Najlepšie WordPress pluginy

By | 12. mája 2010

wordpress pluginSkvelé voľný redakčný WordPress (ďalej už len WP) už používam vyše 2 roky. Veľa vecí som si v ňom zvykol robiť po svojom, jednoduché php funkcie, úpravy a vylepšenia. Bez pluginov sa však stránky postavené na WP nezaobídu, preto je ich vzniklo (a vzniká) naozaj neúrekom. Niektoré vynikajú funkčnosťou a skvelou použiteľnosťou, občas sa trochu čudujem, že sa to niekomu chce robiť (viacmenej) zadarmo. Rád by som uviedol tie, ktoré ja používam najčastejšie a najradšej. Niektoré sú vhodné pre špecifické účely, no ich náhrada sa hľadá ťažko, niektoré používam na každej WP stránke.

Askimet – zbohom spam

Boj proti spamu je nekonečný a určite by ste ho nechceli zvádzať manuálne. Askimat ochráni blog a komentáre pred prílevom spambotov naozaj efektívne. Nikdy som nepoužíval nič iné a nikdy to ani nebolo potrebné. Občas síce musím prezrieť komentáre zaradené do spamu, či nedošlo k omylu (občas sa stane), to je však daň, ktorú hodlám zaplatiť. Askimet je priamo v inštalačke WP, takže sa nemusíte obťažovať jeho hľadaním a sťahovaním. V prípade potreby ho nájdete tu.

All in One SEO Pack – optimalizácia pre vyhľadávače

SEO pre laikov nebolo nikdy také jednoduché ako s týmto pluginom. Aj keď sa do problematiky optimalizácie stránok pre vyhľadávače (onpage) vôbec nerozumiete, stačí vám aktivovať tento plugin a on sa o ostatné postará. Je dostatočne konfigurovateľný a preto si môže každý na jedno mieste nastaviť typ title tagov pre všetky typy stránok a podstránok. Napriek tomu v ňom môže skúsenejší človek vidieť určité nedostatky, to sú však naozaj veľmi špecifické prípady, ktorých býva pri tvorbe webu pomenej. Pre klasický blog, či menšiu – až stredne veľkú stránku/portál plne vyhovuje. Treba taktiež povedať, že je jedným z najsťahovanejších pluginov pre WP vôbec. Najnovšiu verziu nájdete tu.

Hyper Cache – veľký web na malom serveri

Bezkonkurenčne najlepší systém využívania vyrovnávacej pamäte cache. Proces fungovania by sa v tomto prípade dal jednoducho popísať ako vytvorenie statickej stránky z databázy, do ktorej potom systém pri ďalších zobrazeniach stránky pristupovať nemusí a teda šetrí výkon servera. Predstavte si prípad, že máte vlastný malý server pre váš portál. Portál začne naberať na popularite a tým stúpa jeho návštevnosť. Najprv stovky, potom tisícky až po desaťtisíce či státisíce zobrazení stránok portálu denne. Každé zobrazenie stránky by vyžadovalo prístupy do databázi (najčastejšie MySQL) a váš server by začal kolabovať. Pre WP existuje veľa cache pluginov, všetky som vyskúšal ale kvality Hyper Cache nedosahuje ani jeden. A keďže som Hyper Cache skúšal na jednej z najnavštevovanejších stránok na Slovensku, môžem s čistým svedomím povedať, že je najlepší a silne ho odporúčam. Jeho nastavenie však netreba podceniť a riadne si naštudovať problematiku. Ak by ste si nevedeli rady, napíšte dolu do komentárov. Hyper Cache si môžete siahnut tu.

TDO Mini Forms – dovoľte návštevníkom tvoriť obsah vášho webu

Lahôdkou na poli rozšírení pre WP je plugin TDO Mini Forms. Dlho som hľadal plugin, ktorý by zabezpečil vkladanie obsahu do stránky samotnými užívateľmi. Pomocou TDO Mini Forms môžete jednoduchy vytvoriť formuláre, pomocou ktorých môžu návštevníci vkladať články s obrázkami a dokonca custom meta, či tags. Je síce pravda, že nastavenie a „rozbehanie“ podľa predstavy nie je med lízať, ale keď sa z toho vysomárite, bude to stáť za to. Schvaľovanie článkov publikovaných anonymnými užívateľmi si môžete nechať zasielať na svoje emaily. Vytvárať môžete rozličné reštrikcie a pravidlá, notifikácie, nahrávanie súborov, captcha, manažment komentárov a veľa ďalšieho. Pomocou tohoto pluginu z WP stránky jednoducho vytvoríte napríklad katalóg stránok, jednoduché fórum, fantázia nepozná hranice. Najnovšiu verziu nájdete tu.

