Slovenský WordPress guru a milovník piva – rozhovor s Jánom Bočíncom

By | 15. novembra 2012

WordPress je čoraz populárnejším CMS, mimo blogov preniká už aj do sféry portálov a technicky náročnejších riešení. Open source CMS sa potom stáva plateným riešením, keďže svoju free podstatu musia obhospodáriť skúsení programátori. Ja tu mám dnes, na rozhovor pripraveného, na slovo vzatého odborníka a člena slovenskej WordPress komunity – Jána Bočínca alias JohnnyPea. S Janom sa budeme baviť o jeho WordPress začiatkoch, slovenskej komunite, komerčnej stránke veci, silných a slabých stránkach WordPress, porovnaniu s inými CMS (Joomla, Drupal), zamestnaní a projektoch, ale aj o osobnom živote.

Možno je to klišé, ale ako a kedy si sa prvýkrát dostal k WordPressu? Čo, alebo kto ťa k nemu priviedol a čo bol tvoj prvý web, postavený na WP?

Zo začiatku som skúšal rôzne CMS počnúc Joomla a dlho som zvažoval aj Drupal. Nejaké základy značkovacích a skriptovacích jazykov som mal už od svojich tínedžerských čias. Pohnútkou k tomu, naučiť sa spravovať nejaký redakčný systém, bolo moje veľké nadšenie pre blogy. V tej dobe to prichádzalo do módy a ja som chcel mať svoj vlastný blog. Strávil som dlhé hodiny prípravami môjho dokonalého osobného webíku. Bohužiaľ, alebo možno aj díkybohu, nikdy som s blogovaním poriadne nezačal a ostal som pri kódovaní (v tomto rozhovore to budem používať v kontexte frontendového kódovania a aj normálneho programovania). WordPress ma od začiatku zaujal svojim upriamením sa na jeho používateľa a veľmi živou a kreatívnou komunitou. Aktívne som s ním začal pracovať asi pred 6 rokmi počas môjho prvého ročníka na vysokej škole. Narazil som na nejaké inzeráty a skúsil som, že či to pre niekoho dokážem urobiť aj za trochu reálnejšie peniaze. Moja prvá zákazka, za ktorú som nedostal len pár desiatok euro, ale „až“ 300€, bola pre jednu realitnú agentúru (ale už si ani neviem spomenúť na tú doménu). Paradoxne to bol celkom náročný web a za relatívne krátku dobu som sa musel zasvätiť do veľa tajov WP, ako aj kódovania a to aj napriek tomu, že som použil platenú prémium tému.

Ako to myslíš s tým „bohužiaľ, alebo možno aj díkybohu, nikdy som s blogovaním poriadne nezačal“? (smiech)

Nemyslím si, že by som bol v tom taký úspešný ako v programovaní a navrhovaní WordPress riešení (smiech).

Ako je to s firmou Webikon s.r.o.? Ako veľmi si ju máme spájať so slovenskou WordPress komunitou? Sú to totiž 2 rozličné veci, jedna komerčná, druhá akási open/free.

Webikon nevznikol len z nášho vlastného podnetu (začať zarábať na tvorbe webov). Bola to skôr odozva na čoraz väčší dopyt po platených službách spojených s WordPress. Potrebovali sme oddeliť komerčné aktivity od tých čo sa robili a robia na dobrovoľnej báze v rámci komunity. Všetci z firmy sa aktívne podieľame aj na fungovaní webu WordPress.sk (teraz už WP.sk). Popritom my s Peťom Nemčokom usmerňujeme chod slobodnej firmy Webikon s.r.o., ktorá sa stále rozrastá. V súčasnej dobe má už štyroch fulltime zamestnancov a asi piatich externistov. Radi do procesu zapojíme aj ďalších šikovných ľudí z komunity.

Aké znalosti a schopnosti požadujete od svojich zamestnancov? Čo všetko musia už pri príchode zvládať? Prebieha aj nejaké interné školenie? Máte vlastný office, alebo plánujete nejaký?

