Recenzia Lenovo IdeaPad Y510p – nadupaný herný notebook

By | 9. decembra 2013

Pred časom som mal na testovanie zapožičaný notebook Lenovo IdeaPad Y510p (s cenou mierne cez 1000 €), od špecialistov na Lenovo notebooky thinkpro.sk. Jedná sa o hardvérovo nadupaný, herný notebook, aký som zatiaľ nikdy nevlastnil a netestoval. Aj preto som bol zvedavý, do akej miery je takáto mašinka schopná zvládnuť mimo hier aj kancelársku prácu.

Hardvérová výbava – čo nájdete v nútri

Lenovo IdeaPad rady Y sú notebooky určené pre hráčov počítačových hier. Práve táto rada priša s koncepciou zapojenia druhej grafickej karty, ktorú majstri z Lenova vložili do šachty pre DVDromku. A keďže je táto grafika rovnaká ako tá na základnej doske, je možné využívať technológiu SLI, keď obe grafiky robia grafické výpočty naraz.

Plastovo alumíniový Lenovo IdeaPad Y510p obsahuje 4 jadrový procesor generácie Haswell (Intel Core i7-4700MQ), ktorý je taktovaný na 2,4Ghz, s Turbo Boost až na 3,4Ghz. Spotreba je 47W.

cpuz1

Testovaný model obsahoval 8GB RAM, ktoré si môžete rozšíriť na 16. Osadených 8GB RAM však na hranie plne postačovalo.

Spomínané grafické karty, ktoré sú zapojené do SLI, jedná sa o modely strednej triedy, nVidia GT750M s 2 GB GDDR5. V tejto cenovej hladine je takáto hw výbava asi maximum, čo môžete zohnať, takže ak vám ide hlavne o výkonný procesor so silnými grafikami, Y510p bude ideálny.

gpu1

Asi najväčšou brzdou notebooku je 1 TB pevný disk, ktorý má, bohužiaľ, iba 5400 rpm. Výrobca síce pridal 24GB SSD, to ale zbadáte akurát pri prebúdzaní z hibernácie, nie pri samotnom spúšťaní programov. To potom vyznieva trochu komicky, oproti enormnému procesorovo/grafickému výkonu.

Podľa dostupných informácií je možné „SSD cache“ disk vymeniť za plnohodnotné SSDčko, na ktoré odporúčam nainštalovať operačný systém. Táto možnosť síce výrobcom podporovaná nie je, no keď už by som mal kupovať takýto herný stroj, tých 100 € si za plnohodnotné SSD priplatím.

crystaldiskmark

Hrúbka notebooku je 3,6 cm a váha sa zmestila pod 3kg, čo by som označil za pozitívum (vzhľadom k výbave).

Výdrž na batériu

Horšie to už je s batériou, ktorej výrobca síce udáva 5 hodín, no to je veľmi optimistické číslo. Pri prehrávaní filmov to bolo niečo pod 3 hodiny, pri hraní hier necelá hodina. Pri bežnej práci sa dostanete niečo cez 2 hodiny, čo je na dnešnú dobu málo. Na druhej strane bude notebook tento asi väčšinou na adaptéri. A práve spomínaný adapter je naozaj dosť veľký. Jeho veľkosť a váha sú ale úmerné výkonu, inak to asi byť nemohlo.

15,6″ Full HD displej

Notebook je osadený 15,6″ Full HD TN displejom (rozlíšenie 1920×1080) s W-LED posvietením. Slovíčkom W-LED sa nedajte zmiasť, jedná sa o klasický LED podsvietený displej (písmenko W = white), nejde teda o žiadnu extra technológiu (tou je napr. RGBLED).

display

Už na prvý pohľad má displej vysoký kontrast a sýte farby, čo je však horšie, to sú pozorovacie uhly. Denne pracujem na 15″ MacBook Pro Retina, takže som zvyknutý na úplne iný štandard. Viem že je to porovnávanie úplne iných segmentov (určením aj cenou), takže by som to až tak katastrofálne nevidel. Navyše pozorovacie uhly celkom dobre vyvažuje spomínaný vysoký kontrast (500:1) a svietivosť (300 cd/m^2), na bežnú kancelársku prácu ho teda môžem taktiež odporučiť (aj keď na to tu máme aj podstatne lacnejšie notebooky). Na hry je ideálny, filmy s trochou sebazaprenia tiež, na grafické práce by som ho neodporúčal.

