Desatoro mojich Mac aplikácií

By | 19. februára 2013

Na Mac OS X som si konečne zvykol a dá sa povedať, že zažívam denný stereotyp pri používaní určitých aplikácií. Niektoré sú súčasťou operačného systému a má ich každý, niektoré som si stiahol, vyskúšal, obľúbil a kúpil. Zostavil som mojich 10 najpoužívanejších programov pre Mac, bez ktorých si neviem predstaviť ani jeden deň práce.

FTP client pre Mac? Transmit!

Pre webdizajnéra je kvalitný a rýchly FTP client nutnosť. Dlhé roky som bol zvyknutý na Total Commander a práve Transmit mi odporúčalo množstvo ľudí ako jeho alternatívu. Po mesiacoch používania sa s týmto názorom nestotožňujem, Transmit sa mi proste stále nedarí plne ovládnuť klávesnicou a urýchliť si tak prácu a prechádzanie stoviek FTP účtov, ktoré v ňom mám. Možno za to môžu aj klasicky zložité Mac-ovské klávesové skratky (keď sme na Windowse mali CTRL, ALT a SHIFT, na Macu máme ešte bonus – CMD), možno sa do toho časom dostanem.

Napriek zapeklitým „keyboard shortcuts“ je Transmit rýchly, veľmi spoľahlivý a použiteľný na všetko možné – FTP, SFTP, Amazon S3, WebDAV. Zobrazíte si v ňom akúkoľvek podobu adresárovej štruktúry, účty si prehľadne zatriedite do foldrov, súborom na vzdialenom serveri ľahko nastavíte potrebné permissions, proste vie to všetko čo budete vyžadovať.

transmit

zdroj: panic.com/transmit

Dokonalý textový editor – Sublime Text 2

Rovnako, ako v prípade Transmitu, ani Sublime Text 2 som nestihol plne „ovládnuť“. Prechod z jedného OS na druhý a prechod na iné aplikácie si vyžaduje bifľovanie efektívnych spôsobov využívania ich možností. Na to som proste nemal čas. Je to trochu škoda, pretože Sublime je naozaj silný nástroj, pre ktorého je asi moje označenie „textový editor“ dehonestujúce. Skôr by som ho označil ako to vývojový nástroj.

Ja som bol odjakživa zvyknutý na extrémne rýchle prepínanie medzi otvorenými oknami pomocou ALT+1,2,3 atď. no a Sublime (ako jediný editor na Macu) mi to splnil (namiesto ALT je tu CMD). Okrem toho dokáže spolupracovať s Transmitom, čo je pre mňa ďalšia dôležitá vlastnosť – dokážem editovať priamo na FTP. Čo zo Sublime robí všemocný editovací nástroj sú packages, ktoré dokážu značne rozšíriť jeho možnosti. Ak sa preň rozhodnete, vygooglite si, čo s týmto zázrakom možno dokázať. Ďalej spomeniem zrýchlenie práce s kódom pomocou snippets, makier, nekonečné možnosti GUI prostredníctvom color schemes, manažment projektov, pokročilého vyhľadávania / nahradzovania textu atď. Skúšal som editory Coda, Espresso, TextMate, BBEdit, ale najviac mi sadol Sublime. Mimochodom je aj pre Win a Linux.

sublime2

zdroj: sublimetext.com

Cez čo sa dobre chatuje  – Adium

Na komunikáciu primárne používam protokol Jabber/Facebook, ale občas som nútený aj ICQ (dotyčný vie). Na Windows som dlhé roky používal Pidgin a potom Trillian. Ich Mac alternatívou je Adium, ktorý asi väčšina applistov pozná. Ak nie, dávam do pozornosti. Čo od IM aplikácie očakávam ja? Absolútna rýchlosť, žiadne kraviny, ktoré by ma pri jej používaní zdržovali, tj. napr. možnosť nastaviť čo najmenej grafických a animačných detailov, zvukov, možnosť použiť jednoduché notifikácie o príchodzej správe, nekomplikované ovládanie – prepínanie medzi rozhovormi a friends listom, históriu (logy), v ktorej sa dá všetko staré dohľadať.

Toto všetko Adium spĺňa, navyše má v logu parádnu kačičku, ktorej môžete zmeniť farbu. Viac vám ku šťastiu naozaj netreba.

adium

zdroj: adium.im

Najlepšia dostupná RSS čítačka – Reeder

Konečne sme sa dostali k mojej najobľúbenejšej iPhone/iPad aplikácii. Jeden z dôvodov, prečo milujem iPhone (tých dôvodov je viac) je aplikácia Reeder. Ide o dokonalú RSS čítačku, ktorá sa pripája na váš Google Reader účet (prípadne Readability alebo Fever) a vytvára preň nekonečne použiteľné, bleskovo ovládateľné „aplikačné GUI“. Laicky povedané, všetky novinky z obľúbených webov na jednom mieste. Ovládanie touchpadom/myšou síce nie je to pravé (prst je predsa len na tento účel ako stavaný), ale aj desktopová aplikácia Reeder vám určite uľahčí a spohodlní život.

