7 dôvodov, prečo by ste si mali kúpiť iPhone

By | 25. novembra 2012

V tomto článku by som rád vysvetlil, v čom vidím výhody telefónov Apple iPhone oproti konkurencii ja.  Ide o môj subjektívny pohľad, ktorý som získal počas viacerých rokov, od používania klasických telefónov až po smartphony (posledných 5 rokov).

1. Telefón ako trendový módny doplnok

Začnem trochu netradične, ale veľa ľudí sa tejto témy stráni a nechce si jej podstatu priznať. Keď máte iPhone, akoby ste mali okrem telefónu moderný trendový šperk. Prečo ľudia radi nosia značkové, veci, zlato, šperky, drahé kamienky? Prečo by nemohli mať aj telefón, ktorý je čosi ako šperkom. Priznajme si, že žijeme v dobe, kedy je dizajn dôležitý a za iPhone v ruke sa hanbiť nikdy nebudete musieť. Dizajn telefónov iPhone väčšina konkurencie od začiatku kopíruje. Viac, či menej úspešne, ale faktom ostáva, že kopíruje.

iPhone 5 - biely, zadná strana

2. Netradičné, ale kvalitné materiály

Nerezová oceľ a sklo sú materiály, ktoré len ťažko poškriabete, fyzické tlačítka, ktoré presne „licujú“. Držíte v ruke telefón, ktorý pôsobí tak kompaktne, akoby bol vytesaný z jedného kusu kvalitného materiálu, nie z pospájaných, vŕzgajúcich lacných častí. Napr. iPhone 5 obsahuje len 5g plastu a 90% jeho materiálov je recyklovateľných.

3. Jednoduchosť a minimalizmus

Jednoduchosť. Povedal by som že až prehnaná, ale za to maximalizovaná. Apple sa proste nehrá na žiadne home screeny, widgety, alebo čokoľvek, čo by mohlo človeka akokoľvek pomýliť, máte tu proste rovnako veľké ikony, ktorých je na každej „obrazovke“ rovnaký počet. Maximálne ich usporiadate do zložiek. Ikony majú len minimálny výstup (nejaké to čísielko).

4. Moderné technológie s maximálnym výkonom

Maximálna možná kvalita každej jednej časti telefónu. Nenájdete na ňom žiadne výrazné výkonové mínusy. Retina display s vysokým rozlíšením a dpi (jemné a pritom ostré zobrazovanie, žiadny „duchovia“ pri rýchlom scrollovaní), reproduktor (hudba / zvuk), hardvérové tlačítka, spomínané materiály (žiadny plast), bezdrôtové pripojenia (mobilné, wifi, bluetooth s vysokou rýchlosťou), všetko sú vždy top.

iPhone 5 - biely, z boku

5. Kompatibilita medzi hardvérom a softvérom

Softvér je vyrobený na mieru hardvéru. Apple vyrába vlastne len jeden jediný telefón – iPhone a vyrába jediný softvér na jeho mieru, možnosti a potreby. Apple iPhone môžeme brať ako jeden model, pričom konkurencia je viac značiek, ktoré vyrábajú viac modelov. Mobilný operačný systém nemôže nikdy dosiahnuť takej spätosti s hardvérom, ak je vyrábaný pre x značiek a y modelov.

6. Nekonečno aplikácií + možnosti pre vývojárov

Apple dovolil vývojárom umiestniť ich tvorbu, ich programy a hry na vlastné servery, kde ich propaguje a predáva. Existujú tisíce a tisíce plne funkčných a použiteľných aplikácií, programov a hier úplne zdarma a (samozrejme) existujú tisíce a tisíce platených aplikácií. A keď sme pri tých platených – ruku na srdce, komu z vás sa zdá veľa, 99 centov za skvelú aplikáciu? Verte alebo nie, pred Apple App store existovali len málo používané nepodarky.

7. Je iPhone predražený telefón?

iPhone 4 (ako prvý iPhone, ktorý som mal), som kupoval za 350 EUR cez inzerát. Čisto nový, nerozbalený, s plnou zárukou. O zhruba rok a pol som ho predal za 270 EUR a za 275 EUR kúpil na paušál 4Sko. Za 2 roky som investoval do telefónu 355 EUR. Nikto vám nekáže iPhone kupovať v obchode za plnú cenu, keď sú plné bazáre zabalených modelov, alebo keď ich operátor ponúka k paušálu za zlomok ceny. Navyše cena iPhone-ov nikdy radikálne neklesá, aj staršie modely si držia svoju hodnotu, takže ich aj po dlhšom čase predáte za dobrú cenu.

