Logitech G9 – prvé dojmy podrobného rozboru

By | 10. januára 2009

Včera mi došla myš Logitech G9, ktorú som objednával z ProgamingShopu. Tešil som sa na ňu ako malé decko, pretože posledná, čo som kupoval bola Logitech MX500, z pred 5 rokov. Avšak tá stanovila hodne vysokú latku, pretože mala jednak dokonalý tvar a ergonómiu, tak dostatok ľahko prístupných tlačítok a samozrejme kvalitný citlivý senzor a odozvu (aj na dnešnú dobu skvelé parametre 6 ročnej myši).

g9-1 g9-2

Ako si poradí s mojou fajnovosťou a striktným prístupom k perifériám? Nebude to mať ľahké…


Balenie je efektné, ako sme už pri podobných exkluzívnych modeloch zvyknutých. G9 je zatiaľ najvyššou radou z myší, ktoré Logitech vyrába. Krabica je rozdelená na 2 časti, ktoré sa otvárajú ako kniha. V jednej z nich je myš samotná v druhej špeciálny nástavec, ku ktorému sa ďalej dostanem. Samozrejme blaenie obsahuje papierovú dokumentáciu a CD s ovládačmi a manuálom. Okrem toho tu nájdete aj sadu závaží na vyváženie podľa chuti.

g9-3 g9-5

Prvou vecou, ktorá udrie do očí po rozbalení, je ergonómia. Je to vážne zaujímavý počin, ktorého som sa vopred dosť obával. Na nete som však čítal samé chvály. Po prvom uchopení myši do rúk som však na chváliacich ľudí nadával, že ako môžu mať na tvar kladný názor. Ale ako tak s myšou robím už druhý deň, chápem, že to nie je až tak zlé. V zadnej časti je myš vydvihnutá do hora, na boku je priestor pre palec, aby sa nešúchal po podložke, ale aby zostal pekne na myške (to isté ako MX500, resp. 518). Logitech G9 je však dosť krátka, takže ak máte dlhšie prsty, konce vám budú trošku trčat cez tlačítka (MX500 bola PRESNE do mojej ruky). S ergonómiou súvisí aj novinka logitechu a to možnosť výmeny špeciálneho nástavca, ktorý sa vlastne nasadzuje na telo myšky a tým mení jej tvar. V balení sú nástavce 2, jeden priamo na myši a jeden, v spomínanej, druhej časti balenia. Výmena je jednoduchá, stáčí zatlačiť tlačitko v zadnej spodnej časti myši, odstrániť kryt a obdobne nasadiť druhý. Zaujímavá je však aj voľba, keď nepoužijeme kryt žiadny, vtedy je myška maličká (použiteľná aj pre ľavú ruku) a prakticky vhodná pri použití s notebookom. Jeden kryt je jemnejší na povrchu a druhý je drsnejší. Teflóny myši sú veľmi, až extrémne nízke a to zapríčiňuje šúchanie ostatných častí, pri použití mäkkej podložky. Preto sa moja SteelSeries QcK stáva nepoužiteľnou a musím siahnuť po pevnej podložke plastového alebo kovového typu (investícia zhruba 20-40EUR za kvalitnú podložku). Teflóny sú veľké a sú 3, jeden na boku, jeden na predu a jeden na zadu myši. Ich kvalitu ťažko odhadnúť, ale ak sú štandardnej kvality tak to bude bieda, pretože po čase sa vyderú a keďže sú takto tenučké, tak sa nakoniec prederú. Vhodným riešením by bolo použiť skejty (nálepky na teflóny), ktoré by jednak podvozok myšky trochu zdvihli a hlavne zabránili opotrebovaniu (prípad, ak hráte hry s nízkou úrovňou citlivosti).