Vyberiete si, ktoré zdroje chcete využívať a už tu máte dennú nádielku čerstvých správ. Tlačítko Readability vám novinku naformátuje na plaintext bez zbytočného balastu, prakticky vidíte len dostatočne veľký a kontrastný text na pastelovom pozadí – čo viac treba? Nedočítali ste? Klik na Send to Pocket (predtým Read It Later) a prečítate si to neskôr, prípadne označíte novinku ako neprečítanú a čítate niečo iné.

reeder

zdroj: reederapp.com

Najrýchlejšie možné zdieľanie + super screenshotovač – Droplr

Na Windowse mi vždy chýbala jednoduchá možnosť, spraviť si screenshot z hocičoho a poslať ho čo najľahšie hocikomu. Takéto aplikáciu som skutočne objavil až na Macu, volá sa Droplr. A áno, nie je to len o screenshotoch, aj keď u mňa tvoria väčšinu sharovaných dát. Ako to funguje? Nainštalujete si Droplr, registrujete sa / prihlásite. Máte 1GB miesta, na ktoré môžete nahrávať čokoľvek. Funguje to primitívne jednoducho, klik pravým na súbor -> Share with Droplr, chvíľka strpenia a máte v clipboarde link na danú vec. Link môžete poslať komukoľvek a ten si obsah jednoducho stiahne. A spomínaný screenshot? Shortcut ALT+SHIFT+4 (resp. aký si navolíte), označíte čokoľvek na obrazovke, prípadne prepnete medzerníkom a cvaknete konkrétne okno. Scenár sa opakuje – tzn. chvíľka strpenia pri uploade a v momente máte v clipe link. Geniálne jednoduché. Presne toto mi chýbalo pri Dropboxe.

Ten 1GB čo máte free si samozrejme môžete za poplatok rozšíriť, ale nemyslím, že by ste na screenshot a menšie veci tak ľahko 1GB minuli. Pohodlne stačí. Existuje aj efektívna iPhone appka, ľahko ňou napr. uploadnete fotky a pošlete priateľom, ktorí nemajú iMessage.

droplr

zdroj: droplr.com

Jednoduchšiu to-do aplikáciu budete ťažko hľadať – Wunderlist

Wunderlist je jednoduchý nástroj na správu denne vykonávaných úloh. No a práva tá jeho jednoduchosť ho robí tak extrémne populárnym. Istú dobu strávil aj na titulke App Storu. Prostredie aplikácie je pekné, rýchle a jednoduché. Jednoduché, jednoduché a jednoduché! Ak by bola aplikácia jednoduchšia, už by sa pravdepodobne nedala používať.

Zaujímavé je, že mi proste chýbajú funkcie (ktoré sa nevošli do spomínanej jednoduchosti), ale aj tak Wunderlist používam. Možno je v tom nejaké čaro. Je to appka zdarma, takže si ju určite skúste. Je aj pre Win a iPhone, Android a dostupná je aj webová verzia.

wunderlist

zdroj: wunderlist.com

Kráľ virtuálnych mašín na Macu – Parallels

Kvalitná virtuálka, na ktorej rozbeháte (hlavne) Windows. Akýkoľvek. Dokonca aj kopec hier. Môžete mať napr. dualboot Mac OS X + Windows a do Windowsu sa dostanete rovnako cez klasické bootovanie ako aj „emulácia“ cez Mac OS X. Parallels zabezpečí prepojenie medzi jednotlivými OS, takže medzi nimi zdieľate clipboard a filesystémy. Pracuje sa s ním ľahko, intuitívne, ľahko sa migruje a čo je asi najdôležitejšie, alternatívny OS v ňom beží ako v reále. Ja Parallels používam na testovanie webov vo Windows 7 (hlavne IE), ale aj kvôli účtovníckemu softu. Beží mi prakticky stále na pozadí a pri mojom nastavení (pre Windows 7) požiera 1,7 GB RAM. Až pri spustení Win XP, Win 7 a množstva aplikácií v samotnom Mac OS X sa mi stalo, že počítač viditeľne spomalil.

Áno je platený (80€ new resp. 50€ upgrade), ale stojí za tie peniaze.

parallels

zdroj: parallels.com

Čo ak nechcete Apple Mail – Thunderbird

Nikdy mi nesedel Outlook (ani Outlook Express) a rovnako mi nesedí ani natívny Apple mail klient „Mail“. Už som mu dal šancu 2x a vždy to dopadlo rovnako. Dopadlo to spustením Thunderbirdu. No a práve Thunderbird je jedna z mála aplikácií, ktoré som si so sebou priniesol z Windowsu. Možno je „Mail“ lepší emailový klient, možno je Outlook lepší, možno je Gmail webová appka lepšia, čo z toho, keď mi nič z toho nesedí a mám rád svoj Thunderbird. Ak má niekto rozumné argumenty prečo používať iný klient a spíše ich do komentárov, nebudem sa hnevať.