Prečo by ste si iPhone kúpiť NEMALI?

iPhone nie je pre každého. iPhone je smartphone, ktorého možnosti nevyužijú všetci. Ja od telefónu, okrem telefonovania a (zdarma) smskovania, požadujem rýchly prístup k x mailovým schránkam, pohodlné surfovanie a správcu záložiek a všetkých hesiel k webom, internet banking, Twitter+občasný Facebook+Forsquare, dobre ovládateľný budík, GPS navigáciu, kvalitný (bleskovo použiteľný) foťák, monitoring servera, baterku (tú na svietenie ;), čítanie noviniek cez RSS, čítanie a správa elektronických kníh, občas nejakú tú hru.

Ak chce vaše 7 ročné dieťa na Vianoce iPhone len kvôli tomu, že ho majú aj kamaráti v škole, ak sa nechystáte využívať iPhone na podstatnú časť hore uvedených vecí, ak chcete iPhone len kvôli tomu, že ním potrebujete ohurovať okolie a predvádzať sa, že na neho máte, tak by ste si ho nemali kupovať, pretože naozaj nie je pre vás.

Prečo by ste si MALI kúpiť práve iPhone?

Tak prečo by ste si mali kúpiť ten predražený telefón, ktorí si kupujú len ovce sfanatizované ideálom Applu, ktorý nedokáže viac, ako lacné základné modely smartphone-ov konkurencie? Myslím, že tých 7 dôvodov hore popiera prechádzajúcu vetu resp. na ňu odpovedá.

8 thoughts on “7 dôvodov, prečo by ste si mali kúpiť iPhone

 1. Pingback: Top 10 najlepších Mac aplikácií do roku 2013

 2. Le6n

  S niektorými vecami mi nezostáva než súhlasiť (špičkový dizajn, kvalitné materiály, kvalitný hardware, dokonalé prevedenie). Čo sa týka browsera, na Androide používam Dolphin HD Browser a maximálna spokojnosť. Rýchlosť a kvalita načítavania, správnosť zobrazenie, fungujú gestá, dá sa nastaviť kopu doplnkov. Asi najväčšiu prekážku u iPhonu (a celkovo iProduktov) považujem nutnosť používať iTunes ako prostredníka, ktorý stojí medzi užívateľom a jeho zariadením v snahe prehrávať multimediálny obsah. U Androidu oceňujem jednoduchosť používania mutlimédií – pripojíš zariadenie ako MassStorage, nakopčíš videá, fotky, hudbu atd. a ideš. U iPhonu musíš všetko konvertovať, synchronizovať, proste zdržiavať sa nezmyselnými postupmi. V dobe, kedy vie pomaly každý televízor prehrať multimédiá priamo z USB je to neskutočný nezmysel a u mňa kľúčová prekážka.

  Reply
  1. Vladimír Rejholec Post author

   a to plne chápem, aj viem čo konkrétne myslíš. Že do iPhone proste len tak nenahráš divx avi a neprehráš si ho. Keď som mal dakedy HTC HD2, tak som na ňom, v aute, pozerával seriály. Apple je v niektorých veciach veľmi konzervatívny a nie každému sa to musí páčiť. Náš trh ako aj kopec ďalších je iný ako americký (kde si ľudia nakúpia filmy a seriály, nič nekopírujú a nekonvertujú) a preto sa s modelom Applu nezhoduje. Ja som napokon sledovanie seriálov v telefóne oželel, proste ich v “mobilnom prípade” pozerám na ntb.

   Reply
   1. Le6n

    Súhlas, len mne to už nepríde ako konzervativizmus, ale spiatočníctvo. Pred niekoľkými rokmi sa všetky veľké firmy báli formátu MP3, lebo bolo spájané s hudobným pirátstvom. Malé a menej známe firmy sa toho nebáli a šli do jeho podpory. Dnes ich podporuje každý. Apple si medzi seba a množstvo potencionálnych zákzaníkov stavia veľký múr.

    Reply
 3. Carl114

  Je to komentář trochu mimo, ale jde vytvořit iTunes účet aniž bych musel zadávat číslo karty?

  Jsem teď na Androidu a dříve jsem k iTunes kartu nepotřeboval, ale nedávno jsem se chtěl regnout a bez karty mě to nepustilo. Přijde mi to jako buzerace. Hrozně se mi líbí iPad mini jako hračička na čtení a bez iTunes bych tam nic nedal.

  PS: iPhone doporučuji všem, kteří často čtou a nebo si chtějí hrát hry. To se mi líbilo na mém iPhone nejvíc. Android má prohlížeč proti iPhone žalostný.

  Reply
   1. Carl114

    Díky za odpověď. Já to porovnat nemohl, ale pořád jsem měl pocit, že se mi na mém iPhone prohlíželo lépe. Teď už vím, že je to fakt :). Díky.

    Reply

Pridajte komentár