g9-6 g9-7

Kategóriou samou o sebe sú tlačítka. Prvou vecou čo ma zarazila, bolo „hrkanie“ ľavého tlačítka. To zbadáte hlavne keď snímete nádstavec, vtedy toto tlačítko pôsobí veľmi lacným dojmom. Kameň úrazu je koliesko myši. Osobne nevidím praktické využitie v scrollovaní do ľava a prava, pre mňa to má len negatíva, často sa pomýlim. Ďalším mínusom do zierky je fakt, že koliesko (a teda stredné tlačítko) sa stláča strašne ťažko. Treba proste použiť silu, pri ktorej stratíte cit a často sa stane že (ako som spomínal) scrollnete horizontálne. Osobne využívam stredné tlačítko často (pri surfovaní ním otváram link v novom tabe, prípadne zatváram tab, tak isto jeho stlačením, prípadne držaním scrollujem auto scroll funkciou, na ktorú som zvyknutý už roky). Možno stisk tlačítka časom o niečo zmäkne, ale neverím, že nejak podstatne. Aby som len nekritizoval, musím povedať, že 2 bočné tlačítka forward a back sú neskutočne návykové, jemne mäkko sa stáčajú, radosť stlačiť. Sú umiestné presne tam kde ich potrebujem (tu by dostala myš o nejaké % viac ako pri MX500 a obdobných). Logitech použil 2 prídavné tlačítka na nastavenie 3 stupňov citlivosti, čo môže byť užitočné pre hráčov. Sú na začiatku ľavého tlačítka a sú prispôsobené tak, aby neboli omylom stlačené. Farba podsvitenia indiktároa citlivosti sa dá meniť vo viacerých odtieňoch farieb nastavením v Logitech SetPoint.

Vzhľad high endovej Logitech G9 je fakt efektný. Je síce menšia, ale popri kvalitnej klávesnici a monitore na stole vynikne a každý si ju hneď všimne. Nie že by to bolo nejak smerodajné, ale keď už kupujete myš za takmer 70 EUR (2000Sk), tak musí aj nejak vyzerať. Farebne je zladená samozrejme do čierna. Vyniká šedé koliesko s čierny pásom v strede a samozrejme podsvietený stupňa označenia levelu citlivosti (ktorý som spomínal vyššie). Kábel je čierny, tenký, ale dosť neohybný (žeby časom zmäkol?) a preto, ak sa vám o niečo oprie, budete to cítiť aj pri pohybe myšou. Uvítal by som mäkší kábel, aj keby bol hrubší. Taktiež by som uvítal dlhší kábel, tento len ako-tak dosiahne (PC mám pod stolom, ale to je štandard s ktorým by sa malo počítať). V tomto je síce výhoda bezdrôtovej myši (ktorá je zase ale ťažká kvôli batériám).

g9-9

Váha Logitechu G9 je relatívne veľká, ak ju neuchopíte aspoň v strede, zadná časť ostane položená na podložke a nedosiahnete požadovaný pohyb. Buď je to len o cviku, alebo o tom, že zadná časť je proste ťažká a myš je príliž krátka (z predu na zad malá), aby bola pri tejto váhe efektne posúvaná po podložke. V tomto sa mi zdá MX500 (MX518, G5) lepšia. Bola rovnako ťažká (všeobecne veľmi ľahká) a ťažisko bolo presne v strede. Pre mňa zarážajúci fakt je, že Logitech pridal možnosť do nej vložiť závažia. Jednoducho vysuniete malý šuflík (treba odňať nádstavec), pridáte do neho závažia a vložíte do myši. Už do beztak ťažkej (pre mňa určite) myši, vkladať ďalšie závažia. Určite je veľa ľudí zvyknutých na ľahučké myšky, pri ktorých pri poldňovom používaní nebolí ruka. Možno je to fakt len o z vyku a časom na to úplne zabudnem. Toto je však bohužial prvý dojem.

g9-10

Nakoniec som si nechal asi to najdôležitejšie. Tým sú technické parametre ako citlivosť, rozlíšenie senzora a ďalšie. Rozlíšenie senzora je možné nastaviť od 200 až po 3200 dpi. Rýchlosť snímania je 6,4 megapixelov/s, dokáže pracovať pri zrýchlení 20G a maximálna rýchlosť pohybu 1.65m/s. Vzorkovacia frekvencia USB môže byť v Logitech SetPoint nastavená až na 1000. To sú všetko parametre, ktoré robia z tejto myši favorita na trhu a rovnocenného konkrenta riešeniam od Razeru, ako je Razer Lachesis a Microsoftu – SideWinder Gaming Mouse, či Habu. Zmeny v citlivosti a reakciách je možné postrehnúť nielen v hrách, ale aj pri jemnej práci (Photoshop), alebo aj všeobecne v prípadoch, ktoré si vyžadujú rýchle narábanie myšou. V tomto u mňa G9 boduje. Nastavenia sú nekonečné a vyladiť si môžete niekoľko profilov, ktoré jednoducho prepínate. Myš disponuje vlastnou pamäťou, v ktorej sú nastavenia uložené, takže sa prenesú aj do iného počítača.

