Zoznam programov na každodenné použitie

By | 22. mája 2009

Je jasné, že každý z nás používa rôzne programy na rôzne činnosti a ovládanie počítača. Niektoré využívame častejšie, niektoré menej často. Napadlo ma, prečo si nezosumarizovať aplikácie, bez ktorých si každodenné fungovanie pri PC neviem predstaviť…

 • Mozilla Firefox

  Myslím, že o tomto prehliadači sa už povedalo dosť. Revolučný moderný browser, ospevovaný, zatracovaný. Nič to však nemení na fakte, že by som bez jeho vymožeností (addony Web Developer Toolbar, Mouse Gestures, AdBlock, FlashGot) bol doslova stratený. Či už sa jedná o web development, odlaďovanie webov, ich optimalizácia, ale aj mimo to. Ranou pod pás je postupné spomaľovanie celkového behu aplikácie – náročný používateľ vie o čom hovorím (k téme je post Pomalý a trhaný Firefox, dočkáme sa niekedy dobrého browsera?).

 • Mozilla Thunderbird

  Emailový kliet s jednoduchým a klasickým vzhľadom, štandardnými funkciami, ľahko osvojiteľným user-friendly ovládaním, správou účtov, skvelým filtrom atď. Štandard a klasika, v tomto smere však nevidím na trhu jasného favorita. Thunderbird používam zo zvyku.

 • Google Chrome

  Expresný rýchlik v zobrazovaní a prezeraní webu. Otvorte si 30 tabov s web 2.0 a flash vo Firefoxe (prípadne inom prehliadači), nechajte ich tam 2-3 dni a potom to isté otestujte na Google Chrome. U mňa Chrome slúži ako doplnok ku Firefoxu. Firefox je u mňa štandardným developerským nástrojom, kdežto Chrome používam na štandardné surfovanie webom (a taktiež pre google reader). Zatiaľ Chrome (oficiálne) nepodporuje rozšírenia (iba v beta 2 teste, experimentálne), ak sa tak však stane a na Chrome sa objavia hore menované adony, zvážim celkový prechod. Ak vás tématika ohladne Chrome zaujíma, nezabudnite si prečítať aj Google Chrome Beta a pluginy (extensions)?, Ako na blokovanie reklamy v Google Chrome, či nový infoblog Google Chrome pluginy a rozšírenia.

 • IE Tester (IE6,7,8 pack)

  Nepríjemná nutnosť každého webdevelopera – testovanie vyvíjaných stránok v najrozšírenejšom prehliadači na svete – Internet Exploreri. Keď niekto povie „napíš kvalitný kód a zobrazí sa ti všade rovnako“. To síce môže byť pravda, ale ako všetci dobre vieme, v prípade IE6 (a taktiež aj 7 a dokonca aj 8 ) to nie je vždy pravda. Anomália strieda inú anomáliu a ak aj vieme ošetriť boxmodel, Web 2.0 technológie sú pre 6tku priveľa. Explorer má u mňa extrémne zlú reputácia aj napriek vydaniu IE8. Môj názor naň si môžete prečítať v článku Internet Explorer 8 full v Acid3 teste.

 • Total Commander

  Výborný file manager, ktorý pamätá ešte časy Windows 3.1. U mňa má dlhoročnú tradíciu, používam ho od roku 1998 – vtedy sa ešte volal Windows Commander (to však Microsoftu vadilo, tak sa neskôr premenoval na Total Commander). Nespočet funkcií uľahčujúcich každodennú prácu, štandardný vzhľad (kto pracoval v Norton Commanderi, ten vie svoje) a za tých vyše 10 rokov obrovská sila zvyku. Čo by iný človek robil cez „Tento počítač“ minútu, mám hotové za 5 sekúnd, chcete sa staviť? :-)

 • Adobe Photoshop

  Silný grafický editor, hlavný vývojársky nástroj pre webgrafiku. Častokrát si naň zanadávam, ale to nijak nevyvracia fakt, že je to rokmi odladená a účinne použiteľná aplikácia. Pre Photoshop by ste ťažko hľadali konkurenciu. Asi nikdy sa nestotožním s tvrdením, že Gimp môže byť vhodnou náhradou (aspoň nie z pohľadu dnešných verzií). Osobne ho nepoužívam na tvorbu grafiky, ale iba na jej finálne úpravy, resp. „prevod“ do xhtml/css šablóny.

 • PSPad

  Textový editor zdarma. Občas človeka rozzúri chybnou hláškou, prípadne zlyhaním pri práci s FTP (hlavne pri slabšom pripojení), to však nemení nič na fakte, že mi plne vyhovuje jeho vzhľad, ovládanie a celková funkcionalita (aj keď aj na tej by sa dalo popracovať). Výborné je hlavne zvýrazňovanie syntaxe pre rôzne formáty súborov, zoskupovanie editovaných súborov v taboch (+prepínanie medzi nimi), editovanie priamo na FTP, široké možnosti nastavenia atď. Je to malá a relatívne rýchla aplikácia, aj keď silne uvažujem nad migráciou na Adobe Dreamweaver.

