Windows 7 – rýchly a moderný operačný systém

By | 18. augusta 2009

Neskutočné sa stalo skutočnosťou. Microsoft sa po rokoch trápenia s Vistou rozhodol trápenie (hlavne naše) ukončiť. Rýchlosť a stabilita (ktorá vznikla časom) Windows XP sa spojila s dizajnom Visty a vznikol Windows 7 – dámy a páni – konečne!

windows7-loading
Tak túto obrazovku si veľmi neužijete, Windows 7 štaruje veľmi rýchlo.

Dnes začínam novú rubriku, venovanú výlučne Windows 7. Oficiálne je v súčasnosti k dispozícii zatiaľ iba RC verzia (aj keď sa po warezových fórach potuľuje aj RTM verzia), ak máte chuť vyskúšať tento nový a moderný operačný systém, máte možnosť. RC verzia je zadarmo na rok používania a obsahuje prakticky všetko, čo bude obsahovať aj finálny build.

windows7-desktop
Windows 7 desktop.

Kladiete si otázku, prečo prejsť na nový Windows 7? Ponúkam vám zopár odpovedí:

 • nižšie nároky na hárdvér vášho počítača (Vista to vo svojej dobe prehnala)
 • podpora najmodernejšieho hárdvéru – SSD diskov, viacjadrových procesorov, lepšie využitie pamäte RAM, rýchlejšie diskové operácie atď.
 • krásne pracovné prostredie
 • intuitívne a zjednodušené ovládanie
 • nový taskbar (kopírujúci najlepšie vlastnosti Apple OS X – ale priznajme si, kto nekopíruje?)
 • rýchlejší štart systému a celkovo rýchlejšia práca so systémom
 • prehľadné systémové nastavenia – možnosť vypnúť otravné systémové správy alá Windows Vista
 • vylepšený Gadgets
 • prepínanie medzi spustenými aplikáciámi
 • bleskové vyhľadávanie na HDD
 • kryptovanie dát na pevnom disku
 • ochrana proti škodlivému softvéru z vonka
 • daleko pokročilejší firewall ako vo Windows Vista alebo Windows XP
 • FTP server a HTTP server (vo vyšších radách Windows 7)
 • konečne použiteľný Windows Media Player
 • prijateľný browser Internet Explorer 8 (aj keď na súčasnú špičku v podaní Firefox, Safari, Chrome, Opera nemá)

windows7-aplikacie
Nový taskbar môže zo začiatku pôsobiť zvláštnym dojmom, no nestratíte sa ani vo väčšom množstve aplikácií.

Podpora, vo forme ovládačov, zo strany výrobcov hárvéru zatiaľ nie je veľká, samozrejme sa ale chystá. Ja som však nemal problém rozbehať zvuk, aj keď mám Sound Blaster Audigy (ktorá zatiaľ oficiálnu podporu nemá). Pomohlo Windows Updates, tak isto čo sa týka myši Logitech G9, na stránkach výrobca uvádza, že podpora bude čoskoro. Grafické karty problém nemajú, jednak nVidia a taktiež AMD ATI majú plnú podporu pre 64bit aj 32bit. verzie Windows 7. Ostatný hárdvér (čipset dosky, sieťová karta atď.) si rozoznal Windows 7 bez problémov sám a korektne fungujú. Pre úplnú predstavu – Windows 7 64bit prevádzkujem na Intel Core 2 Quad 9300, 8GB DDR2 (4x 2GB), Gigabyte EP43-DS3-L, Leadtek GeForce 8600GT silent, HDD WD VelociRaptor SATA2, SB Audigy, LCD Samsung 26″ (1920×1200), myš Logitech G9.

Vo všeobecnosti platí, že ak ste majiteľom SSD disku, zrýchlenie vo Windows 7 oproti Viste alebo XP bude veľké. Dokonca sa zrýchlili aj diskové operácie klasických pevných diskov (v mojom prípade WD Velociraptor). Konečne nezmazávam adresár pol hodinu. Počas prvých dňoch testovania ma Windows 7 presvedčil o svojich nesporných kvalitách.

11 thoughts on “Windows 7 – rýchly a moderný operačný systém

 1. LittleMan

  no, ja som problem so svojou SB Live! 5.1 mal – win update mi neponukol ziadne ovladace, tak som po troche googlenia musel nahodit dake "kxproject" a potom prepnut hlavny zvukovy vystup na nieco ine ako bolo default … ale hlavne ze to funguje :)

  Reply
  1. Marki

   kxproject su uplne uzasne ovladace, takze je fajn ze ficia aj na win7. Aj ked na rozumne audio pouzivanie by som stale nechal winXP. kxproject umoznuje plnu kontrolu nad DSP v Audigy/Live, takze si mozes "nakreslit" ktory vstup prepojis s ktorym vystupom cez akekolvek filtre a pod…

   Reply
 2. fester

  novy poznatok zo vcera – tuneup utilities nemaju este verziu pre WIN7 a pri pokuse nainstalovat SuperAntispyware mi vyhadzovalo bluescreen.

  Reply
 3. Srigi

  Trebalo by upozornit, ze tu RC verziu nie je mozne pouzivat na komercne ucely – v praci na robotu. Licencia dovoluje iba osobne testovanie.

  Reply
 4. fester

  podpora je ok… ide prakticky vsetko co ide aj na viste, s tym ze napr. moju starucku hp laserjet som rozbehal s ovladacmi urcenymi pre xp a funguje bez problemov. z programov bol donedavna problemovy len daemon tools, ale aj tam uz vysla nova verzia (sice nie zatial v lite verzii). Co sa tyka programov, skusal som nainstalovat nejake starsie kusky a nepacilo sa tomu napr. power dvd 6, nero 6 a acdsee 8.1.99, s ostatnymi programami to bolo bez problemov.

  Reply

Pridajte komentár