Tento blogpost bude trošku iný dvomi spôsobmi. Prvým je ten, že budem písať, resp. popisovať hru, čo nie je na mojom blogu častým javom. Druhá vec je forma informácií – moje postrehy z hry a vecí súvisiacich s hrou budem písať formou zápiskov a poznámok. Žiadnu ucelenú klišé recenziu nečakajte.
- K hre samotnej som dostal knihu Diablo – Dědičné právo od Richarda A. Knaaka
- Inštalačka má 15GB, inštalácia trvá hodne dlho (ak si vezmeme do úvahy výkonnosť a rýchlosť dnešných počítačov).
- Vo vnútri DVD bookletu je authentication key, ktorým treba hru aktivovať vo svojom Battle.net účte.
- Je nutné vytvoriť si BattleTag, nick, ktorý vás reprezentuje na Battle.net-e.
- Som v celkom veľkom očakávaní, už je to pekných pár rokov, čo som si naozaj vychutnával nejakú hru. Teda ak nerátam občasné mini multiplayer sessions, ktoré si organizujeme offline aj online (Quake3, Half life, Warcraft3). Ale na tie dlhé a dlhé hodiny pri Diablo 2 sa zabudnúť nedá, tá hra ma sprevádzala celým gymplom :-). V tej dobe som samozrejme internet nemal, takže to bol čistý single player. Diablo 3 je samozrejme internetovo orientované a bez netu hru ani nespustíte (nerátam rôzne divoké cracky).
- Intro je tradične pôsobivé, Blizzard bol v tomto vždy majster.
- Po intre nás privíta battle.net login screen. Tak ako som hovoril, bez internetu a platného authentication key si nezahráte.
- Ou ou, je tu to, čo som tak trochu očakával. Už s predavačom v Brlohu som debatoval o fakte, že dnes (15. máj 2012, deň vydania hry) budú servery riadne vyťažené a asi nebude jednoduché lognúť sa. Tak sa aj stalo, privítala ma hláška "The servers are busy at this time. Please try again later."
- Našťastie ma to po chvíli skúšania pustilo ďalej. Neberiem to ani ako bug, ani ako chybu, je to proste fakt, že celý svet sa vrhol na Diablo 3, aj u nás bolo okamžite vypredané (ja som ho mal samozrejme vopred rezervované).
- Také malé odbočenie, práve som hľadal, ako sa robí v hre screenshot, takže ak vás to zaujíma, stačí stlačiť PrintScr a následne hľadať v adresári svojho profilu\Diablo III\Screenshots. Tzn. vo Windows 7 to bude niečo v tvare C:\Users\meno\Documents\Diablo III\Screenshots.
- Po odklikaní nejaký terms agreements tu máme výber hrdinu. Na výber je Barbarian, Demon Hunter, Monk, Witch doctor, Wizard. Veľmi sa mi páči, že pri každom je na výber muž/žena. V starom Diable 2 bili jednotlivé povolania pevne stanovené pre určité pohlavnie, takže napr. Barbarian bol len muž a Wizard bola len žena. Samozrejme vyberám Wizard woman :-)
- Mimochodom hudba v pozadí je fajn, ale na môj vkus príliš hučí resp. je zbytočne nahlas. Už nech sa dostanem do nejakého options menu, kde ju stíšim.
- Po vytvorení hrdinu som sa dopracoval aj k options menu. Stišujem hudbu a preklikávam sa veľkým množstvom rozmanitých nastavení. Autodetekcia nastavila detaily na high okrem shadow quality. Pri tomto bode spomeniem hw, na ktorom hru testujem – Intel i5 2500K na 3,3Ghz, 16GB DDR3, grafika AMD Radeon 6770 s 1GB DDR5, SDD 128GB OCZ Vertex 3, LCD panel 30" ZR30w. Takže gameplay uvidím v 2560×1600 rozlíšení. Už sa teším.
- Ok, spúšťam hru, loading asi 5 sekúnd a ďalšie ohromné cinematics.
- Už som v hre. No grafika na prvý pohľad dych neberie, skôr taký priemer. Hudba už tak neotravuje, je pohodová. V pozadí počuť vietor. Víta nás veľavravná ceduľa "Welcome to New Tristram". V pravo nás prevádza začiatkom hry help window.
- Zabíjam prvé príšery, debatujem s nejakými NPCčkami, FPS sa hýbe v medzi 30 a 50FPS, nie je to celkom plynulé.
