš. Na rozdiel od toho si Mac hodíte na nohy v obývačke pred telkou a pohodlne spravíte takmer všetko to, čo v pracovni s pripojenou myšou. Extrémne dobre vyladený hardvér aj softvér v tomto prípade vytvorili niečo, za čo by si Apple zaslúžilo nejaké medzinárodné ocenenie :-). Keď chytíte Macbook Pro do rúk, okamžite ho ovládnete (ťazké začiatky prechodu z Windowsu nepočítam), cítite absolútnu kontrolu. Opäť niečo, čo som za tie roky pri PC a Windowse nepoznal.

Áno, PC desktop s kvalitnou klávesnicou (zhodou okolností som už vtedy používal Apple klávesnicu), skvelou myšou, dobrým monitorom a Windows 7 sa používa výborne, ale tu sa bavíme hlavne o notebooku, ktorý si pohodlne hodíte na nohy a bez problémov surfujete, programujete, upravujete vo Photoshope, alebo čokoľvek iné. Mimochodom je veľmi ľahký a tenký, takže nezavadzia a neťaží, navyše hreje len zlomok z toho, čo väčšina PC notebookov.

Ostatné

 • ak sa bojíte, že na Macu nebudete mať dostatok dobre použiteľných aplikácií, opak je pravdou, je tu všetko čo potrebujete, navyše jednoducho inštaľovateľné cez Apple store (okrem platených je tu aj kopec výborných freeware aplikácií)
 • trochu pokarhať musím MS Office Word a Excel, jednak sú o kus ochudobnené a taktiež majú niektoré drobné chyby, ktoré si všimnete keď ich začnete pravidelne používať (ano, Pages a Numbers zatiaľ stále nemám, používam docx a xlsx)
 • z Messages sa stal skvelý IM, do ktorého dokážete pridať Facebook, Jabber, Gtalk (mne viac netreba) – aj táto aplikácia má svoje medzery, hlavnou je spomalené vyhľadávanie v histórii a prepínanie medzi aktívnymi chatujúcimi
 • Firefox sa mi zdá rýchlejší ako na PC, no za deň mi asi 3x zmrzne – ešte že po obnovení pokračujem v práci tam, kde som prestal (hehe, to mi pripomína Mac OS X samotný – zmrzne a po reštarte neprídem o nič)
 • kalendár a poznámky synchronizované s ostatnými Apple zariadeniami = úsmev na tvári

Takže zatiaľ toľko. Možno sa niekomu bude zdať, že sa opakujem, verím však že som druhým dielom mojej migrácie prenikol zase trošku hlbšie a potenciálnym záujemcom o prechod z PC na Mac trochu otvoril oči. Som človek, ktorý na Mac prechádzal s tým, že to celé bude proste používať a nebude sa starať o to, čo je pod kapotou (tak mi bol Mac a Mac OS X interpretovaný).

Môj záver zatiaľ znie – z PC na Mac sa oplatí a neoplatí prejsť, alebo lepšie povedané, na Mac sa možno aj (ne)oplatí prejsť.

Všetky diely seriálu

 1. MacBook Pro Retina – cesta z Windowsu na Mac OS X – prvý diel
 2. Cesta z Windowsu na Mac, diel druhý – Lesk a bieda Mac OS X (aktuálny článok)
 3. Cesta z Windowsu na Mac, diel tretí – 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť

One thought on “Cesta z Windowsu na Mac, diel druhý – Lesk a bieda Mac OS X

 1. Pingback: Operačný systém Mac OS X po roku používania

Pridajte komentár