RoboForm – pomocník s heslami

By | 3. decembra 2010

RoboForm používam asi pol roka, od tej doby o ňom pravidelne píšem aj na Twitteri. Občas sa stretávam s otázkou „Čo je to ten RoboForm?“, alebo „Na čo je dobrý?“. Dnes skúsim spísať aspoň zopár dôvodov, prečo tento fantastický nástroj používať.

Čo je to RoboForm?

RoboForm je vlastne nástroj na správu hesiel. Ale nie je to len nejaký diár, pomocou RoboFormu sa v sekunde prihlásite do ľubovolnej internetovej stránky a pritom si vôbec nemusíte pamätať login, či heslo. Ak sa prihlasujete na webe, ktorý zatiaľ nemá RoboForm uložený vo svojom repozitári, ponúkne vám jeho uloženie. Všetky weby (niečo ako bookmarky) si môžete upratať podľa vlastných potrieb. Čo je však fantastické, RoboForm vám ponúkne (vrámci jedného kliknutia) prihlásenie vždy, keď to potrebujete. Idete na stránku Facebook.com a už je vám ponúknuté prihlásenie. Jeden klik a ste prihlásení. Už nikdy vám nikto neuhádne vaše heslo na Pokeci :-)


Prihlásenie na Facebook – stačí jeden klik a…


… RoboForm vyplní prihlasovacie údaje a prihlási sa na Facebook

Registrácia na weboch – s RoboFormom brnkačka

Aj registrácia sa stane oveľa jednoduchšou. Máte vlastný profil, ktorý ak si poctivo vyplníte, už nikdy nebudete musieť zdĺhavo vypisovať vaše údaje pri registráciách na rozličných portáloch. Dáta, ktoré máte v profile vie RoboForm veľmi šikovne využiť. Skvelé je aj generovanie hesla. RoboForm dokáže vygenerovať dostatočne zložité heslo a automaticky ním vyplniť kolonky za vás. Kľudne tak môžete mať 25 miestne krkolomné heslá, ktoré si vôbec pamätať nemusíte, RoboForm to spraví za vás.


Editor profilu – ak si tu vyplníte všetko potrebné, už nikdy to nebudete musieť vyplňovať pri registráciách


Vyplňovanie formulárov v praxi – nie vždy na 100% účinné, aj tak uľahčí registráciu

Bezpečnosť

Ako je to s bezpečnosťou? RoboForm od vás vyžaduje iba vlastný účet a master heslo. Vlastným účtom sa prihlasujete k svojmu kontu (do neho je RoboForm neustále prihlásený) a master heslo si z času na čas vypýta (napr. po reštarte prehliadača). Dáta sú ukladané na serveroch spoločnosti Siber Systems a sú dostatočne kryptované, nemusíte sa obávať o ich odcudzenie.

Zárukou kvality môže byť aj potvrdenie jeho „vhodnosti“ od bezpečnostného analytika Rastislava „Synopsiho“ Tureka:

Môj obľúbený, no platený správca hesiel. Ponúka synchronizáciu medzi kontami, online správu hesiel, šifrovanie hesiel na disku s prístupom cez hlavné heslo. Je dostupný pre všetky platformy a prehliadače. Práve prehliadače sú podstatné, keďže RoboForm na vás “vyskočí” vždy na tom webe, kde máte uložené heslo a zároveň sa potrebujete prihlásiť. Tým veľmi zjednodušuje prácu s heslami. Je samozrejme aj prenositeľný a použiteľný na USB kľúči. Jeho cena je 25 €. Z článku Heslá naše každodenné

Podpora prehliadačov a platformy

RoboForm sa po inštalácii do systému ako plnohodnotná aplikácia, ktorá sa však integruje do prehliadačov. Plne podporované sú prehliadače Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome. Existuje aj alternatívne riešenie, tzv. Online Toolbar. Skúšal som ho v Chrome a Firefoxe beta, v prípadoch, keď nebola dostupná plnohodnotá verzia RoboFormu pre beta verziu prehliadača. Tento toolbar sa dá relatívne pohodlne požívať, neobsahuje však všetky vychytávky full verzie. Podporu pre beta verzie nájdete tu. RoboForm je možné spustiť aj na mobilných platformách ako aj na Apple Mac. Všetko potrebné nájdete tu.


RoboForm beží na pozadí. Dá sa ovládať aj z ikony v tray.

Kvalitné veci niečo stoja

A preto ani RoboForm nie je zadarmo. Je to platený softvér, ktorého kúpa sa však oplatí. Licencia stojí $29,95 resp. 24.95 EUR. Za takýto soft to nie je veľa.

Alternatívy

Ak si okrem RoboFormu chcete vyskúšať aj iné, podobné nástroje, máte možnosť. RoboForm samozrejme nie je jediný.

Slovo na záver

Ja osobne si bez RoboFormu už vôbec nedokážem predstaviť internetovú existenciu a vlastne už ani nemôžem. Na väčšine webov, kde som registrovaný, mám dlhé 20 miestne heslá a z hlavy nepoznám ani loginy, dopracovať sa k nim by bol už asi problém. Na RoboForme sa časom stanete závislými, ale to nevadí – odbremeňuje vás, šetrí váš čas (tým pádom aj peniaze) a zaručuje väčšiu bezpečnosť, ako keby máte používať to isté heslo všade, prípadne si ho značiť do počítača, či na papieriky. Ak sa bojíte o svoje heslá, ak vám niekto niekedy ukradol prístupy do služieb, ktoré na nete používate, alebo ak si iba chcete zľahčiť život, RoboForm je tu pre vás.

6 thoughts on “RoboForm – pomocník s heslami

 1. Counter strike

  roboform je výborný nástroj ja ho využívam na automatické vyplňanie políčok, ale nedôverujem mu natoľko aby som si tam ukladal heslá

  Reply
 2. Pingback: 8x Najlepšie iPhone aplikácie (aj zadarmo)

 3. Pingback: Nepodceňujte aktualizáciu vášho webu | Blog | Premium Hosting

 4. MATUS (freelancing.sk)

  Nechce sa mi hľadať tak sa pýtam :) ako sa rieši situácia keď potrebuješ niekde inde (napr kamarátov pc/ stará nokia ) pozrieť stránku pod roboform heslom?

  Reply
  1. Anonym

   online toolbar nainstalujes hocikde, tam ti potom staci zadat login heslo + master heslo a normalne pouzivas roboform. Stara nokia, tazko povedat, pozri si podporu.

   Reply

Pridajte komentár