Cesta z Windowsu na Mac, diel tretí – 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť

By | 7. septembra 2012

Prechod z Windowsu na Mac nie je jednoduchá záležitosť. Proces často zahŕňa množstvo úskalí, ktorým som sa nevyhol ani ja. Preto som sa (vrámci tretieho dielu tohoto seriálu) rozhodol spísať desať vecí, ktoré by ste si mali uvedomiť pri prechode z OS Microsoftu na OS Applu. Toto desatoro treba brať ako rady a uľahčenia života čerstvých Mac-istov.

 1. Nevytvárajte si windowsovské klávesové skratky aj na Macu. Naučte sa tie, ktoré sú pre Mac natívne (zoznam klávesových skratiek).
 2. Neprispôsobujte si vzhľad, funkcie, chovanie Mac aplikácií tak, aby sa chovali ako tie, ktoré ste používali na Windowse. Proste si zvyknite na to, ako fungujú Mac aplikácie – bodka.
 3. Používajte search v helpe, je veľmi užitočný a nasmeruje vás presne a názorne na to, čo hľadáte.
 4. Naučte rozdiely medzi minimalizovaním okna, zatvorením okna, skrytím aplikácie, zatváraním aplikácie. Tieto veci si proste hneď na začiatku musíte osvojiť.
 5. K bodu 4 sa vzťahuje prepínanie medzi aplikáciami vs prepínanie medzi oknami aplikácie. CMD+TAB prepína iba aplikácie, nie všetky okná (ako vo Windowse). Prepínanie okien má inú klávesovú skratku, definovať si ju môžete v Systémové nastavenia -> Klávesnica -> Klávesnica a text -> Prepnúť na ďalšie okno. Toto je jediná výnimka, keď som si priradil vlastnú klávesovú skratku – používam SK klávesnicu a na nej by bola natívna klávesová skratka na prepnutie okna nepoužiteľná. Moja skratka je CMD+< (klávesa pod ESC na SK klávesnici).
 6. Ak nemá ľubovoľná aplikácia definovanú klávesovú skratku, môžete jej ju vytvoriť. Môžete tak učiniť v ponuke Systémové nastavenia -> Klávesnica -> Skratky aplikácií.
 7. Používajte Mission Control (Expose), zvyknite si na aktívne rohy, všetko nájdete v Systémové nastavenia -> Mission Control. Osobne aktívne rohy používam len ako sekundárnu funkciu popri CMD+TAB + CMD+<.
 8. Naučte sa používať spotlight (skratka CMD+medzerník). Vyhľadáva bleskovo a vo všetkom. Hľadáte dokumen začínajúci na p s príponou súboru xls? Napíšte do spotlight „p xls“ a v zlomku sekundy uvidíte niečo nevídané :-).
 9. Nájdite si svoje „defaultné“ aplikácie. Skúšajte pokiaľ vám aplikácia nebude na 100% sedieť. K dokonalosti sa dopracujete (bohužiaľ) až po určitom čase, nie vždy sú rady od skúsených Mac-istov sväté. Svoj vlastný zoznam aplikácií, ku ktorému sa sa dopracoval asi po 3 mesiacoch čoskoro zverejním pre inšpiráciu tu na blogu.
 10. Ak ste zúfalí a máte na Macu problém s niečím, čo predtým na Windowse fungovalo bez problémov, rýchlo a efektívne – proste zabudnite ako to fungovalo na Windowse. Ak na Macu objavíte pomalšie, menej efektívne riešenie toho istého problému, proste ho používajte až pokým (časom) nenájdete efektívnejšie. Nemá zmysel pozastavovať sa pri všetkom a donekonečna Googliť – zožerie vám to kvantum času, ktorý vám už nikto nevráti. Navyše, ak pri bežných úkonoch budete neustále Googliť a hľadať „efektívnejšie“ riešenie, budete zbytočne frustrovaný práve stratou času a všetky postupy si tak či tak okamžite neosvojíte.

Musíte sa proste zmieriť s tým, že prechod na Mac vám zaberie nejaký čas, počas ktorého budete pracovať menej efektívne. V konečnom dôsledku nájdete veľa konkrétnych prípadov, ktoré sa dali na Windowse riešiť efektívnejšie (ale aj veľa, ktoré majú efektívnejšie riešenie na Macu).

Všetky diely seriálu

 1. MacBook Pro Retina – cesta z Windowsu na Mac OS X – prvý diel
 2. Cesta z Windowsu na Mac, diel druhý – Lesk a bieda Mac OS X
 3. Cesta z Windowsu na Mac, diel tretí – 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť (aktuálny článok)

3 thoughts on “Cesta z Windowsu na Mac, diel tretí – 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť

 1. Ivusko

  Som rad, že píšeš takýto seriál. Čaká má prechod po asi 16 rokoch. A som si vedomý, že to bude ťažké.

  Reply
 2. Pingback: Cesta z Windowsu na Mac, diel druhý – Lesk a bieda Mac OS X

Pridajte komentár