 • Winamp

  Najpopulárnejší prehrávač hudby na svete. Oprávnene a zaslúžene. Pamätám si na prvé verzie, keď mi prvé MP3ojky sekali na mojej 486tke :-) Jednoduchosť a intuitívnosť v ovládaní dopĺňa možnosť nastaviť si prakticky akýkoľvek vzhľad (tém a pluginov je plný net). Podporuje všetky známe aj neznáme formáty. Na jeho počesť vznikla aj odroda pre systémy GNU Linux – XMMS.

 • Pidgin

  Multimessenger – ICQ, MSN, Jabber kontakty v jednom (kvalitne zoradenom a zatriedenom) liste. Jednoduché a nevtieravé okná, rýchle, intuitívne ovládanie, všetky potrebné funkcie. Aplikácia to síce nie je dokonalá (občas padne, posielanie súborov pre ICQ nefunguje vždy – ale to sa dá pochopiť). Ak máte nad 100 kontaktov a chcete v nich mať poriadok a prehľad, skúste ho. Tiež je to jeden zo programov, ktoré majú za sebou viacročnú históriu na mojom disku (predtým sa volal Gaim). Ak vás Pidgin zaujíma, prečítajte si aj Ako zbaviť Pidgin MSN spamu?, Pidgin 2.5.2 ma naozaj potešil – povinná aktualizácia!.

 • GOM Player

  GOM Player u mňa zastáva pozíciu prehrávača videosúborov. V kombinácii s filtrom FFDshow prehrá skutočne všetko video, výborne sa ovláda (na spôsob starej klasiky – BSPlayeru) a vlastne to sú tie 2 veci, ktoré sú najdoležitejšie. To že má na sebe decentný skin (s možnosťou zmeniť na iný) pre mňa nehrá veľkú rolu (aj keď pozerať na neoskinované okno by nebolo bohviečo). V každom prípade som rád, že som sa k nemu (po nechutnom osadení BSPlayeru adwarom) dopracoval.

 • FlashGet

  Jeden z najpopulárnejšich správcov sťahovania súborov. Šikovná utilitka, ktorá ponúka štandarndé funkcie, ako pokračovanie v začatom sťahovaní, sťahovanie z viacerých zdrojov naraz, viac connectov na 1 zdroj, obmedzenie rýchlosti downloadu/uploadu, časovač eventov atď. Osobne ho využívam v spojitosti s rapidshare účtom.

 • Putty

  Notoricky známy terminál pre Windows. Ako inak by som sa pripojil na servery, nastavoval a spravoval obsah bežiaci na Unix-like systémoch?

 • Microsoft Windows Vista 64 Ultimate

  Na záver to najlepšie (ja viem, veľa z vás si teraz v duchu okolo toho slova predstavili úvodzovky), schválne som ich tam nedal. Osobne som s týmto systémom spokojný, môj domáci desktop je v prevádzke 24/7 počas celého roka. Vista mi ani raz nezmrzla, ani raz žiadna „modrá obrazovka“, vždy sa našlo východisko (samozrejme boli prípady, keď už bol reštart nevyhnutný, to však bolo zapríčinené nestabilnou aplikáciou). Vistu mám upravenú na svoj obraz, všetko čo mi netreba, mám vypnuté (tým myslím services). Subjektívny pohľad na túto tématiku nájdete v článku Windows Vista – moderný operačný systém.

Čo používate denne vy? Možno tie isté programy, možno alternatívy. Budem rád, ak sa s nami o ne podelíte.

6 thoughts on “Zoznam programov na každodenné použitie

 1. Pingback: Pozrisi.sk – nepoužiteľný bookmarkovací brak | Exotov bóÓlog

 2. jojototh

  namiesto PsPad pouzivam Komodo Edit, ma dobry a hlavne rychly autocomplete
  inak pekny zoznam, ja som pred nedavnom robil moj tu http://bit.ly/ALw54

  doverujes IE testerom? mne 7 nezobrazoval realne, odkedy som si nainstaloval IE8, preto pouzivam virtual PC

  Reply
  1. exot Post author

   Komodo mam tiez, ale nejak mi (zatial) nesadol. Jasne ze IE testerom nedoverujem, vzdy vsetko skontrolujem aj na original 7micke. 6tku na XPcku.

   Reply
 3. alian

  Pekny zoznam! Btw PuTTY nieje ziaden emulator ale plnodonotny klient protokolov SSH, Telnet, rlogin, TCP a serioveho portu.

  Reply

Pridajte komentár