Ultrabook Lenovo IdeaPad U300s – výkonný elegán

By | 18. júla 2012

Recenziu na notebook sme tu už dávno nemali. Pred nedávnom som si kúpil ultrabook Lenovo U300s a bola by škoda, aby som sa s vami nepodelil o dojmy z jeho používania.

Hardvérové vybavenie a technické parametre

Vo vnútri 324 x 216 veľkého a 14,9 mm hrubého, 1,32kg vážiaceho ultrabooku sa nachádza dostatočne výkonný procesor Intel Core i5 2467 s frekvenciou 1,6 GHz, ktorý obsahuje 3 MB L3 Cache, 2 jadrá, 4 thready. Už klasická je funkcia Intel Turbo Boost 2 s frekvenciou 2,3Ghz, takže keď treba, mašinka frčí ako divá. Odber procesora je pritom skvelý – 17 W.

Notebook sa štandardne osadzuje ramkami 4 GB DDR3, ja som si dovolil rozšíriť ho na 8 GB. Bohužiaľ ultrabooky, na základe svojej veľkosti (resp. malosti) a teda úspore miesta, majú iba jeden pamäťový slot a teda 4 GB RAM modul šiel von a dnu šiel nový 8GB modul. Táto výmena teda naozaj je možná – doska 8GB moduly podporuje.

Aj rýchle SSD je to, čo robí ultrabooky (resp. kópie Macbook Air) ultrabookmi. Rýchly disk bez pohyblivých častí je tomto modele Lenova U300s JMicron 616, má kapacitu 128 GB. Pri modeli s i7 procesorom je disk vo veľkosti 256 GB. Rýchlosť nerozoznám od desktopu, v ktorom mám OCZ Vertex 3. Štart systému Windows 7 64bit od stlačenia power tlačítka trvá presne 16 sekúnd, vypnutie 13 sekúnd. Treba brať do úvahy aj fakt, že vo Windowse mi už nabiehali resp. vypínali sa niektoré aplikácie (Dropbox, Trillian, Roboform, Logitech Touch Mouse Server)

Výdrž batérie

Výrobca udáva výdrž na batériu až 8 hodín prevádzky alebo až 30 dní v Standby režime, čo som otestoval po svojom. Ak by ste chceli na notebooku pozerať film, pri štandardnom jase vám vydrží zhruba 5 hodín, v Diable 3 na nastavení high performance vydrží asi 1h 30min. Výdrž hodnotím kladne, 1,3 kg placke nie je čo vyčitať.

Frekvencia procesu sa dynamicky a podľa potreby mení od 800 do 2200 Mhz. V pokojnom stave má 800Mhz, no stačí spustiť žráča výkonu Firefox a okamžite sa frekvencia zdvihne na 2Ghz resp. 2,2 Ghz.

Display

Lenovo U300s je vybavené 13,3 „TFT LCD s LED podsvietením s rozlíšenín 1366 x 768 bodov, čo ako tak postačuje, ale hodilo by sa skôr niečo Horizontálne pozorovacie uhly sú fajn, použiteľné, vertikálne sú na tom bohužiaľ horšie, farby na tom nie sú o nič lepšie. Svietivosť je výborná, keď tomu vypálite na maximum, tak je to viac ako dostačujúce. Na nejakú solídnu prácu s obrázkami zabudnite, tento display pre Photoshop určený nie je.

Ideálne by asi bolo rozlíšenie 1440×900 a kvalitnejšie podanie farieb. Notebook v tejto cene by tieto parametre ponúkať mal. Na hranie, surfovanie, prácu s textom a štandardné aplikácie však stačí.

Klávesnica a touchpad

Klávesnica je, čo sa kvality kláves týka na vysokej úrovni, ale na to, že konkurencia skopírovala Apple klávesnicu, sme si už zvykli. Zdvih aj vzdialenosti medzi jednotlivými klávesmi sú akurát, stláčanie je prirodzené. Čo je však viac ako katastrofa, je veľkosť a umiestnenie pravého shift-u a čiastočne aj enter-u a backspace-u. Ten, kto navrhoval túto časť klávesnice určite musel byť značne zhúlený, slepý, lebo inak nechápem, ako môže niekto niečo takéto tragické vypustiť do sveta. Pravý shift je takmer nepoužiteľný a veľmi ťažko sa naň zvyká. Som si istý, že toto nie je subjektívny dojem.

