Ako odoberať novinky z Facebook stránok cez RSS

By | 16. augusta 2013

Roky využívam RSS ako zdroj každodenných noviniek a bez kvalitnej RSS čítačky na počítači, v mobile a tablete si to už ani nedokážem predstaviť. Dnes si ukážeme, ako sa dostať k RSSku Facebook stránky.

Tento návod vznikol aj kvôli tomu, že niektoré webové stránky nemajú RSS feed. Ale vznikol aj kvôli tomu, že proste niektorí ľudia plnia Facebook stránky zaujímavým obsahom, ktorý sa oplatí čítať. V prípade, že webstránka nemá RSS, je možné, že má svoju Facebook stránku a jej autor bude uverejňovať nové články aj tu. A RSS viete z Facebook page získať celkom ľahko.

1. Potrebujete získať IDčko Facebook stránky, z ktorej chcete RSS. A keďže väčšina dnešných FB stránok už IDčka vo svojej URL nemá (majú url typu facebook.com/nazovstranky), použite napr. tento nástroj.

2. Keď už IDčko máte, stačí si ho dosadiť do tejto URLky

http://www.facebook.com/feeds/page.php?format=atom10&id=ID_STRANKY (pre Atom)

alebo

https://www.facebook.com/feeds/page.php?format=rss20&id=ID_STRANKY (pre RSS 2.0)

Takáto URL by v browseri mala “vypľuť” množstvo dát. Vložiť si ju môžete do svojej RSS čítačky (napr. Feedly, RIP Google Reader).

4 thoughts on “Ako odoberať novinky z Facebook stránok cez RSS

  1. Ondrej Galbavý

    Skoda, ze to nefunguje aj na bezne profily, ktore mozem sledovat (cize public prispevky). Facebook vracia „This feed URL is no longer valid.“.

    Reply

Pridajte komentár