Nemáme nejaké striktné pravidlá. Pracujú u nás aj študenti, alebo ľudia, ktorí si obľúbili WordPress a chceli by ním pracovať viac. Samozrejme, z času na čas potrebujeme prijať aj človeka s väčšou mierou profesionality v tom čo robí. Každý nový člen má možnosť konzultovať so skúsenejšími kolegami v rozsahu akom potrebuje a má možnosť účastniť sa školení, ktoré organizujeme. Takisto má prístup k nami zakúpenej literatúre a firemnému know-how. Máme zatiaľ takú menšiu kanceláriu v Bratislave v Ružinove.

Vždy si mi hovoril, že nie si prebroník v PHP, ale keď ti zadám akokoľvek (programátorsky) zložitú vec vo WP, bez problémov ju zvládneš. Ako to? Dá sa povedať, že ťa WP vyškolil aj v PHP a MySQL?

Nie je som žiadny hardcore programátor, ktorému by sa v PHP aj snívalo, ale keďže s týmto programovacím jazykom už dlhé roky robím, povedal by som, že moja úroveň je „pokročilý“. To isté platí aj o SQL. A áno, dá sa povedať, že veľa vecí som sa naučil práve vďaka tomu čo som videl v jadre WordPress (aj keď ani náhodou nie je dokonalé) alebo keď bolo (a stále je) treba niečo dorábať.

Čo konkrétne sa ti zdá na WP nedokonalé, kde má podľa teba WP najväčšie medzery? Ak by si ho porovnal napr. s populárnym Drupalom, alebo Joomlou, kde má podľa teba ktorý CMS slabiny a silné stránky?

V jadre je stále kopec zbytočností ešte z čias keď to bola len blogovacia platforma. Konkrétne napríklad nemožnosť jednoducho zrušiť základné typy príspevkov (články, stránky, odkazy – aj keď tie už vo verzii 3.5 budú prístupné už len cez modul). Z pohľadu programátora je tam veľa chaotických globálnych premenných a celá aplikácia nepatrí práve k tým najlepšie optimalizovaným (na rýchlosť). Najväčšou slabinou Drupalu je asi jeho prílišná komplexita a slabé užívateľské rozhranie. Problémom Joomla sú podľa mňa nie moc časté aktualizácie. Pred nedávnom vyšla nová verzia, ale nemám vôbec prehľad ako na tom stojí.

Celkom značná kritika. A čo naopak na WP obdivuješ, v čom je naozaj skvelý a prečo by sme ho všetci mali používať (smiech)?

Jednoducho a intuitívne sa s ním pracuje. Ak máte vhodný hosting, inštalácia trvá naozaj do piatich minút a môžete ho začať naplno používať. Veľké množstvo tém a modulov, ktoré umožňujú urobiť na WP teoreticky čokoľvek. Ja si najviac cením veľa užitočných funkcií, ktoré môžem využívať vo svojich témach a moduloch, systém „hákovania“ akcií a filtrov  (hooks), teda dobre vymyslené API a celkom premyslenú hierarchiu šablón v témach, kde netreba opomenúť užitočný koncept nadradených a odvodených tém.

Ja viem, že ťa WP živí, podnikáš, pracoval si a pracuješ na rozličných zákazkách pre tunajší aj zahraničný trh. Programoval si komerčne už pred WP? Ak môžeš, ukáž nejaké pekné projekty, na ktorých si sa podielal.

Ako už asi vyplynulo z mojich slov vyššie, do komerčnej sféry ma doviedla práve práca s open source, ktorý je zadarmo. Projektov je dosť, niektoré, ktoré sme mohli zverejniť, si môžete pozrieť na mojej prezentačnej webovej stránke, alebo v referenciách na firemnom webe. Z toho, na čom som v minulosti pracoval, alebo sa podieľal, skúsim vybrať aspoň jeden zaujímavejší z každej krajiny.

SK: bbonline.sk, www.enjoyemotions.sk, www.crowina.sk CZ: karelmelecky.cz, DK: hugelawn.dk, DE: www.promipool.de, www.hhp.de, UK: blog.wearesource.co.uk, USA: www.bossaudio.com.

Taktiež som v menšom spolupracoval na jednom projekte s kanadskou firmou www.shambhala.org.