Notebook nemá podsvietenie klávesnice, čo v noci robí trochu problém. Na klasickú klavesnicu človek zvyknutý je, ale predsalen takáto hybridná notebookovská…

Touchpad je vizálna napodobnenina Apple produktov, technicky je na tom ale oveľa horšie. Slabá citlivosť a reakcie, divný viacprstový-gesture na zmenšovanie a zväčšovnie, tieto veci vytvárajú slabý dojem a vyznačujú sa ešte slabšou použiteľnosťou. Možno si časom zvyknete, ale pracoval som už na oveľa kvalitnejších touchpadoch, ktoré sa nachádzali na oveľa lacnejších notebookoch.

Výkon v praxi, zahrievanie, hlučnosť

Výkon je ohromujúci, ak si vezmeme, aký malý, lahký a tenký ultrabook Lenovo U300s je. Hru Diabo 3 som prakticky celú prešiel na tomto notebooku, síce na minimálnych detailoch, to ale nič nemení na fakte, že si s hrou notebook poradil. Občas FPS kolísali, ale väčšinou sa držali stabilne nad 25, čo na hranie pohodlne stačilo. Ak sa teda trochu uskromníte a ak si vezmete, že U300s nie je určený na hranie nových hier, tak mu v tomto ohľade absolútne niet čo vytknúť.

Integrovaná grafická karta Intel HD3000 dokáže zvládnuť aj ďalšie moderné hry, samozrejme (väčšinou na nízkych detailoch). Pri práci s akýmkoľvek softvérom boli reakcie mašinky veľmi svižné a pohotové, za to vďačíme výkonnému procesoru, ramke a samozrejme SSD disku.

Zahrievanie je značné (samozrejme) pri 100% záťaži (napr. pri hraní spomínaného Diabla 3). Ak hráte hodinu, ľavá horná časť notebooku sa rozpáli na ruke nepríjemné teploty, preto je pri hraní lepšie použiť externú klávesnicu. Zarievanie samé o sebe notebooku nevadí, je na to stavaný (samozrejme dlhodobé extrémne teploty určite žiadnemu HW nikdy neprospievali, ale to už ideme do extrémov). So zahrievaním je spojená aj hlučnosť, keďže sa zapne ventilátor. Hranica hluku nie je kritická, ale je to trochu otravné.

Záver, pre koho je notebook určený

Ultrabook Lenovo U300s je maličký, ľahký, tenký, elegantne vyzerajúci, skvele prenosný spoločník s výborným výkonom, určený tak pre biznis, ako aj pre jednoduchú kancelársku prácu. Ak ho niekde rozbalíte, určite sa zaň hanbiť nebudete. Zamrzí slabší touchpad a divne nadizajnovaný pravý shift, poteší (vzhľadom na veľkosť a váhu) vysoký výkon.

Plusy a mínusy

+ výkon
+ výdrž na batériu
+ rozmery, váha
+ skvelý dizajn
touchpad
veľkosť a umiestnenie pravého shiftu
slabší display

Ak sa vám notebook páči a premýšľate o jeho zakúpení, odporúčam expertov  na Lenovo notebooky a web ThinkPro.sk (detail notebooku v eshope), ktorí ochotne poradia s doplnkovým hardvérom aj prípadnou reklamáciou.

3 thoughts on “Ultrabook Lenovo IdeaPad U300s – výkonný elegán

 1. Pingback: Cesta z Windowsu na Mac, diel druhý – Lesk a bieda Mac OS X

 2. Vladimír Rejholec Post author

  Lukáš: dá sa povedať že teraz už len 15,4″ Macbook Pro Retina display, U300s predávam, okrem toho mám ešte jeden starší HP Elitebook 8730w do zálohy.

  Reply
 3. Lukáš

  No vyzerá fajn, akurát koľko mašiniek máš vlastne doma? To každý deň robíš na inom či ako ?

  Reply

Pridajte komentár