- Ovládanie je takmer na vlas rovnaké ako v Diablo 2, takže držím myš a hrdina behá, ľavý pravý skill na ľavom pravom tlačítku myši. Experience za zabité príšery, nové levely a skilly. Z príšer padajú itemy, ktoré sa dajú obliecť, alebo predať. Klasika, viac som ani nechcel. Častokrát autori hru pokazia prekombinovaním a zbytočnou zložitosťou.
- Na prachy a životy na zemi netreba klikať, postava ich berie automaticky. Staré dobré podržanie ALTu ale funguje, takže vidíte hneď všetky itemy okolo.
- Ajajáj, už tu nemáme manu, ale arcane power, veľká to zmena :-)
- Questy sú zatiaľ veľmi jednoduché a priamočiare. Všetko je zjednodušené na maximum, ide opäť o hardcore akčnú RPG klikačku, na ktorú sme sa tak dlho tešili. Niekto možno bude ohŕňať nosom, tomu odporúčam Skyrim, alebo môjho obľúbeného Witchera.
- Možno to nie je na škodu, kamera je locknutá, nedá sa ňou rotovať, zoom je len aby sa nepovedalo. Pripomína mi to staré dobré izometrické časy, kde bola na prvom mieste hrateľnosť.
- Deckard Cain má stále ten istý pochmúrny starecký hlas, ktorým nás prevádzal aj v Diablo 2. Super :-)
- Mám trochu pocit, že pre človeka, čo bude hrať Diablo prvýkrát v živote, bude hra z počiatku trošku obtiažna. Z každej strany sa na vás hrnie množstvo monstier. Neviem ako ostatné postavy, ale Wizardka nie je zrovna najodolnejšia. No zas keď vás zabijú, nič sa nedeje, idete od checkpointu a sú tu teleporty. Naopak pre skúseného Diablistu to nebude žiadny problém. Ako som už spomínal hore, koncepcia je podobná. Akurát do optimálneho rozdelenia skillov som sa zatiaľ veľmi nedostal.
- Až teraz som si všimol, že "body" sa priklikávajú iba do skillov a kúziel, už žiadne naklikanie si do strength, dexterity, vitality, inteligence. To sa deje akosi automaticky. Nie je to trochu škoda?
- Začiatok je vždy trochu nudný. Hlavne keď Wizardka nemá ešte teleport. Teda pevne dúfam, že aj v Diable 3 bude mať čarodejníčka teleport!
- Teraz som si v menu všimol možnosť "Open game to public", takže sa ku mne môžu pripojiť ďalší online hráči. Zatiaľ to nechám tak a budem hrať akoby single.
- Kopec vecí ležiacich okolo sa dá rozbiť, rozstreliť. Na potvory sa dá zhodiť v dungeone nákova, kamene, občas stena a pod. Milé doplnky.
- Takže do niektorých objektov sa dá celkom slušne zaseknúť. Nejaké tie bugy sa nájdu.
- Krása, prvýkrát čarujem town portal.
- Crafting – forge armor, forge weapon, salvage, train. Opäť nejaké novoty. Preskúmame uvidíme.
- Až teraz som si viacmenej uvedomil, že mana flaštičky proste nie sú. Mana nie je mana ale arcana power (ako som už hore písal), nedá sa nijak (zatiaľ) doplniť, resp máte jej x/100, takže predpokladám, že pôjde len o zrýchľovanie jej regenerácie.
- S prechádzajúcim bodom súvisí fakt, že váš primary skill (to čo máte na ľavom tlačítku myši) arcane power nemíňa, tú míňa iba secondary skill (nastavený na pravom tlačítku myši).
- NPC postavy pomáhajúce vám v plnení questov a vyhladzovaní zla v družine medzi sebou spontánne debatujú, celkom funny rozhovory.
18.05.2012
- Trošku som poskočil, som level 16, mám kopec nových skillov aj môj follower má vyšší level (15). Prvý act trval v čistom hracom čase asi tak 8 hodín intenzívneho hrania, ak teda preskúmavate naozaj každý kúsok mapy.
- Trochu ma prekvapuje až prílišná lineárnosť a obmedzenosť pri kombinácii skillov. V Diable 2 bol človek zvyknutý prehadzovať si skilly podľa potreby. Tu je to obtiažnejšie. Mimochodom niektorí protivníci, hlavne The butcher boli naozaj odolní a moja Wizardka naozaj mala čo robiť, aby ho zvládla bez smrti. Doposiaľ som ale nezomrel ani raz, takže som asi zvyknutý na takýto level obtiažnosti.
