Internet Explorer 9 – voľba najmenšieho zla?

By | 18. marca 2011

Za posledné dni som intenzívne testoval Firefox 4 RC 1 a Operu 11.01. Na oboch browseroch som našiel množstvo svetlých stránok ale (bohužiaľ) aj výrazné tienisté stránky. Použiteľnosť obcho týchto browserov ťahá ku dnu spustenie pluginov, či väčšie množstvo otvorených tabov s náročným WEB 2.0 obsahom. Ako je na tom posledný výkrik Microsoftiackeho snaženia o comeback do sveta prehliadačov?

Internet Explorer 9 je rýchly. To zbadáte hneď po prvom spustení. Rýchly je ale aj Chrome, rýchla je aj Opera (aj keď jej spustenie chvíľu trvá), dokonca aj Firefox sa tvári byť rýchly (bez pluginov s jedným otvoreným tabom). Kde je teda rozdiel?

IE9 som testoval rovnako ako Firefox a Operu. Snažil som sa testovať (z môjho pohľadu) štandardné pracovné browsovanie. Konkrétny prílad:

IE9 podporuje extensions, tak som túto možnosť využil, nainštaloval Alexa toolbar (štatistiky o alexa ranku), Google Toolbar (pagerank, jednoduché zdieľanie na soc. sieťach, ďalšie Google údaje) a mouse gestures. Nástroj pre vývojárov webu (developer tools) je integrovaný v browseri, ešte sa k nemu vrátim. Otvoril som 2 okná (každé na jednom monitore), v jednom 4 taby v ďalšom 8. Popri tomto procese som písal aj tento článok, takže WordPress administrácia s náročným wysiwyg editorom bola súčasťou testu. Vo väčšine tabov bol otvorený web s flashovými, či WEB 2.0 prvkami. Task manager hlásil:


IE9 žralo pri tomto teste niečo cez 690 MB RAM – lepší priemer.

Skvelé je, že okamžite po zatvorení tabov sa pamäť uvolní pre ďalšie použitie systémom. Využitie procesora ani pri toľkýchto otvorených taboch s náročným obsahom nie je nijak extrémne. S obsahom tabov sa dá krásne plynulo pracovať. Otváranie a editácia postov vo WordPress administrácii je plynulejšia, použitelnejšia, nespomaluje na extrémne hodnoty ako pri Firefoxe, či Opere (stále rátame s otvorenými 12 tabmi). Ak začneme zachádzať do extrémov, samozrejme sa proces spomalí, stále sú však hodnoty očividne a hlavne prakticky lepšie ako pri Firefoxe, či Opere.

Horeuvedené fakty sú naozaj super a veľmi ma potešili. Bohužial IE9 mi stále pripadá ako beta verzia, kvoli jeho bohatej zmesi chýb. Prvá vec, čo si každý isto všimne je otváranie nového tabu. Toto je omnoho pomalšie a sekanejšie ako pri ostatných browseroch (v tomto mimoriadne dominuje Chrome). Taby bežia v samostatných procesoch a otváranie procesu v systéme niečo trvá. Pri zvyku na bleskovú rýchlosť otvárania tabov v iných browseroch je to trochu frustrujúce. Aby to však nebolo všetko, vo veľkom množstve prípadov mi systém zahlásil chybu po uzatvorení tabu (ako keď vám spadne proces). Tento fakt nespôsobí ďalšiu nestabilitu prehliadača, keďže jeho ostatné súčasti bežia v oddelených procesoch, pôsobí to ale nedobrým dojmom.

Chybu som našiel aj v zgrupovaní tabov, IE9 totiž dokáže vyfarbiť taby s obsahom z rovnakej domény na rovnaké farby. Je to prehľadnejšie a lepšie sa vám orientuje vo veľkom množstve otvorených tabov. Ak si však otvoríte nový tab a v ňom obsaho rovnakej domény – ale cez napr. Roboform, farebne vám ho nezladí. Potom začne táto feature pôsobiť trochu zmätene. Bez chyby sa neobišiel ani test wysiwyg editora WordPressu. Napr. po zvýraznení textu boldom nie je možné normálne enterom prejsť do nového riadku. Tieto veci sú však chybou aplikácií, ktoré sa inak chovajú v IE9 ako v predchádzajúcich verziách. Preto bola do IE9 pridaná možnosť zobrazenia v compatiblity režime. Vtedy sa problém neobjavuje.