Login LockDown – zabanujte útočníkov

Jednoduchý no užitočný plugin, ktorý zvýši bezpečnosť a nechá vás pokojne spávať. Login LockDown uzamkne prístup každému, kto sa viackrát pokúša uhádnuť vaše heslo pri prihlasovaní do administrácie. Nešťastník dostane ban na nastaviteľnú dobu na jeho rozsah IP adries. Správa pluginu je jednoduchá, tak ako nastavenie. Brute force útoky na vaše heslá týmto dostanú červenú. Stiahnuť si ho môžte tu.

Maintenance Mode – rozumná odstávka webu

Maintenance Mode alebo „režim údržby“ je plugin, ktorý vám pomôže pri odstávke vášho portálu. Zakiaľ budete vy robiť úpravy v kóde, pridávať nové funkcie, štýly, či meniť grafiku, návštevníci budú vidieť slušný odkaz o odstávke (dokonca v rozličných jazykoch). Odkaz si samozrejme môžete nakódiť vlastný. V nastaveniach pluginu môžete nastaviť aspoň určité stránky, na ktoré sa môžu návštevníci dostať aj napriek údržbe. Plugin Maintenance Mode je veľmi šikovný nástroj, ktorý sa môže hodiť nejednému webdizajnérovi, či správcovi WP webu. Sťahovať môžete tu.

Search Everything a Search Meter – pokročilé vyhľadávanie

Je jasné, že tieto dva pluginy budú mať niečo spoločné s vyhľadávaním. Search Everything je rozšírenie klasického vyhľadávania vo WP. Nastaviť môžete napr. obohatenie o vyhľadávanie v tagoch, menách a popisoch kategórií, komentároch, custom fieldoch a ďalších. Search Everything si môžete stiahnuť tu. Search Meter je vhodným marketingovým nástrojom, pomocou ktorého viete určiť, čo najčastejšie vyhľadávajú návštevníci vašej stránky. Plugin dokáže vygenerovať výstup hľadaných výrazov aj pre front-end, čo sa môže taktiež hodiť. Search Meter si môžete stiahnuť tu.

Breadcrumb NavXT – odrobinková navigácia

Breadcrumb navigácia je vo voľnom preklade niečo ako odrobinková navigácia, slúži na ľahké určenie miesta, pozície na webe. Poslúži hlavne ak sa jedná o web so zložitejšou štruktúrou, napr. ak obsah siaha až do troch, či viacerých podkategórií. Tento jednoduchý ale užitočný plugin vygeneruje breadcrumb navigáciu, ktorú si môžete jemne upraviť v nastaveniach. Vo väčšine prípadov bohate postačuje. Najnovšiu verziu nájdete tu.

Custom Field Template – nekonečné možnosti WordPressu

Jednou z najsilnejších zbraní WordPressu sú custom fields, voliteľné polia, ktoré môžu obsahovať prakticky čokoľvek. Plugin Custom Field Template ich naozaj dokáže využiť na čokoľvek, nahrávanie obrázkov, textu (s wysiwyg), select boxov, check boxov atď. Možnosti sú takmer nekonečné. Tento plugin som začal testovať a používať len nedávno, ale môžem ho, aj napriek „user unfriendly“ ovládaniu, vrelo odporučiť. Plugin naozaj neskutočne rozširuje možnosti využitia WordPressu ako takého. Jeho použitie bude určite vyžadovať nejakú tú minútu učenia a čítania manuálov, výsledok určite bude stáť za to. Sťahujte tu.

PS Auto Sitemap – mapa webu

Klasická mapa webu (nie XML google sitemapa) vhodá pre zvýšenie použiteľnosti webu hlavne v prípade, ak obsahuje množstvo vnorených podstránok. Jednoduché nastavenie, jednoduché použitie. Použitím nič nestratíte. PS Auto Sitemap sťahujte tu.

Front-end Editor

Tento plugin uľahčí dodatočné úpravy webu veľmi efektívne. Jednoducho môžete editovať obsah WP webu priamo z front-endu. Editovať môžete všetky prvky bez rozdielu. Tento šikovný nástroj si môžete stiahnuť tu.

Pluginov pre ovládanie a vylepšenie vlastností komentárov, článkov, rozličného typu listovania je veľké množstvo, nebudem ich tu zbytočne vypisovať. Vybrať si jednoducho môžete na wordpress.org/extend/plugins/. V zozname som uviedol najpopulárnejšie, najpoužívanejšie, alebo špecifické, určené na uľahčenie častých úkonov. Pevne verím, že ste v tomto liste objavili niečo, čo vám pomôže vo vývoji vlastných projektov.

7 thoughts on “Najlepšie WordPress pluginy

 1. meixner

  TDO Mini Forms – dovoľte návštevníkom tvoriť obsah vášho webu nefunguje download

  Reply
 2. Cicica

  Mohol by si nlizsie popisat nastavenie pluginu Hyper Cache, co presne kde a ako nastavit.

  Reply
 3. Pingback: Tweets that mention Najlepšie Wordpress pluginy -- Topsy.com

Pridajte komentár