Logitech G9 je kvalitný herný hárdvér, určite má nesporné výhody v čo sa týka parametrov, určite má zaujímavú ergonómiu (na ktorú si určite zvyknem), má však mnohé nevýhody, ako scroll tlačítko (nikdy nepochopím, na čo do myší dávajú možnosť horizontálneho scrollovania), príliž nízky podvozok, vysoká váha, nevyváženosť, prílišná krátkosť kábla a myši samotnej. Toľko môj subjektívny názor.

update:

 • Ten kábel je fakt strašný, ani za niekoľko dní ani o trochu nezmäkol, zapiera sa dokonca aj o hranu podložky (Razer eXactMat), ak sa to časom nezlepší, budem asi fakt ľutovať kúpy. Neuveriteľné je, že kábel si zohnem podľa potreby, časom sa však surovo vyorvná a zapiera do okolitých periférií, niečo také som esťe nevidel.
 • Na podložke Razer eXactMat chodí myš dobre, na MX500 zatiaľ u mňa však ani z ďaleka nemá, tá ergonómia starej klasiky je neprekonateľná
 • Koliesko je fakt strašný hnus, čudujem sa Logitechu ako niečo také môže vypustiť, je labilné, doslova hrkoce (spolu s ľavým tlačítkom) pri potrasení myšou.
 • Nádstavce sú podľa môjho názoru a odstupom času a denným testovaním hlúposťou a totálnou zbytočnosťou, nijak extra nemenia ergonómiu myši, akurát že jeden je hladký a jeden drsný.
 • Váha myši je naozaj veľká, v porovnaní s konkurenciou od Razeru je určite o dosť vyžšia, iróniou sa stáva možnosť ešte zväčšiť váhu. Fakt dobrý vtip Logitech. Kto si pridá závažie? Ľudia zvyknutí na ťažké bezdrôtové myši?
 • Podvihnutie myši smerom na bok znamená škrabnutie bokom myši bez teflónu (pravá strana, keď sa dívame z hora) o podložku (drahú podložku). Tieto „spojlery“ sú fakt nepodarok, kde je ideálne riešenie z MX500 (MX518,G5)? Dávno stratené?
 • Za 5 dní nepretžitého používania myš nijak neuspokojuje moje náročné potreby. Netuším, čo na nej dnešná herná komunita vidí, ľudia, čo o nej básnia určite nikdy neskúsili jej predchodcov.

14 thoughts on “Logitech G9 – prvé dojmy podrobného rozboru

 1. Annri40

  Ja mam zle skusenosti co sa tyka kabla na myši hned po zaruke sa pokazila a neskla vobec a teraz po dvoch rokoch zasa blbne kabel asi mam smolu pred tym som v zivote nedaval mysku do opravi a teraz dvakrat za dva roky a este mi aj nevratili jeden krit z mysi priamo zo servisu tak ze nech sa nehnevaju moje hodnotenie 30zo100

  Reply
 2. niko9

  No tak myšku mam už doma asi 2 týždne a zatial som na 100%
  Oproti g5 je to ako 1 000 000 a 1
  úžasne sedí do ruky narozdiel od G5
  Super teflony ,super grip,super scrool,super DPI,super software
  Tut na software tu


  čo sa káblu týka : tam kde sa používa zmakol tam kdee sa nepoužíva (neohýba atd) je to tvrdé
  No však kábel nikam nezapiera nerobí žiadne zvuky
  Tlačidlá sú tak tiež super
  Nemám čo vytknúť
  Oproti G5 super a zatial nemienim ani meniť
  Táto sa už musí niečo dožiť
  100% spokojnosť
  Odporúčam ,za tie peniaze to stálo

  Reply
 3. niko9

  práve som si myšku objednal
  teraz mam g5 tvrdý kabel mi ani na nej vôbec neprekáža
  Je to preto aby sa kábel nedolámal ako to oblo zvykom pri gumených

  Reply
  1. exot Post author

   ja mam mx500 uz strasne dlho a kabel sa mi dolamal az asi po 6 rokoch… aj to sa dal v pohode opravit

   Reply
 4. exot Post author

  G7 je tvarovo to iste ako MX500, MX518 a G5… co sa senzora tyka, to neviem posudit, zatial som mal s lasermi LEN ZLE skusenosti a teraz som sa vratil k optike. Ako ale vratim, G7 som neskusal a kedze ma skvely tvar, tak verim, ze je super.