O jeho možnostiach a funkciách tu nemá cenu hovoriť, každý si vie stiahnuť a nainštalovať a myslím že aj rýchlo pochopiť funkčnosť a ovládnuť prostredie. Emailový klient mám spustený nonstop, vypína sa až sklopením displaya môjho Mac Booku. No a vlastne preto sa objavil v tomto zozname.

thunderbird

zdroj: mozilla.sk/thunderbird

Profesionálny nástroj hackerov – Terminál

Terminál je tu pre každého, kto sa rozhodne upísať sa diablovi a kúpi si Mac-a. Predpokladám, že si tento „nástroj“ vyskúša väčšina z vás. Zo začiatku možno nie, ale časom, keď sa budete snažiť hľadať spôsoby, ako čo-to systémové pomeniť, natrafíte práve na Terminál. Je to vlastne obyčajná unixová konzola, Apple ju trošku vylepšil, môžete si ju pekne vyfarbiť dostupnými profilmi, písmami a podobnými kravinami. S otvorenými Terminálmi po celej ploche vypadám ako profi-hacker, takže mi beží nonstop.

terminal

zdroj: v každom Mac OS X

Keď nezapisujem na kus papiera – Poznámky

Čerešnička na záver, aplikácia poznámky, ktorú má každý vo svojom Mac OS X. Keď som si potreboval vo Windowse niečo rýchlo zapísať, poslúžil notepad a texťák na plochu. Neefektívne. Máme tu cloud a Poznámky sa synchronizujú so všetkými spriaznenými apple zariadeniami. Jednotlivé poznámky si môžete deliť do priečinkov a to je tak všetko. Zalamovať text, či meniť písmo mi príde zbytočné. Evernote mi zase na tento účel pripadá robustný a ťažkopádny. Zaujímavé je, že používam aj hore spomínaný Wunderlist, ktorý dovoľuje písať poznámky k jednotlivým to-dočkam, ale túto možnosť natoľko nevyužívam. Tak isto, ako si nič nezapisujem na kus papiera, proste okamžite spúšťam poznámky a píšem.

poznamky

zdroj: v každom Mac OS X

To bolo mojich top 10 Mac aplikácií. Dúfam, že vám padli vhod.

12 thoughts on “Desatoro mojich Mac aplikácií

 1. leachimster

  Ja len z vlastnej skúsenosti, možno sa niekomu budú hodiť aj alternatívy tých programov, čo boli vyššie spomenuté:

  FTP – Yummy FTP, osobne mi viac vyhovuje ako Transmit, aj keď používam na editovanie webov program Coda od toho istého tvorcu a sú prepojené

  Sublime je skôr taký kódovací soft, na úpravu textu som skôr zvolil free soft TextWrangler, na programovanie potom Coda

  Namiesto Thunderbirda som presedlal na Postbox, je to postavené na rovnakom jadre, podporuje aj tie isté pluginy (zväčša), avšak je trochu lepšie spravený, hlavne ak má človek viac mailboxov.

  Na ToDo osobne využívam trochu komplikovanejšie, ale za to podľa mňa lepšie riešenie The Hit List

  Na poznámky jedine Evernote, kto raz vyskúša, bude len súhlasiť :)

  Čo sa screenshotovania týka a rýchleho uploadu, využívam CloudApp, podporuje taktiež autoupload screenshotov cez štandardné OSX skratky (CMD+Shift+3/4)…

  Ešte by som odporučil Find Any File pre tých, čo chcú trochu lepšie vyhľadávanie ako poskytuje Spotlight

  Reply
 2. Matus Laco

  FTP: ja som usedlal na filezilla, mal som kupeny aj forklift ale viac mi sadol free muCommander. Editor: na rychle kratke edity macvim, inak ma ocaril phpstorm (genialny syntax highlighting a ine), skusenia hodna je aj app alfred

  Reply
  1. Vladimír Rejholec Post author

   Filezilu, Forklift aj muCommander som skúsal, u mňa z toho vyšiel víťazne Transmit (ale netvrdím, že je najlepší). Aspoň majú ľudia naozaj na výber, všetky tieto aplikácie majú svoje čaro.

   Reply
  1. Vladimír Rejholec Post author

   Ja nepopieram ze MBP Retina s 8GB RAM a SSD nie je lacný stroj, ale z osobnej skúsenosti viem, že beží aj na starších, menej výkonných a lancnejších mašinkách (známy má MBP 2009).

   Reply
    1. Vladimír Rejholec Post author

     Ten známy má 2009 MBP 13″, dal tam 8GB RAM a SSD (Crucial M4 256GB) a funguje v pohode. Photoshop som u neho síce nevidel, ale rýchlosť Parallsu sa nedá porovnávať (teda hlavne štart a vypínanie).

     Reply
 3. graffoo

  Ako nahrada Total Commandera je vyborny Forklift. Zvlada aj FTP a popravde ma aj par funkcii naviac oproti TC (a samozrejme nieco zas chyba). Ale isto odporucam.

  Reply

Pridajte komentár