Výkon, hry a ozvučenie

Lenovo IdeaPad Y510p je určený hlavne hráčom. Tomu zodpovedá hore spomenutá výbava. Testoval som ho na niekoľkých hrách, starších aj novších. Ako benchmark poslúžil 3DMark 2011.

3dmark2011

Notebook som testoval s hrami Farcry 3, Call of Duty: Black ops 2, ale aj staršími Call of Duty: Modern Warfare 3. Všade bolo možné použiť maximálne možné detaily a rozlíšenie, keď však prišlo na niekoľkonásobný antialiasing, zostava prestala stačiť. To nie je či zvláštne, dalo sa to očakávať. Od high endu, ktorý by zvládal aj antialiasing, to má ešte pomerne ďaleko.

Čo mi trochu vadilo bolo chladenie. Je jasné, že takto výkonný stroj potrebuje dobré chladenie. To má zabezpečené bočnými stranami. Práve na pravej strane, kde je v DVDrom šachte sekundárna grafika, je chladenie trochu blbé, keďže vám fúka rovno na ruku. Ak hráte niečo náročnejšie, tak je intenzita fúkania na ruku už dosť otravná a notebook si treba posunúť viac od seba, prípadne použiť externý monitor a klávesnicu. Nie je to neriešiteľná situácia, veď fúkanie mohlo byť smerované viac do zadnej strany. Obdobné problémy sa ale dajú očakávať, keďže tak masívny výkon treba schladiť na pomerne malom mieste. Hlučnosť je úmerná výkonu, nie je to nič hrozné, takže prípadných ľudí v miestnosti veľmi otravovať nebudete.

chladenie

O zvuk sa starajú kvalitné stereo reproduktory JBL (s Dolby Home Theater v4), ktoré by som označil za vysoko nadpriemerné a na bežné ozvučenie budú plne vyhovovať.

Touchpad a klávesnica

Mne, ako používateľovi MacBooku Pro, sa ťažko hodnotí iný touchad, ale k tomuto budem musieť byť kritický. Nie je to žiadna extra trieda, ani citlivosťou pohybu, ani gestami, ani ergnómiou stláčania. Menej náročný používateľ si zvykne, hráči majú aj tak myši, na druhej strane v notebooku v tejto cenovej hladine by som si vedel predstaviť niečo lepšie.

klavesnica-touchpad

Klávesnica je priemer. Tlačidlá majú relatívne nízky profil, stláčajú sa príjemne, rozloženie je také to Lenovácke. Na programovanie a prácu by som radšej použil externú klávesnicu, ale na hranie je táto ideálna. Červené podsvietenie je efektné, hráčom sa bude určite páčiť, po tme pomôže zorientovať sa. Intenzita sa dá meniť pomocou funkčnej klávesy + medzerníka (3 módy – zhasnuté, normálne, silnejšie).

Záver

Ak ste hráčom počítačových hier, nechcete desktop a hľadáte niečo v cene okolo 1000 €, Lenovo IdeaPad Y510p bude presne pre vás. Zahráte sa na ňom ako králi, posurfujete na nete, pozriete nejaký ten film a naťukáte čo-to vo Worde. IdeaPad Y510p rozhodne napatrí medzi ultra-mobilné zariadenie, ani svojou váhou, veľkosťou, či výdržou na baterku. Na druhej strane osloví vysokým procesorovým a grafickým výkonom.

+ výkonný 4jadrový procesor
+ vysoký grafický výkon – dve grafické karty v SLI
+ vynikajúce ozvučenie
+ efektné podsvietenie klávesnice
+ hlasitosť chladenia
slabší výkon disku – nie je plnohodnotné SSD
smerovanie chladenia
slabší touchpad
pozorovacie uhly na displeji
výdrž na batériu

2 thoughts on “Recenzia Lenovo IdeaPad Y510p – nadupaný herný notebook

  1. Pingback: Recenzia Lenovo IdeaPad G510 - notebook s dobrým pomerom cena/výkon | Návody.RyPo.sk

  2. Pingback: Recenzia Lenovo IdeaPad G510 - notebook s dobrým pomerom cena/výkon | RyPo.sk

Pridajte komentár