Operačný systém Mac OS X po roku používania

By | 12. augusta 2013

Už je to viac ako rok, čo denne používam MacBook Pro Retina s Mac OS X (Mountain Lion). Za tento, dostatočne dlhý čas, som nabral množstvo skúseností a o niektoré sa dnes s vami podelím.

Vopred upozorňujem, že sa budem zaoberať hlavne kritikou a nedostatkami, ktoré subjektívne pociťujem pri používaní Mac OS X.

Okná

mac-os-x-okna

Po vyše roku používania Mac OS X môžem konštatovať, že najhoršou časťou je ovládanie okien ako takých. Ide o prepínanie, zväčšovanie, zmenšovanie a dock celkovo. Situáciu mi nijak neuľahčil ani ospevovaný Mission Control, ktorý na prepínanie medzi aplikáciami resp. oknami vôbec nepoužívam. Vidím v ňom akurát tak chaos. Aplikácie tretích strán, ako sú napr. HyperDock, DockView nie sú programátorsky dotiahnuté do dokonalosti, často prebytočne zaťažujú systém. Vidieť proste, že nie sú súčasťou systému. Čo však môžem vrelo odporučiť je appka Spectacle, pomocou ktorej si jednoducho na klávesové skratky “nabindujete” úpravu veľkosti a pozície okien. Nie každý je celý preč z používania myši (ku ktorej budem mať výhrady nižšie) a nie vždy je najrýchlejšie riešnie hrať sa s touchpadom. Klávesnica vždy bola a vždy bude najrýchlejšie vstupné zariadenie a keďže na nej máte neustále ruky, ovládanie okien pomocou nej príde vhod.

Myš

mac-os-x-mys

Ďalšie značné negatívum, ktoré určite postretne každého zdatnejšieho emigranta z Windows na Mac, je minimálna systémová podpora nastavení myši. V Mac OS X existuje prakticky len jedno nastavenie, ktorým ovplyvníte tak citlivosť ako aj akceleráciu. To je samozrejme zle. Nie každý má rád akceleráciu myši a naozaj netuším, prečo sa musím podriadiť nutnosti jej používania. Vypnúť sa dá len cez konzolu, napriek tomu sa stáva, že sa zapne pri zmene myši. Samozrejme tiež existujú aplikácie tretích strán, tie sú však na tom podobne, ako v prípade prepínania okien. Navyše ak používate 2 rozdielne myši, napr. jednu doma a jednu v práci, nemáte šancu na rovnaké vlastnosti citlivosti. Ja osobne používam optické myši (na laser som si za roky nezvykol) Logitech MX 518 a Logitech G400 a obe sa chovajú úplne inak. Vždy po ich pripojení musím aktivovať appku SteerMouse a poupraviť si nastavenia. Na Apple myš som si nikdy nezvykol a považujem ju za jeden zo slabších Apple produktov. Navyše je vzorkovacia frekvencia bez originálnych ovĺadačov, ktoré proste neexistujú, absolútne úbohá, čo sa prejavuje pri naozaj jemnej práci. Keďže som roky hrával 3D strieľačky a neskôr pracoval v Photoshope, viem to porovnať.

Ikony na ploche

mac-os-x-ikony

Divné chovanie ikon na ploche som už v minulosti spomínal. To, že sa občas rozhádžu a “nahádžu” jedna na druhú, na to som si už zvykol. Ale na divné “prichytávanie” k mriežke sa zvyká ťažko. Toto sa prejavuje pri zmene rozlíšenia, napr. pri pripojení externého monitra. Ak sa vtedy snažíte upratať si novú ikonu k už existujúcim, asi sa vám nepodarí trafiť správnu pozíciu na obrazovke. Toto spozorujete, až keď si to sami vyskúšate, prípadne sa k tomu náhodou dostanete. Navyše existuje divné oneskorenie medzi označením posunutím a následným odznačením ikony/ikon, čo občas, pri rýchlej manipulácii spôsobuje nepresnosti, spomalenie práce a pod.