Ako je to so zákazkami, je ich dosť, alebo svoje služby propaguješ (resp. propagujete v rámci Webikon)? Ako sa dokážeš dostať k lukratívnym tuzemským, alebo zahraničným zákazkám. Existujú vôbec lukratívne tuzemské zákazky?

Zatiaľ nerobíme prakticky žiaden marketing a zákazníci sa k nám dostávajú cez vyhľadávače alebo na odporúčanie z našich predošlých projektov. Zákaziek je dosť, niektoré menšie iné väčšie, ale také naozaj zaujímavé z pohľadu motivácie ako aj financií neprichádzajú každý týždeň. Lukratívne zákazky sa dajú zohnať aj v našich zemepisných šírkach. Pri tých naozaj zaujímavých, z môjho pohľadu nehrá otázku cena, ale skôr profesionálne zázemie a referencie.

Veľa ľudí vie, veľa nevie – Techforum.sk, ktoré väčšina berie ako pohotovosť/záchranku pri riešení WP problémov, dotuješ svojimi radami a na otázky jednoduché aj zložité odpovedáš pomerne pravidelne (sám fórum využívam). Predsalen, neberie ti to priveľa času? Koľko ľudí sa okrem teba o fórum stará?

Techfórum je taký môj koníček. Veľa som sa tam naučil a baví ma ľudí potešovať a šokovať mojou odbornou znalosťou, hlavne keď im to v rámci možností môžem dať zdarma. Potešilo by ma keby tam bolo viac aktívnych užívateľov, aj keď v poslednej dobe je to tam živšie a do diskusií sa zapájajú aj ostatní. Často tam ale niekto príde, položí otázku, prinajlepšom poďakuje a kým nemá niečo iné viac ho tam nevidím. Okrem mňa tam máme tam asi 5-6 členov, čo dianie na fóre sledujú pravidelnejšie. Niektoré týždne by to ale chcelo viac pomoci. Zaberie to dosť času, ale je to taký môj revanš za to čo mi open source dal a taktiež tým chcem čiastočne naštartovať WordPress komunitu na Slovensku. Už dlhšie plánujeme premiestniť WordPress sekciu z fóra na bbPress a integrovať to priamo na WP.sk.

A teraz trošku z iného súdka. Bývaš v Čechách, v Brne. Prečo si sa tam presťahoval? Bolo to kvôli škole? Si tam natrvalo, alebo sa chystáš vrátiť (do rodnej Považskej Bystrice)?

Zo začiatku som tam išiel hlavne kvôli škole. Nemám rád veľké mestá alá Praha a Bratislava, tie mi nikdy veľmi nevoňali. Je to pre mňa taký kompromis, pretože tam nie sú až také húfy ľudí a áut a pritom sa tam dá nájsť dobré spoločenské a kultúrné vyžitie. Mám tam veľa známych a celkovo je Brno také živé, keďže je tam veľa mladých ľudí – študentov. Návrat do Považskej Bystrice neplánujem, je to tam muka.

Tvojím obľúbeným nápojom je pivo, na to sa nemusím pýtať (smiech). Čo rád ješ? Varíš si sám, chodíš do reštík. Ako sa stravuje WP expert?

Pivo patrí k životu. Na jedlo si potrpím a nebránim sa experimentovaniu s tým čo jem. Mám rád domácu kuchyňu (rozumej jedlá pripravené doma). Keď nemám čas, alebo sa mi nič nechce pripravovať a sa zdržovať sa, zájdem do reštaurácie. Sám moc nevarím, ale vždy je (naštastie) okolo mňa nejaký dobrý kuchár/-ka. Preferujem nápadité jedlá bez mäsa, aj keď nie je som vyslovene vegetarián. Taký dobrý steak alebo tatarák pred mnou len tak neujde. Mojou srdcovkou sú syry, najmä tie smradľavé a s radosťou si vychutnám sushi všetkých druhov. Obľubujem indickú a čínsku kuchyňu. Čo mi nevonia sú ryby (lebo naozaj nevoňajú) na klasický spôsob. Najzaujímavejšie, čo som kedy jedol a nikdy som si nenechal ujsť, sú pokrmy z hmyzu. Ján Bočínec

A teraz už klasickejšie klišé otázky. Ktoré weby pravidelne navštevuješ a prečo? Ktorí ľudia ťa inšpirovali? Sú medzi nimi aj Česi a Slováci?