- Medzi ACTom I a II je veľmi pekná cinematics, kde sa dozvedáme čo to o starom známom Tyraelovi a jeho osude.
- Bohužiaľ Deckard Cain svoj osud na konci Actu I. ukončil.
- Je to možno smiešne, ale až na konci Actu I som zistil, ako sa identifikujú rare (tie žlté) itemy (pravé tlačítko myši).
- No nič, čaká ma Act II a púštne mesto.
29.5.2012
- Takže suma sumárom, najťažším bossom bol boss 2.aktu – Belial. Boss 3tieho aktu bol sráč, diablo sám o sebe zabral dosť času, lebo bolo treba predtým zabiť jeho shadow, ale inak to nebolo nič extra ťažké.
- Craftovanie vecí je fajn, akurát na normal obtiažnosti môžete dosiahnuť max 4. level (tým pádom aj obmedzenú kvalitu vycraftovaných itemov). Page of blacksmith a page of jewelcrafting padajú až na nightmare obtiažnosti a sú potrebné pre dosiahnutie 5. levelu (a viac) craftovania.
- Už hrám nightmare obtiažnosť prvý akt. Príšery sú silnejšie, rezistnejšie a celkovo cítiť, že class Wizard nie je až taký jednoduchý, ako sa na začiatku zdalo.
- Za Wizarda je dôležité mať namaxovaný inteligence kvôli damage a vitality kvôli životu.
- Ak chcete lepší damage, treba používať tie doplnky do ľavej ruky (také tie vznášajúce sa guličky a pod.) nie klasický shield. Tie síce nepridávaju defence, ale pridávajú všetko ostatné. Bohužiaľ, bez defence je problémom, ak vás obstane veľa príšer, prípadne majú možnosť zastunovať alebo zamraziť vás.
- Teleport je sklamaním, má vysoký cooldown a teda nemôžete ho spamovať ako v Diable 2.
- Je to presne 2 týždne, čo hru mám a stále ne prestala baviť. Toto sa mi naposledy stalo asi dakedy pred 10 rokmi (ak rátam single player hru). Klobúk dole Blizzard, ste géniovia.
- Upozorňujem, že skill systém bude pre veľa zarytých Diablistov trochu sklamaním. Možno až dovtedy, pokým si naozaj na nový systém nezvyknú. Žiadne rýchle prepínanie medzi "nabindovanými" skillmi sa nekoná. Tak isto sa nekoná "priklikávanie" do atribútov (str, dex, int, vit). Priklikáva sa akurát tak do rún jednotlivých skillov, čo z vyšuje ich kvalitu – proste treba vidieť a budete chápať.
4.6.2012
- Level 41, Nightmare 2.akt.
- Peniaze sú extrémne dôležité, ďaleko dôležitejšie, ako tomu bolo v Diable 2. Tu s nimi craftujete, kupujete za ne životne dôležité healt potiony.
- K health potionom – sú opäť ďaleko dôležitejšie ako tomu bolo v Diable 2, majú dlhý cooldown a treba s nimi taktizovať. Ktoré skilly použijete, si treba naozaj dôkladne premyslieť a hru hrať viac strategicky. Inak budete často vidieť svoju vlastnú smrť.
- Čo je za wizarda extrémne dôležité je damage – môžete mať výborne vyladenú postavu, ktorá ma malý damage a práva kôli tomu budete často zomierať. Nebojte sa použiť (alebo aspoň vyskúšať) obojručnú staffku.
- Hrať aspoň vo dvojici je oveľa oveľa lepšie a zábavnejšie.
- Belial na nightmare dvojke monk+wizzard problém nerobil.
Stiahol som diablo 3 všetko bolo ok až som sa dostal od jedneho questu kde som zabil krala a potom mi naskočili neajke tabulky že dakujeme za hranie startovacej edicie bla bla a hra ma skoro 9giga ako je to možne môže to byť crackom alebo čím ? bo som to nekrekoval
Diablo 3 je v anglickom jazyku? alebo sa da nejako nastavit, resp.doinstalovat cesky/slovensky jazyk?
Pokiaľ viem, tak je len v angličtine (a zopár ďalších jazykoch, ako napr. nemčine), o češtine pochybujem a slovenčina už duplnom (aspoň čo sa dabingu týka). A vlastne na čo, mne sa hra páči v angličtine.
Ha :-) Tak na Diablo 3 som sa tešil roky, bol by to hriech nevenovať mu pár dní svojho času a kus miesta na blogu.
Bolo zrejme ze tu najdem post o D3:). „Tá hra ma sprevádzala celým gymplom“++