Nenažraná Opera 11 nie je vykúpením

By | 17. marca 2011
Nenažraná Opera 11 nie je vykúpením

To, že ma Firefox mnohokrát sklamal, nie je žiadnym tajomstvom. Preto som sa pustil do testovania Opery 11. Výsledok ma naozaj prekvapil. Ani posledná verzia Opery nie je žiadnou výhrou.

Operu som testoval iba chvíľu a iba základné veci týkajúce sa štandardného browsovania.  Konkrétny príklad:

Keďže posledná verzia podporuje extensions, niečo ako Firefoxácke pluginy, využil som služby 6tich z nich. Nenastavoval som žiadne neštandardné nastavenia, nerýpal som sa ani v configu. Otvoril som 2 okná,v jednom 4 taby v druhom 8 tabov. V prvých minútach editácia článkov v editore WordPressu fungovala bezproblémovo, no po pár zatvorených a otvorených taboch to systémom začalo „mávať“. Task manager hlásil niečo takéto:


Opera mi zožrala cez 2GB RAM v priebehu zopár minút štandardnej práce.

Samozrejme, takýto extrémny úbytok pamäte na systéme so 4GB RAM spôsobí absolútne spomalenie nielen browsera, ale aj ostatku programov a so systémom sa proste nedá pracovať. Podotýkam, že som počet otvorených tabov ani počet nainštalovaných extensions nijak extra nepreháňal. Čo je ešte komickejšie je fakt, že ani po okresaní počtu otvorených tabov z 12 na 4 Opera RAMku neuvoľnila (dokonca si ešte vcucla zopár stoviek MB).

Okrem toho som bol na každom kroku sprevádzaný javascriptovými error/warning hláškami a niektoré javascriptové súčasti webov proste nefungovali (napr. editácia permalinku na WP 3.0.1, na 3.1 ale funguje, čiastočne štrajkoval dokonca phpmyadmin).

Čo na to povedať? Opera 11 na oko renderuje web rýchlejšie a rýchlejšie pracuje aj javascript (všeobecne WEB 2.0 prvky), ktorý však občas nelogicky hlási divné chyby. Bez akýchkoľvek extensions žerie o niečo menej RAMky ako Firefox, no jej použiteľnosť klesne ďaleko pod Chrome. S aktivovanými extensions (vybranými z top najpoužívanejších) sa z nej stáva nepoužiteľný žrút systémových prostriedkov.

Treba si uvedomiť, že nie každý návštevník internetu používa browser ako pracovný nástroj a nie je naň natoľko náročný ako ja (a úzky okruh iných developerov). Pre bežného používateľa Gmailu a Facebooku bez problémov vyhovuje Chrome, Opera, Firefox, Internet Explorer, či Safari. Ak ste však náročnejší a aspoň trochu sa vaše požiadavky podobajú mojim (SEO štatistiky, Web developer, Adblock a pod.), určite ste sa stretli / stretnete sa s problémom výberu optimálneho prehliadača.

6 thoughts on “Nenažraná Opera 11 nie je vykúpením

 1. Láďa

  Jo, taky mi žere dost, ale stačí ji vypnout, zkontrolovat ve správci úloh, jestli se vypla (po zavření je ve správci ještě chvilku, než to vysype) a pak znovu nastartovat. Opera si pamatuje taby i s historií, takže by to neměl být problém.

  Reply
 2. Pingback: Internet Explorer 9 – voľba najmenšieho zla?

 3. Anonym

  Nemozem zatvarat prehliadac pretoze v jeho 2 oknach (kazde na jednom monitore) pracujem cely den. Operu som nainstaloval, hodil tam 6 extensions (co nepokladam za vela, kedze vo firefoxe mam rovnaky alebo vacsi pocet) nahodil 2 okna, do kazdeho taby a bolo cez 2 giga ram prec. A to mi verte ze by to este stupalo, uz nutne potrebujem stanicu so 16GB ram (spominal som aj tu na blogu, zatial som nekupoval, nevydal rozpocet).

  Reply
 4. Igor Kulman

  Stále sa čudujem, keď sa ľudia sťažujú, koľko RAM im zaberá prehliadača, pretože som nikdy u seba nepozoroval takéto vysoké čísla. IE9 mi nech robím, čo robím nestúpne nad 200 mb, a to v ňom mam AdBlock, Gestures, LastPass, Speckie.Na druhej strane však robím jednu vec inak ako snáď väčšina ľudí, prehliadač zatváram, pretože ho väčšinu času nepotrebujem. Možno to spôsobuje, že som sa na také extrémne hodnoty nikdy nedostal.

  Reply
 5. Tibor Soviš

  Tak to bude tými rozšíreniami, alebo systémom. PoužívamOperu dosť dlho, momentálne pri 83 otvorených taboch zaberá 735 MB, doma som sa pri sleepovaní (týždeň-dva) a 100 taboch dostal na 1,4GB.

  Reply

Pridajte komentár