Ako sa ľahko a rýchlo zbaviť 180EUR

By | 9. júna 2009

V pondelok som mal moju Hondu Accord v servise. Dávali mi mimo iného čisto novú spojku, keďže stará to už akosi somnou nevládala ťahať. Večer som šiel už autom domov, mechanici to stihli za jeden deň. Samozrejme, nedalo mi neotestovať. Citlivá spojka, premazaná prevodovka, celkovo nezvyk a vysoká citlivosť. To sa ukázalo ako nebezpečná kombinácia.

Bohužiaľ som omylom zaradil 2ojku v 90Km/h. Na 2ojke môžem ísť max zhruba 80Km/h, viac ma nepustí obmedzovač (6500 otáčok). Reflex v nohe pustil spojku a pohroma bola na svete. Vo vysokých otáčkach sa odlomila lamela čisto novej spojky (v ten deň menenej), takže sa už nedala zaradiť žiadna rýchlosť. Nasledoval odťah. Celé to bolo v zlomku sekundy. Normálne vám auto nedovolí zaradiť nízky prevodový stupeň, ak idete príliž rýchlo. V tomto prípade „vytlačená“ nová spojka v kombinácii s „premazanou“ a citlivejšou prevodovkou dovolila zaradiť 2ojku.

Nová lamela 100EUR + 80EUR práca. To je predbežný odhad škody spôsobenej v zlomku sekundy. Keď si vezmeme do úvahy, že sa mi to stalo v deň, keď som auto doviezol zo servisu s čisto novou spojkou (nová sada kde bola aj spojka aj nová lamela), tak je to proste smola. Pevne dúfam, že nič „neschytala“ prevodovka, pretože to by bolo „trocha“ drahšie. Oprava tentokrát potrvá dlhšie, predtým som bol totiž objednaný na servis dopredu a teraz nie.

Čo z toho vyplýva? Ako sa ľahko a rýchlo zbaviť 180EUR? Napríklad takto…

7 thoughts on “Ako sa ľahko a rýchlo zbaviť 180EUR

 1. JaMi

  tak tomu sa vravi smola, len nepochopim ako sa ti podarilo tu dvojku tam omylom dat, este pochopim ze das 3 namiesto 5 ale takto :/

  Reply
 2. Jano

  Hm, mne sa to nestalo ani na novom aute, ked som na nom nevedel jazdit a obcas som aj takto zaradil. Vzdy to chytil limiter a spojka (tusim) zije :))

  Mas zarobene :)

  Reply
 3. Ľubomír Dóci

  Tak to je naozaj smola :( len si neviem predstavit ako sa ti podarilo zaradit taku nizku rychlost. To by sa nemalo vobec dat, ci je to nova alebo stara spojka.

  Reply
 4. niekto?

  som rad ze jazdim na starom srote, ktory nema obmedzovac… motor by tie otacky na zlomok sekundy vydrzal…

  Reply

Pridajte komentár