Veľa navštevujem hlavne Twitter a Google+, kde sa dostávam k informáciam. V mojej RSS čítačke odoberám cez 200 zdrojov a podstate si ani neuvedomujem odkiaľ jednotlivé články sú. Neviem ti takto povedať kto mi imponuje, sám som si inšpiráciou (smiech), nie som veľmi na mená a názvy.

Čo považuješ za najväčší úspech tvojej (mladej) kariéry a čo je tvojim súčasným cieľom?

Konzultuje so mnou veľa vývojárov zo Slovenska a Čiech, takže asi budem dobrý v tom čo robím. Taktiež nejak nevyhľadám nové zákazky, ale oni si ma vždy nájdu samé. Nie je pre mňa žiadnym prekvapením keď mi napíšu firmy zo Severnej Ameriky alebo Západnej Európy. Zopár ich dokonca chcelo, aby som k nim išiel pracovať na plný uväzok. Pritom neplatím za reklamu, ani som nevyhodil tisíce za SEO a naše prezentačné weby zatiaľ bežia na tuctových šablonách. Za najväčší úspech považujem, že väčšina klientov je nesmierne vďačná a spokojná keď im niečo urobím. Našim súčasným cieľom je dostať WP viac do povedomia na Slovensku a v Česku, ukázať, že je to plnohodnotné CMS a bude len také aké si ho spravíte. Ja osobne by som si chcel nájsť viac času, aby som nejakou väčšou mierou mohol prispieť k optimalizácií kódu v jadre WP a ešte ho viac celkovo vylepšiť.

Koľko hodín denne pracuješ, kedy ráno vstávaš, kedy chodíš spať a bez čoho si nevieš predstaviť bežný deň?

Často pracujem do noci, alebo by sa dalo skôr povedať v noci, takže nie je nič výnimočné keď sa zobudím skoro na obed. V priemere sedím za počítačom tak 10 hodín denne. S ničím sa neponáhľam a radšej veci robím dôkladne. To na čom pracujem ma väčšinou dosť baví, tak mávam pocit, že som skoro vôbec nepracoval a stravil som s tým pritom celý deň. Neviem si predstaviť, že by som za deň neotvoril aspoň jednu webovú stránku postavenú na WP (smiech).

Čo je pre teba najlepším popracovným odreagovaním?

Prechádzky s hudbou v ušiach, film alebo seriál, posedenie pri pive, ako kedy.

No a na záver, kedy môžeme očakávať ďalší ročník, resp. pokračovanie skvelého Wordcampu?

Jeden sme chceli sme zorganizovať ešte teraz, na jeseň, ale kvôli našej nadmernej pracovnej a aj súkromnej vyťaženosti to dvaja nestíhame. Pravdepodobne sa môžete tešiť niekedy na jar. Ak by chcel niekto pomôcť priamo s organizáciou a nie len so sponzorstvom, ktoré je samozrejme taktiež vítané, radi sa s ním stretneme a preberieme podrobnosti. Rozmýšľali sme aj o pravidelnejších, menej oficiálnych stretnutiach (ak by bol záujem).

Ďakujem ti za rozhovor Jano, prajem veľa ďalších úspechov, ešte lepších zákaziek. Skvelé máš už teraz, ale verím, že môžu byť ešte lepšie. Teším sa aj na ďalšiu našu spoluprácu (Jano robil nejaké zložitejšie WP riešenia aj pre mňa). Nezabudnite Jana followovať na Twitteri – @johnnypea

5 thoughts on “Slovenský WordPress guru a milovník piva – rozhovor s Jánom Bočíncom

  1. Peter Boženík

    Jano je spicka !!! Vela krat mi pomohol uz ked som bol z niecim na dne. Palec hore ku takemu cloveku ako je on a ku jeho pristupu k veciam ohladom programatorciny a WP… este raz diky Jano.

    Reply

Pridajte komentár