Finder

finder

Ani slávny Finder nie je taký slávny, akoby sa zdalo. Je síce pravda, že ho denne používam, ale bez rozšírenia XtraFinder by to bolo ťažké. Jedenu konkrétnu vlastnosť považujem za doslova za nedokonalosť: ak ste práve v adresári s fotkami, ktoré máte zobrazené ako ikony, následne si ich zväčšíte, finder neprispôsobí počet stĺpcov, namiesto toho musíte scrollovať horizontálne! Zväčšovanie / zmenšovanie okna Finderu nijak neprispôsobuje jeho obsah! Mám taký dojem, že toto už vedel aj Windows 98. Prečo takáto samozrejmosť nebola nikdy do Finderu pridaná, je mi veľkou záhadou. Navyše Finder je akoby vždy pustený a minimálne on musí byť “neschovaný” (cmd+h) – násilne vyskakuje do popredia, ak to tak nie je. Uniká mi podstata, že prečo.

Photoshop

mac-os-x-photoshop

Dlhé roky sa “hovorilo”, že Photoshop na Macoch beží rýchlejšie, je pre ne lepšie optimalizovaný, že dizajnéri by mali mať (aj preto) Mac a pod. Povedal by som, že dnes je opak pravdou. Photoshop nijak extra rýchlo nebeží, odhadujem to na 10-20% pomalšie, ako na podobne výkonnom PC. Na výkonnom stroji to síce človek často nespozoruje, ale je to smutný fakt.

iWork / Office

pages

Z aplikácií iWork, “mekáckeho office”, som skúsil len Pages a Keynote. Keynote je skvelý, oproti PowerPointu má niečo navrch. Intuitívnejšie sa používa, spravíte v ňom rýchlo a jednoducho prezentáciu, ktorá, ako v prípade PowerPointu, nepripomína roky 90te. Nehovorím, že každá PowerPoinťácka prezentácia je taká, ale väčšina, ktoré som mal možnosť vidieť, prípadne vytvoriť, také sú. Dizajnové oddelenie Applu je holt cítiť. Naopak Pages mi nesadol vôbec. Pracuje sa mi s ním horšie ako s Wordom. A keď sme pri Worde, Office, aký poznáte z Windowsov je portovaný aj pre Mac. Kvalitatívne je tak na 75% z Windowsovského originálu. Polovicu “office” času trávim medzi MS Office portom pre Mac a Google Docs. Prezentácie ale robím výhradne v Keynote.

Náhľady

mac-os-x-nahlady

Čo musím naodvšetko vyzdvihnúť, sú medzerníkové náhľady akéhokoľvek súboru a praktické “nahliadnutie” na plochu cez hot corner (nie, nie je to to isté ako vo Windowse kliknutím v pravo dolu) značne urýchľujú prácu. Švihnutím myši do pravého dolného rohu sa mi odhalí plocha, z ktorej viem “uchmatnúť” ikonu/y a vložiť do aplikácie na popredí. Toto sa hodí napr. pri rýchlom napĺňaní obsahu webov (napr. WordPress uploader obrázkov).

Spotlight vyhľadávanie

mac-os-x-spotlight

Nebezpečne rýchly je aj Spotlight (cmd+space), Windows takto rýchlym a kvalitným vyhľadávaním proste nedisponuje. Vyhľadávanie je prakticky fulltextové, takže ak napíšete napr. “do .xls” tak vám vyhľadá všetky súbory, ktoré obsahujú “do” a majú príponu xls. A to v zlomku sekundy.

iPhoto

mac-os-x-iphoto

Ak vlastníte iPhone, budete milovať iPhoto. Konečne poriadok vo fotkách, ktorý sa udržuje sám vytváraním “udalostí”, prípadne si ho tvoríte vy, vytváraním albumov. Import fotiek je buď cez fotostream, prípadne pripojením iPhonu. Všetko je to také nejaké automatické a nemusíte sa s ničím zložito babrať. Bez iPhoto by som na Windowse asi plakal od nešťastia :-). Menšia daň za komfort je značné miesto zaberaného miesta na disku. Ak si zoberiete, že dnešné MacBooky majú bežne 128 – 512GB disky a vy naozaj radi fotíte (nedajbože točíte), nečudujte sa, ak bude vaša iPhoto library zaberať bežne 30-60GB.

iTunes

itunes

Čomu som úplne na chuť nedošiel je iTunes. Stále mi nepripáda nijak extra prehľadný a rozhodne nepatrí medzi moje najobľúbenejšie aplikácie. Synchronizácia s telefónom, alebo iPodom ma nenadchla ani na Windows iTunes, ale ani tu. Music player si predstavujem inak. Kdežto mi iPhoto pripadá prehľadný, pri iTunes tento pocit nemám. Asi to potrebuje roky praxe a denného používania (ktorému sa vyhýbam) a potom si zvyknem. Ja osobne by som stále ocenil adresár /hudba/ v ktorom sú adresáre s názvami interpretov, v nich názvy albumov a v nich uložené MP3. Nad týmto všetkým jednoduchý player alá Winamp (alebo aj Winamp samotný). Je zaujímavé, že pri fotkách ma to k tomuto modelu neťahá, pri hudba hej.

