Moje TOP iPhone aplikácie – 8 najlepších aplikácií

By | 24. apríla 2012

Je to už pomaly 2 roky, čo som presedlal z HTC HD2 na iPhone 4 (resp. teraz už iPhone 4S). Odvtedy som si na telefón veľmi zvykol, je rýchly, nemrzne, prežil x pádov bez ujmy, nevyzerá zle, proste mám ho rád. Za tú dobu som si obľúbil niektoré aplikácie, ktoré často (takmer denne) používam. Dnes som by som vám predstavil taký môj TOP list aplikácií.

Reeder – dokonalá RSS čítačka

Nemyslím si, že je na trhu niečo pohodlnejšie a použiteľnejšie. Reeder je síce nutné prepojiť s Google Reader účtom, resp. do Google Reader účtu pridať odbery obľúbených webov, ale tam to končí. Hneď po spustení aplikácie vidíte feedy (RSS odbery), vyberiete si, články z ktorého z webov chcete čítať, prípadne listujete všetky neprečítané. Konkrétny článok môžete čítať v jednom z formátov (vyberiete si v nastaveniach) – orignal page, Instapaper Mobilizer, Google Mobilizer – mimo original page sa dá povedať, že je to niečo ako „okresanie“ článku o CSS štýly. O to zaujímavejšia je funkcia Readability, ktorá vám na obrazovke vykúzli „očístený“ a kvalitne čitateľný článok – bez reklám, sidebarov, hlavičiek, pätičiek webov atď. Ideálnejšie čítanie si neviem predstaviť. Články je možné zaslať na sociálne site, poslať mailom, čítať neskôr, prípadne zopár iných, menej podstatných úkonov.

Ak chcete kvalitnú RSS čítačku pre iPhone – silne odporúčam Reeder (appka je platená).

 

[do_widget id=text-3]

Trillian – desktopový IM klient na mobile

Ak používate kvalitný desktopový internet messaging klient Trillian, nie je nič jednoduchšie, ako si ho nainštalovať aj do iPhonu. Cez svoj účet sa pripojíte všade tam, kde aj na desktope (ICQ, Jabber, Gtalk, FB, MSN atď.). Ak často komunikujete s klientami či zamestnancami práve týmto spôsobom, všetky správy (aj tie z desktopu) budete mať aj v telefóne a teda vždy po ruke. Ak píšete s viacerými ľuďmi, viete sa medzi rozhovormi jednoducho prepínať, do rozhovoru viete jednoducho vložiť fotku, dostupné sú aj smajlíky. Rozhovory sú prehľadné, nie je v nich bordel. Ak niekto pošle link, „kliknutím“ naň sa otvorí „pod-okno“ z ktorého sa jednoducho vrátite naspäť (neotvára to nové okná v Safari, čo by bol chaos).

Trillian pre iPhone je free aplikácia, preto aj keď na desktope Trillian nepoužívate, za vyskúšanie určite stojí.

 

[do_widget id=text-3]

Sociálne siete – Twitter, Facebook, Foursquare, LinkedIn, Google+

Pre všetky tieto sociálne siete sú pripravené štandardné aplikácie aj pre iPhone. Treba povedať, že Twitter aplikácia nemá jedinú chybu a je jednou z najlepších, aké som kedy videl a používal. Desktopové klienty môžu ticho závidieť. Prostredie je veľmi intuitívne, rýchle, ľahko použiteľné, prepínať môžete medzi x účtami. Obdobne je na tom aj FB aplikácia. K tej som si ale až taký dobrý „vzťah“, ako k Twitteru, nevybudoval. iPad FB aplikácia je ďaleko použiteľnejšia. Foursquare, LinkedIn a Google+ používam zriedkavejšie.

Všetky aplikácie týchto sociálnych sietí sú zdarma a v dnešnej dobe na veľmi vysokej použiteľnej úrovni. Mal som možnosť skúšať tieto aplikácie aj v začiatoch a bola to bieda :-). Našťastie vývojári zabrali a appky sú skvelé a silne ich odporúčam.

 

Viber – náhrada Skype

Keďže Skype aplikácia mi na iPhone nesedí, je akási ťažkopádna, používam Viber. Viber sa pomaly stal trendom súčasnej doby. Ak máte 3G internet, či dostupné Wifiny, dá sa s ním pohodlne telefonovať komukoľvek z vášho (reálneho) telefónneho zoznamu, kto má Viber nainštalovaný. Kvalita hovoru je veľmi dobrá, je ďaleko lepšia ako klasická telefónna kvalita. Pri nestabilnom pripojení však práve kvalita dosť kolíše. Ak ste dakde v centre mesta na 3G, nebudete mať problém. Skvelá je aj možnosť zasielania správ (aj s obrázkom), tu veľmi na kvalite pripojenia nezáleží. Je to proste free SMS-kovanie. Inštalácia Viberu je primitívne jednoduchá, stiahnete appku, potvrdíte autorizačnou SMSkou a frčíte.