Ďalším veľkým nedostatkom sú extensions – tie majú na míle ďaleko od kvalít Firefoxáckych pluginov, ale sú porovnateľné s Operáckymi a Chromáckymi. Mínusom je aj ich extrémne nízky počet, absolútna neprehľadnosť a slabé rozhranie pre ich nastavovanie a menežovanie.

Kapitola sama o sebe je výborný nástroj developer tools, ktorým dokážete plne nahradiť Firebug, či Web developer toolbar z Firefoxu. Tento nástroj je integrovaný v každej inštalácii IE9. Roky používam Web developer toobar a nikdy som si nevedel predstasviť vývoj webu bez neho, IE9 developer toolbar ho ale naozaj dokáže nahradiť (samozrejme, chce to trochu cviku).

Samozrejme IE9 ponúka oveľa viac noviniek, ako hw akceleráciu vykresľovania stránok, vyskú podporu pre nové web technológie (CSS 3, HTML 5 atď.), väčšiu kontrolu nad filtrovaním nevhodného obsahu atď. To však v mojich testoch nehodnotím, mne šlo hlavne o použiteľnosť v pri štandardnom pracovnom browsovaní.

Pevne dúfam, že chyby a nedostatky, ktoré som hore spomenul budú aspoň z časti eliminované aktualizáciami. Ak by to tak bolo, Internet Explorer 9 sa určite stane viac ako rovnocenným partnerom Firefoxu a menším zlom vo svete browserov. Hlavne pre použitie vo webdizajnérskych kruhov.

Doplnené – V ďalších dňoch intenzívneho testovania som pocítil nepodarenosť otvárania a zatvárania tabov na maximum. Aby to nebolo všetko, IE9 si absolútne nerozumie s wysiwyg editorom WordPressu častokrát ani v compatiblity móde. Je možné, že sa niektoré veci vyriešia časom (nová verzia editra), ale ak by sme to mali porovnávať s Firefoxom, ten je v tomto božský. Na FF 4 fungujú naozaj všetky weby perfektne a otváranie tabov je hračka. V IE9 navyše veľmi divne „funguje“ mouse gestures, na to si este musím posvietiť. Nič extra nie je ani obdoba Firefoxáckeho „awsome baru“ (riadok, kde sa štandardne zadáva url adresa) – nepamätá si všetko, na čo je starý Firefoxák zvyknutý. Veľa vecí nie je takých, ako by človek chcel.

6 thoughts on “Internet Explorer 9 – voľba najmenšieho zla?

 1. Tomas

  chcel som ho skúsiť aj ja, ale celkom ma zrušil microsoft s tým, že si mám aktualizovať windows na verziu 7. tak sme sa asi dorozprávali. či viem ho ho spustiť aj tak?

  Reply
  1. Anonym

   Casom som zistil ze IE9 ma (mozno zatial) velke medzery, hlavne s tym otvaranim noveho tabu je to katastrofa, ale aj ked natahuje viac zlozitejsich stranok tak sa divne sprava. Chce to silnejsi HW asi bohuzial (podla mna Intel Core i7 a 8GB DDR3). No treba Vistu / Win 7, na XP uz dnes tazko nieco rozbehas.

   Reply
   1. Tomas

    no zatial vsetko co potrebujem, okrem IE9 :-) takze sa nehrniem k preinstalovavaniu systemu. i ked by to bola mozno prijemna zmena, ale ten svoj pisaci stroj necham asi uz na XP. este to pokazim a budem smutny

    Reply
 2. Cibulka Milan

  Nechýba ti v IE9 developer tools zobrazovanie pri css čísla riadku? Díkes za článok.

  Reply
   1. Cibulka Milan

    Z môjho pohľadu kódera je to vo firebugu veľmi užitočná funkcia. Samozrejme ak viac administruješ hotové projekty, tak to pre teba nemá cenu.

    Reply

Pridajte komentár