Parallels

mac-os-x-parallels

Musím ešte spomenúť skvelý softvér Parallels. Windows aplikácie na Macu spúšťam práve cez Prallels. Hodí sa to napr. pre účtovníctvo (používam MoneyS3). Je rýchly a systém prakticky vôbec nevyťažuje (i7 2,3Ghz, 8GB RAM). Je to skvelý nástroj aj pre laikov, keďže si vyžaduje len najprimitívnejšie nastavenia.

Bootcamp

macbook-pro-windows7

Ak si z času na čas chcem niečo zahrať, v bootcampe (dualboot) mám Windows 7. Ten síce celkom nechápe, čo to retina je a preto je jeho natívne rozlíšenie 2880×1800 pri 72dpi (čo je vlastne 1440×900 pri 144dpi), ale hry bežia plnohodnotne a veľmi svižne. To je zabezpečuje grafická karta NVIDIA GeForce GT 650M s 1GB of GDDR5, ktorej sekunduje Intel HD 4000 (tá je pri hraní vypnutá).

Windows 7 vs Mac OS X Mountain Lion

cesta-z-windowsu-na-mac-diel-treti-10-veci-ktore-by-ste-mali-vediet

Windows 7 je vo väčšine prípadov rýchlejší OS. V Mac OS X sa stretávam s drobnosťami, ktoré ma proste vytáčajú. Keďže systém nepoužívam pár dní, už to nie je len “o zvyku”, ako mi bolo stále vtĺkané. Moju miernu nespokojnosť s týmto systémom ale kompenzuje takmer dokonalosť prevedenia MacBooku ako takého. O tom som už básnil aj v minulosti, takže sa k tomu vracať podrobne nebude. Ale…

Ale…

macbook-pro

Ak zbadáte ten dokonalý display (retina), ktorý je pri svojej dokonalosti tenký ako papier… Keď podchytíte “skill” s dokonalým touchpadom (garantujem, že na trhu neexistuje notebook, ktorý má dokonalejšie touchpadové ovládanie)… Keď si skúsite prácu na najlepšej notebookovej klávesnici súčasnej doby, s voliteľným podsvietením a najvyváženejšou veľkosťou a odporom kláves… Pričom táto dokonalá hardvérová mašinka neváži ani 2 kg a vypadá naozaj božsky (nech si hovorí kto chce čo chce, aj za čias môjho frflania nad Apple používateľmi, som považoval dizajn Apple produktov za maximálny možný vrchol). Ak náhodou Apple pohne Mac OS X konečne k súčasnej OS dokonalosti (Windows 7, nie 8), veľmi ma to poteší. Ak nie, prežijem :-).

Všetko hore uvedené je môj vlastný subjektívny názor, nemusíte sa s ním stotožňovať.

4 thoughts on “Operačný systém Mac OS X po roku používania

 1. Vladimír Rejholec Post author

  Aktivne rohy samozrejme plne vyuzivam, touchpad gesta tak isto, ale vysvetli mi, ako sa da prepinat medzi aplikacia/oknami cez mission control. Vyvolam ho, spusti sa ten expose efekt, nieco si vyberiem (MYSOU!!!, na rozdiel od CMD+TAB), nasledne sa chcem prepnut do predchadzajucej appky, vyvolam mission control a vsetko je viacmenej poprehadzovane. Keby v tom vidim aspon nejaky system, ale v tom system nie je! Pripada mi to zoradenie ako random. Navyse MUSIM pouzivat mys.

  Reply
 2. Jozo

  S niecim suhlasim, s niecim nie. Ale to je myslim uplne prirodzene,co mne vyhovuje,tabe nemusi a naopak.
  Osobne pouzivam Mac OS od roku 1997,ale rozhodne nepatrim medzi bezbrehych zastancov vsetkeho,co ma na sebe odkusnute jablko. Skor naopak, tento druh ludi mi silno leze na nervy.

