Nofollow odkazy z diskusných fór vám v SEO nepomôžu

By | 12. decembra 2015

Pred časom sme začali na Twitteri diskutovať o SEO význame textových (neklikateľných) odkazoch z diskusných fór. Je celkom zrejmé, že takéto odkazy spolu s nofollow odkazmi nemajú žiadny „SEO efekt“. Na čo im teda zainteresovaní ľudia venujú toľko času a úsilia?

V skratke – naháňajú si nimi traffic, ktorý potom na svojom webe monetizujú. Mohli by sme polemizovať o nejakom brand buildingu, o budovaní povedomia o webe, no to by muselo byť 99% diskusných komentárov (v ktorých sa takýto odkaz nachádza) ďaleko obsahovo kvalitnejších.

Predstavte si situáciu, kde diskutujú bežní diskutujúci na tému impotencie. Ľudia tam píšu svoje vlastné skúsenosti, rozpisujú celé príbehy, nikde žiadny odkaz. Zrazu pribudne príspevok, v ktorom je „mne najviac pomohlo užívanie Zerexu, ktorý si môžete kúpiť tu [link]“. Aj idiot vie, že je to odfláknutý komentárový spam, ktorý čaká nasledový osud:

 1. zmazanie administrátorom fóra, či článkovej diskusie
 2. označenie za nedôveryhodný na adekvátne technicky vybavenom fóre a následné „zmiznutie“ z diskusie
 3. ignorácia až výsmech zo strany komentujúcich

Aby som ešte pridal – čo si myslíte, že je najhoršie. Ja si myslím, že bod 3. keďže spamer sa už tak či tak nikdy nevráti a svoj „hodnotný“ komentár neobhajuje. Vidíte tu niekde brand building? Budovanie povedomia a kvalitnom webe o prípravkoch na impotenciu?

Ok, aby som len nekritizoval, ukážem, ako si predstavujem najlepšie zvládnutý komentárový spam.

 1. Vytvorím si na diskusnom fóre účet, ktorým budem dlhodobo prispievať do diskusie.
 2. Moje príspevky musia mať značnú pridanú hodnotu, aby sa zo mňa časom stal odborník v danej diskusii, ktorý poradil množstve diskutujúcich.
 3. Ak je môj web agresívne monetizovaný / MFA / affiliate web, zameraný na ťažko „čisto“ propagovateľné témy, akými sú bezpochyby erekcia, pôžičky, chudnutie, zväčšenie určitých orgánov (mužských dolných partií a ženských horných, nie tých činných v trestnom konaní), vytvorím čo najnezávislejšie sa tváriacu „sekciu“, kde budem porovnávať, hodnotiť, recenzovať aj produkty, za ktoré nemám mastne zapletené. Pripravím akési unikátne a čo najpravdivejšie porovnanie všetkého, čo je na trhu dostupné a odporúčím to najlepšie (nie pre mňa najvýnosnejšie).
 4. Ak z diskusie rozumne odkážem na takúto stránku (a patrične v komentári vysvetlím, prečo odkazujem práve sem), je malá šanca, že môj komentár skončí v spame, alebo že zlízne posmešky.

Toto ale stojí množstvo času, množstvo peňazí a ako som spomínal na začiatku, má nulový SEO efekt. To však iba v prípade, že budem ďalej búšiť len do komentárov. Takto pripravený obsah má totiž oveľa väčší potenciál získať normálne prirodzené odkazy.

Na záver zaujímavá ukážka potvrdzujúca, že aj zlá reklama je reklama:

Tým samozrejme netvrdím, že Peťo Chodelka bez hodnoty spamuje diskusie, jeho komentáre som nikdy neštudoval. Možno to robí tak ako som to popísal ja, len je modrykonik.sk moc precitlivelý :-).

7 thoughts on “Nofollow odkazy z diskusných fór vám v SEO nepomôžu

 1. Miroslav

  Každý prirodzený odkazový profil má aj veľký podiel nofollow odkazov, napríklad zo spomenutých rôznych diskusií.
  Nofollow odkazy sú prínosom minimálne preto, že takýto odkazový profil nevyzerá pre google podozrivo.

  Reply
 2. Jiři Procházka

  Co se týče no follow odkazů, tak ty pořád hodnotu mají, jak z hlediska SEO tak z hlediska trafficu. I no follow odkaz vám může přinést x zákazníků. A pokud jde o neproklikávací odkazy, tak google už je na takové urovní, že i tyto odkazy dokáže ocenit + už pozná zmínky o webu, které nejsou ve tvaru URL. V dnešní době google kouká opravdu na vše.

  Reply
 3. Marián Kohn (Fidelis)

  Suhlasim s hrkim. Ja aktivny linkbuilding nerobim. Ale ked uz, zaujima ma iba taky odkaz alebo zmienka o mojom webe, ktora ma potencial priviest mi zivych navstevnikov a az v druhom plane ma zaujima nakolko moze dany odkaz ovplyvnit pozicie stranky vo vyhladavani.

  Reply
 4. palo

  osobne som stale nepochopil preco google robi rozdiely medzi do/no follow linkami. a tak isto nechapem preco no-url linky nemaju ziadnu hodnotu. kazdy i podpriemerne skuseny uzivatel pocitacov ctrl cv pozna. je to menej pohodlne, ale svojim sposobom to hyperlink je.

  Reply
  1. Vladimír Rejholec Post author

   Nofollow má veľmi praktický význam napr. v reklame. Navyše zámer bol dovoliť webmasterom ochrániť sa pred komentárovým spamom. Ak si niekto neustriehne komentáre na webe, v ktorých môžu byť odkazy, jeho web by bol bez nofollow v dnešnej dobe stratený.

   Reply
 5. hrkisk

  otazka je co pokladat za ten „SEO efekt“. ak okreses linkbuilding len na zber dofollow odkazov, honbu za PR, tak ano, tam je odpoved jasna ze su ti tie linky na nic.

  myslim ale ze podobny linkbuilding moze byt znacne rizikovy ak nie dnes priamo, tak aj s ohladom na buducnost. odkazy z komentarov byvaju casto default nofollow, doakzy z diskusii tiez, niekde sa linky ani vlozit nedaju a znamena to ze tam ludia pri prirodzenej (nie umelej) diskusii nebuchnu odkaz, ci ked aj neklikatelnu URL? ved tak sa bezne na nete spravaju. kvalitne weby take odkazy ziskaju prirodzene a ich absencia moze tiez o niecom svedcit.

  nofollow odkazy, rovnako ako neklikatelne zmienky o webe (spomienka samotnej domeny v nejakom texte a pod.) podla mna proste patria do prirodzene vyzerajuceho odkazoveho profilu tak, ako do neho patri hra so synonymami, rozne anchor texty, smerovanie linkov na rozne url a nie len homepage atd atd.

  samotne ziskavanie odkazov na forach a diskusnych portaloch je potom kategoria sama o sebe a to ze sa to u nas robi prevazne bohapustym a lahko odhalitelnym spam-stylom, je zas debata o niecom inom. o tom ako k tomu pristupuju samotne agentury / linkbuilderi.

  Reply

Pridajte komentár