Firefox Chrome IE Opera – budúcnosť v nedohľadne

By | 7. septembra 2008

Videl som rôzne názory na nový prehliadač od Google – Chrome. Zobral si to najlepšie čo na súčastnom trhu prehliadačov máme. Urobil napríklad daktoré zmeny, ktoré potešia mračiacich sa užívateľov Firefoxu a jeho legendárnej „pomalosti“. A to očividne vyvoláva reakcie akou je napríklad táto. Nechcem daného blogera kritizovať, ale musí si uvedomiť aj fakt, čo komunita Firefoxu pre nás spravila. Či už myslím užívateľov prezerajúcich stránky alebo webdesignérov stránky vytvárajúich. Geniálne renderovacie Gecko, podporujúce najnovšie štandardy, využívajúce potenciál webdesignérov na plné obrátky, umožnuje beh zložitých ajaxových aplikácií a vykresluje všetko podľa štandardných noriem. Na rozdiel od IE, ktorý sa ani vo verzii 7 nedokázal odraziť odo dna (toto mi nikto nevyhovorí, je to pravda a potvrdí to aj nekonečný rad webdesignérov – kolegov).

Chrome sa mi tiež zapáčil, má všetko, čo moderný prehliadač má mať – rýchlosť aplikačnú, rýchlosť renderovania, jednoduché a príjemné GUI avšak mu chýba stále kopec funkcií. Všetci dúfame, že tento nedostatok fullverzia Chromu vyrieši a prehliadač získa silnú pozíciu na trhu (ja dúfam že na úkor IE).

Opera sa drží tak trochu na pozadí celého diania, asi to bude slabšou propagáciou, že nedokáže získať tak silné postavenie na trhu ako majú FF a IE. Je to trochu škoda, že Operin potenciál zostáva nevyužitý.

Záverom by som sa ešte raz chcel vrátiť k pôvodnej myšlienke. Prečo odsudzovať Firefox ? Prečo túžiť po jeho konci ? Žiadne logické vysvetlenia ma nenapadajú. Tak silná podpora rozšírení, doplnkov a témat, tak silná komunita, ktorá (ako jediná) dokázala preraziť drvivú konkurenciu Internet Exploreru. Bola by to škoda a mne by ľúto bolo!

4 thoughts on “Firefox Chrome IE Opera – budúcnosť v nedohľadne

 1. admin Post author

  obycajny uzivatel by si mal uvedomit co IE vo vseobecnosti znamena pre internet (nehovorim o minulosti, ked bol jeho koncept mozno inovativny a moderny, ale o sucastnosti). donedavna jedine hrozba (IE6), teraz uz len nedokonaly prehliadac bez vymozenosti modernej doby. ja viem ze tato tema je do istej miery flame, ale proste takto to vidim

  Reply
 2. Vandrák

  To čo hovoríš je možno pravda, ale na Firefox sa pozerám ako obyčajný užívateľ a ako ten ho aj kritizujem. Sú to čisté pocity z používania a neboli dostatočné ani pri Opere ani pri IE7.
  Pritom FF používam, lebo ho proste používam :), no vyber si z 3 kôp hnoja tú najmenej smradľavú… ;)

  Reply
 3. admin Post author

  kazdy kritizuje jeho pomalost ale neuvedomuje si co vlastne firefox pre nas spravil a to je jadro problemu. v dnesnej dobe vykonnych masin kazdy frfle ked mi ff startuje 3 sekundy oproti 1sec opere… to je cely kamen urazu ?

  Reply
 4. Vandrák

  Pri Firefoxe som kritizoval jeho pomalosť ako programu a nie jeho jadro. Práve pre to jadro používam práve FF.

  Reply

Pridajte komentár