  Pravda ale je,ze do plochy s Mac OS sa mi pozera lepsie ako do plochy kde bezi Win.
  Az Win 7, to trochu zmenila, myslim,ze uz je ten rozdiel mensi, neviem vsak posudit spolahlivost a celkovu pracu na Win 7 oproti Mac OS, kedze Win 7 spustam iba pri specifickych softoch, ktore na Mac OS bud nie su,alebo mi nevyhovuju v porovnani s Win.

  Co sa tyka Photoshopu, to je pravdepodobne trosku historicka zalezitost. Adobe boli na uplnom pociatku dost s apple „jedna ruka“,ale casom sa to tiez menilo a ked si pamatas,ako ich El Jobso nazval lenivymi, v suvislosti s flash playerom, necudujem sa,ze si uz tak navzajom po ruke nejdu, skor naopak.
  Preto (ale nie len preto) zacala byt skor podpora pre Win,ako Mac (napr. 32 bit, vs. 64bit Photoshop). Takze to co platilo volakedy, dnes uz neplati.

  Ale k veci, konkretne iTunes si uviedol,ze ti nevyhovuje a ze by si chcel mat vsetko roztriedene „adresáre s názvami interpretov, v nich názvy albumov a v nich uložené MP3“

  Dlho som si nevedel zvyknut na verziu 11.0 a preto som do OS komplikovane „daval“ verziu 10.x, ale od verzie 11.nepamatamkolko sa to dost zmenilo a to k lepsiemu. A to tak,ze som sa prestal branit a som velmi spokojny.
  Urcite by sa dalo kritizovat to, co je pod „pokrievkou“, neochota podporovat FLAC subory a pod, ale UI je podla mna ozaj dobre.

  Myslim,ze to co si chcel skutocne ponuka a co je (aspon z mojho pohladu) ozaj velmi dobre je, ze ked chcem ovladat iTunes na Macu cez tablet, vizualne je to 100% zazitok. Neobmedzuje sa to iba na nejake textiky s nazvami interprerov a skladbami, ale mas tam artworky a listujes v tom ako v Macu. Jednoducho velmi esteticky zazitok.
  Cital som par kritickych clankov o tom,ze kvalita nie je celkom koser,ale aj tu je riesenie (Amarra, Audirvana Plus). Daju sa celkom slusne integrovat do iTunes.

  Reply
  1. Vladimír Rejholec Post author

   Ďakujem za konštruktívnu kritiku skúsenejšieho používateľa. Ja netvrdím, že všetko, čo som uviedol, je univerzálne dané na každého jedinca, ale verím, že niektoré veci vadia veľa ľuďom. Napr. tá myš je pre mňa doslova zarážajúca. Možno Apple od začiatku neriešilo nejakú akceleráciu myši, mohli to aspoň okopčiť od Windowsu. iTunes je o koncepcii a premýšľaní nad utriedením hudby v počítači. Ľuďia odchovaní na nepoužiteľnom Windows Media playeri, ktorí museli používať náhrady, ako bol napr. Winamp, tieto veci berú proste inak a podľa mňa sa väčšina z nás nikdy s iTunes celkom nestotožní. Na opačnej strane je iPhoto, ktoré je síce veľmi podobné koncepcii iTunes, na druhej strane som mal vo fotkách vždy väčší bordel a hlavne automaticky vytvorené „udalosti“ mi pomáhajú zorientovať sa. Hľadám fotky z augusta 2012 a mám ich do pár sekúnd, nech som kde som. U mňa však vyhralo asi technické vyhotovenie výrobku a neskutočný display. Tieto dve veci sú pri MacBook Retina absolútnym vrcholom.

   Reply
   1. sutko

    S iTunes som na zaciatku rovnako bojoval, potom som si dal tu pracu a upravil si vo vsetkych skladbach ID3 tagy … a potom zacalo mat iTunes zmysel. A ak si niekedy skusal importovat CD do iTunes tak subory na disk ti ulozi v podobnej strukture aku si opisal.
    A este jedna vec s ktorou az tak nesuhlasim – Mission control (najma v spojitosti s aktivnymi rohmi a touchpad gestami) je jedna z najvacsich vychytavok aku tento system ma … a musim povedat ze pre userov prechadzajucich z win na mac a s5 aj najchytlavejsia.

    Reply

Pridajte komentár