Viber je cross platform aplikácia, takže ju nájdete tak na iPhonoch, ako ja na Androidoch a Windows Phone systémoch (resp. na WP sa v čase písania článku Viber pripravoval). Appka sama o sebe je free. Ako je to s tou autorizačnou SMSkou neviem, ani ma to netrápi. Je to jedna z najlepších aplikácií súčasnej doby. Konkurovať jej môže možno len iMessage (SMSky zdarma pre užívateľov iPhone iOS 5 pripojených na net), alebo spomenutý ťazkopádny Skype, ktorý ale neprepája reálny telefónny zoznam. Odporúčam!

 

[do_widget id=text-3]

TeamViewer – primitívne jednoduchá vzdialená plocha

Stačí si stiahnuť TeamViewer a spustiť na vašom počítači (počítačoch), následne stiahnuť aplikáciu do iPhone a pripojiť cez dostupné ID/password. Je to VEĽMI jednoduché a veľmi funkčné. Na nekomerčné používanie zdarma. TeamViewer je, samozrejme, z veľkej 9,7″ obrazovky iPadu lepšie ovládateľný ako z 3,5″ iPhonu, napriek tomu je použiteľný. Veľakrát sa mi stalo, že som potreboval vykonať určitý úkon na počítači v práci, keď som pri ňom práve nesedel. Aj keď odídem z kanclu (desktop mi beží nonstop), mám naďalej kontrolu nad desktopom. To je na nezaplatenie.

Existuje platená aj neplatená varianta. Ak potrebujete jednoduchú, ale pritom plne funkčnú, vzdialenú plochu, niet nad čím rozmýšľať.

 

RoboForm – prístupy na weby a heslá vždy po ruke

O fantastickom nástroji na správu hesiel, RoboForme, som už písal. Ak ste článok nečítali a chcete si svoje heslá bezpečne upratať a organizovať, určite si ho prečítajte. Samozrejmosťou k desktopovej aplikácii je aj mobilná a tá je taktiež skvelá. Po spustení treba appku „odonknúť“ 4 miestnym „pinom“. Následne si v zozname vyhľadáte web, na ktorý sa chcete prihlásiť, prípadne si pozrieť prístupové údaje. Ak ste predtým nezadali master password, tak si ho appka vypýta. Potom už vidíte všetko potrebné – url administrácie, login a password. „Kliknutím“ na login tlačítko vás RoboForm poľahky prihlási v novom „podokne“ aplikácie, z ktorého sa jednoducho dostanete späť. Na prihlásenom webe surfujete prakticky rovnako ako v Safari. Všetko je jednoduché, intuitívne.

Aplikácia sama o sebe je free, RoboForm je však platený a na rok stojí (príjemných) 19,95 USD (občas sa vyskytne akcia za lepšie ceny).

 

Pingdom – sledovanie dostupnosti servera

Ak máte vlastné serverové riešenia, ktorých aktivitu nutne potrebujete sledovať aj keď ste mimo kancelárie, je tu Pingdom. Jednoducho vidíte uptime/downtime a server response time. Mimo to si môžete dať zasielať SMSky o výpadku (platené), prípadne push notifications, Twitter direct messages a maily (free). Služba je pre jeden server free, pre viac je platená. Tak isto je free aj aplikácia. Tu niet čo rozpisovať, jednoduché, použiteľné a (pre niekoho) životy-zachraňujúce :-).

Navigon – GPSka na cesty

Nie som žiadny expert na GPSky, ale zopár som ich už mal možnosť vyskúšať. Aplikácie CoPilot, Tomtom ako aj klasický „hardvérový“ Garmin. Na iPhone k spokojnosti používam práve Navigon. Žiadna z GPS, čo som mal, nebola nikdy dokonalá (to snáď žiadna ani nie je), ale Navigon mi vyhovuje tak svojím GUI, ako aj presnosťou navigácie. Občas ma dopletie, ale to sa asi stáva každému. Štandardne sa Navigon Európa pre iPhone predáva za 119,99EUR (mapy všetkých štátov Európy), občas však nájdete zľavu, ktorú sa oplatí využiť.

 

Do zoznamu som nerátal aplikáciu elektronického bankovníctva od ČSOB, keďže túto si každý zvolí podľa svojej banky, prípadne som nespomínal základné iPhone aplikácie ako poznámky, kalkulačka, hodiny/budík, YouTube, iBooks, ktoré pravidelne používam (ako aj väčšina ostatných vlastníkov iPhone telefónov). Ak teda hľadáte kvalitné, prípadne free iPhone aplikácie, dúfam, že sa niečím z môjho zoznamu inšpirujete.

2 thoughts on “Moje TOP iPhone aplikácie – 8 najlepších aplikácií

 1. Zuzana Krátka

  Navigon je super, len už dlhšie mi nefunguje. Čo s navigonom, keď mi vypisuje, že chýba signál GPS?

  Reply
  1. Alanko

   Zuzka odnes ho do servisu stava sa ze gps a wifi odide…
   Ps ku tej csob – tu by som dal ako najhorsiu aplikaciu sveta

   Reply

Pridajte komentár