Nastavenie proxy servera – anonymné surfovanie netom

By | 6. septembra 2008

Minule som riešil problém, keď kamarát potreboval, aby sa jeho komp na určitej webstránke tváril, ako keby bol z USA. Tento problém sa dá riešit pomocou nastavenia proxy servera vo vašom internetovom prehliadači. Dneska si ukážeme, ako proxy server pre anonymné surfovanie netom nastaviť. Prečo anonymné, na čo mi to bude ? To je možno otázka, ktorú si kladiete. V určitým prípadoch môže byť dobré, keď nechcete, aby majiteľ webu na ktorý sa chcete pozrieť nevedel, odkial ste. Pomocou vašej IP adresy (ktorú veľa stránok ukladá do logov) sa dá totiž zistiť, odkiaľ ste pripojený na internet a čiastočne vás „vystopovať“.

Prvá vec, ktorú urobíme, bude nájdenie vhodného proxy servera, resp. IP adresy, cez ktorú presmerujeme našu komunikáciu. Doteraz to vypadalo asi takto: vaše PC -> web server ale teraz to bude vypadať takto vaše PC -> proxy -> web server. Vhodný proxy server môžeme nájst aj pomocou googla, keď do vyhľadávania zadáme „proxy list“, výsledok môže byť takýto. Na jednej zo stránok vyberieme IP adresu a PORT (port býva často zapísany za dvojbodkou za IP adresou). V prípade Firefoxu postupujeme podľa priložených obrázkov:

Čísla vystihujú jednotlive kroky a myslím že z obrázkov je zrejmé, ako postupovať. V ostatných browseroch bude situácia obdobná, v Opere v menu Tools -> Preferences nájdeme tab Advanced -> Network -> Proxy servers. V Internet Exploreri je to v Tools -> Internet Options -> Connections.

Na záver len upozorním, že veľká čast, na internete uverejnených proxy serverov, nebude funkčná a časť bude veľmi pomalá, takže nájsť rýchly býva často problém. Ak by vám tento spôsob nevyhovoval, existujú programy, ktoré dokážu meniť proxy jednoduchšie a pohodlnejšie, jedným z nich je Proxy Switcher, nájdete ho na www.proxyswitcher.com.

2 thoughts on “Nastavenie proxy servera – anonymné surfovanie netom

Pridajte komentár