Ten Pidgin ma už začína hnevať

By | 19. júla 2008

Pidgin, ako multimessenger client používam už dlhé roky. Vždy som s ním bol spokojný a prehliadal som všetky jeho chyby, ktorých bolo vždy neúrekom. Aby som bol presnejší, začalo to Gaimom, ktorý skončil pri verzii 2.0. Potom sa zmenil názov a pribudli a ubudli niektoré veci (napr. stále nechápem, prečo Pidgin nepodporuje Jabber).

Chyby boli väčinou buď kozmenické, prípadne nedotiahnuté funkcie. Dosť problematicky sa prispôsobovalo GUI, keď sa to tak vezme ani teraz to nie je nijak ružové. Vždy mi však neskutočne vyhovovala jednoduchosť vzhľadu a ovládania, na ktoré keď si zvyknete, tak sa už ťazko odvyká. Prehľadný buddy list (zoznam priateľov), rozdelený podľa statusu+abecedne, jednoduché ale výstižné status ikony a vyhľadávanie online-offline priateľa, ktoré taktiež nemalo chybu. Bolo a je taktiež veľa funkcií, ktoré sa mi zdajú nedotiahnuté, ako napríklad zmena status message sa mi zdá chaotická, alebo zmena fotky (ale to je asi zložitejšia záležitosť pri multimessengeri). Zmena vzhľadu GUI je kapitola sama o sebe, prispôsobenie veľkostí a fontov písma, veľkosť chat okna, to sú veci nedotiahnuté do konca, nastaviť sa dajú, ale treba pri tom stráviť istý čas. To všetko sa však dá prehltnúť, keby…

Od verzie 2.4.0 začali zvláštne zmeny, neviem, či je to v grafickom rozhraní GTK, alebo v programe samotnom, ale zakázanie zmeny veľkosti chat okna (pod tým nemyslím celé okno, ale len okno, do ktorého píšem ja) a veľmi nepraktické a extrémne pomalé vyhľadávanie v buddy liste, to sú 2 aspekty, ktoré mi robia vrásky na čele pri používaní tohoto inak skvelého softu. Predtým fungovalo vyhľadávanie veľmi jednoducho, príjemne, rýchlo, stačilo začat písať začiatok nicku priateľa a okamžite bol na ňom nastavený focus. Teraz sa dá napísať len 1 písmeno, ktoré vás hodí na prvého priateľa v liste, začínajúceho sa naň ale ďalej už nejde nič, dá sa iba skrolovať kolieskom myši, čo má za dôsledok hľadať ostatných, začínajúcich sa na dané písmeno. Avšak keď chcem s nájdeným priateľom začat chat, dvojkliknem naňho, prípadne stlačím enter, musím čakáť pár sekúnd zakiaľ nezmizne search box (dovtedy stojí celá aplikácia). Prakticky to vždy končí tak, že hľadám dotyčného radšej manuálne ako takto.

Neviem pochopiť tento krok autorov, snažil som sa hľadať odpovede na tieto problémy na nete, bezvýsledne. V prípade nemožnosti zmeniť okno chatu to nie je až také strašné, dá sa na to zvyknúť, ale keď si nemôžem bleskovo vyhľadať priateľa v liste (v liste mám zhruba 250 ľudí, takže môžete usúdiť, že vyhľadávanie je pre mňa veľmi dôležité).

Medzi ďalšie chyby, ktoré som sa však naučil akceptovať (pri používaní ICQ protokolu) patrí prípad, keď si vás niekto pridá do listu a vyžiada autorizáciu, ktorá vám však ponúkne pridať jedinca do vášho listu 2x. Keď ho pridáte len raz a druhýkrát zamietnete, operácia neprebehne správne, ak ho pridáte 2x, budete ho mať v liste 2x, riešenie je zmazať a pridať z vašej strany. Tak isto premiestňovanie priateľov medzi skupinami, reorganizácia skupín, file transfer (to je však problém uzatvoreného ignorantského ICQ protokolu). Katastrofa.

V posledných dňoch rozmýšľam nad prechodom na iný messenger, no predstava o navykaní na nový nástroj, ktorý používam deň čo deň neustále, sa mi zdá desivá. Tak isto strata 4-ročných logov, ktoré sú pre mňa databázou infromácií podobnou google, by bola neakceptovateľná. Uvidíme s akým riešením prídem. Posledná verzia Pidginu, ktorá mi vyhovovala a neobsahovala 2 spomenuté „bugy“ bola 2.3.1, na tejto však nemôžem rozbehať ICQ, ani s opravou DLL knižnice.

2 thoughts on “Ten Pidgin ma už začína hnevať

  1. Pingback: Pidgin 2.5.2 ma naozaj potešil - povinná aktualizácia ! | Exotov bóÓlog

  2. perun

    ehm… pidgin ‚podporuje‘ jabber. Máš ho v zozname protokolov pod xmpp. Ale pokiaľ si mal na mysli nejakú komplexnejšiu podporu (vyhľadávanie služieb a pod.), tak to máš pravdu.

    Ja som sa naň najnovšie tiež vykašľal a používam gajim. Ale ten je jabber-only.

    Reply

Pridajte komentár