  Reply
 5. Kusi

  No ja mam G7 a som uz par rokov nadmieru spokojny, presne podla mojich predstav a ak by som si mal kupovat dalsiu, zase by to bola G7 :)

  Reply
 6. BooYaa

  Tak exot toto skutocne nechapem. Za prve mne ten kabel absolutne vyhovuje pretoze kde ho strcim tam skutocne aj ostane a co sa tyka vahy tak absolutne s tebou nesuhlasim pretoze mys pre hracov ma byt presna a hlavne tazka. Ja mam tu svoju nalozenu tym najtazsim co som k tomu dostal a poviem ti pravdu ze by som este par gramov potreboval. Kym som kupil tuto mys tak som skusal vela inych od kamarata ktory ma firmu s pc komponentami a moja prva volba bol Razer az do doby ked som ho dostal do ruky. Tak lacne plasty a tvar aky ma Razer na vsetkych svojich modeloch som este nevidel. Musim uznat ze boli ale velmi presne. Nehovorim ze G9 je urcite najlepsia mys na svete ale jednoznacne sa medzi nich radi. Neviem naco si ju kupoval ty, ale ja kvoli najhranejsej FPS sveta a tou je Counter Strike Source. Ja hravam sutazne Enemy Down ligu za jeden britsky klan a do kupy tejto mysi som bol proste sedy priemer. Nemusim ani hovorit co nastalo po kupe G9 ktoru mi spoluhraci uz dlho odporucali. Nechcem ti oponovat len preto ze tuto mys mam a nechcem na nu dopustit , ale chcem tu dat svoj objektivny nazor z mojich vlastnych skusenosti. Do kupy tejto mysi som nadaval na kazdu hracsku (drahu) mys ktoru som mal ale tato je proste trefa do cierneho aj ked uznavam ze 100 ludi moze znamenat 100 chuti. Kazdopadne by nemal ziaden hrac vynechat tuto mys bez povsimnutia ak zvazuje kupit kvalitne. A ku tomu koliesku. Asi si skutocne trafil nejaky vadny kus pretoze moje je absolutne v poriadku a spracovanie a tuhost mysi je na najvyssej urovni. Ziadne hrkanie alebo nejake zvlastne zvuky. Navyse po kupe tejto mysi som investoval aj do novej klavesnice Logitech G19 a poviem ti ze dokopy vyzeraju skutocne vyborne takze aj dizajnovo im nemam co vytknut.

  Reply
 7. Master

  Mam ju uz cca rok a ty si mal asi fakt blbe stastie na kus. Moje kolecko absolutne nehrkoce (a ani to ze sa da nim klikat do stran mi nikdy nerobilo problem. Mas fakt nejake cudne zvyky alebo uz fakt neviem). Tak isto som nezaznamenal problem s kablom (casom sa prisposobil), ale to moze byt tym ze mam velky priestranny stol. Co sa tyka tvaru mysky vedel si ze to nie je klasika. Ja som ju mal najprv pozicanu od kamosa a az taky problem mi ten tvar nerobil. Teraz by som uz nemenil asi za nic. Podotykam ze som predtym tiez mal mx518-ku.

  Reply
  1. admin Post author

   Od januara ubehlo dost casu a ja som si akosi zvykol. Nikto ma vsak nepresveci opaku hore uvedenych faktov. Kabel je stale tvrdy, je doslova ako spajdla, na klasicky gumenny to nema. „Hrkotanie“ kolieska nie je nic strasne, ale ked si to porovnam s MX500 tak tam sa mi to ako „hrkotanie“ nezdalo, preto som to aj uviedol. Co sa presnosti tyka, Logitech G9 je presna mys a v kombinacii s podlozkou Razer eXactMat je genialna. Akurat ze tato podlozka je na moj vkus trochu mala. Este k tomu kablu, podlozka je hlinnikova s realtivne ostrymi hranami, na hranach sa kabel mierne zodiera a zanechava jemne chlpky ktore sa uchytavaju na teflonoch mysi – uzasny ukaz. Ked si predstavim, kolko tieto srandy stoja – nabuduce kupujem textilnu velku razer podlozku (na ktorej vsak G9 nebude fungovat dobre, to som hore spominal) a teda aj inu mys.

   Reply
 8. Pingback: Pracovný nástroj moderného webdesignera | Exotov bóÓlog

 9. Pingback: Podložka Razer eXactMat - ako efektívne utratiť 21€ | Exotov bóÓlog

 10. Pingback: Razer Lycosa vs. Genius SlimStar 100 - ako dať za 8€ viac ako za 70 | Exotov bóÓlog

Pridajte komentár