Najrýchlejší internetový browser pre MacOS X – vlastné skúsenosti

By | 6. februára 2014

Nie, nečakajte žiadne testy, grafy, ani tabuľky porovnania výkonnosti. Na to každému kašlem. Najpodstatnejšie je otestovanie vo vlastnej réžii, používanie určitú dobu a následné porovnanie. Tak som sa od Firefoxu nakoniec dopracoval až ka Safari.

Firefox

O Firefoxe som tu popísal za tie roky dosť. Browser, ktorý (našťastie) naštartoval lavínový pád Internet Explorera do hlbokej rokliny za tie roky prešiel zmenami, no jediné, čo sa nezmenilo je jeho rýchlosť, resp. pomalosť… resp. ťažkopádnosť… Každý, kto robí s desiatkami otvorených tabov a okien, so zložitými web 2.0 webmi resp. backendami typu WordPress, tak mi musí dať za pravdu. Ak do Firefoxu navyše pridáte nejaké pluginy, satanovo dielo je dokonané. Mozilla proste doteraz nebola schopná vydať verziu Firefoxu, ktorá by využívala viac jadier a tak vlastne všetky otvorené weby ťahá jedno jadro. V dnešnej dobe je to katastrofa, ak teda nerátam obyčajných userov, surfujúcich na zopár stránkach.

Chrome

O Chrome sa od začiatku hovorilo o najrýchlejšom internetovom prehliadači a rýchlym veru bol. U mňa si najprv nezískal veľké sympatie kvôli neporovnateľne horším rozšíreniam (oproti Firefoxu, ktorý je v tomto dodnes geniálny), no časom som bol nútený používať ho. Rok po mojom prechode na MacOS X u mňa ale Chrome taktiež skončil. Okrem toho, že pri určitom množstve otvorených stránok prestal byť tak vychýrene rýchly, niektoré rozšírenia ma doslova iritovali. Uznávam, že to nie je celkom chyba samotného browseru, ale Roboform, ktorý používam roky a nutne potrebujem k práci, je na Chrome ďaleko horšie použiteľný, ako vo Firefoxe, či Safari. Odhliadnuc od tohoto faktu, rozhodujúcim faktorom bola rýchlosť, na ktorej mi vždy záleží najviac.

Safari – téma dňa

Nikdy som nemal tento browser rád. Pripadal mi pre vývojára nepoužiteľný, ťažkopádny, s divným, zle ovládateľným gui. Ak je ale človek prinútený hľadať alternatívy, skúsi všetko. Dal som Safari reálnu šancu a ten ma milo prekvapil. Nechcem tvrdiť, že je v ňom všetko fajn (taký browser asi nikdy neuzrie svetlo sveta), ale čo sa rýchlosti týka, tak je na platforme MacOS X ďaleko najrýchlejším. Nemá najmenší problém bez viditeľného spomalenia otvoriť v 20tich taboch editácie WordPress článkov, čo je test, ktorý preverí váš browser najdokonalejšie.

Je mi úplne jedno, koľko žerie RAM, je mi úplne jedno, koľko jadier využíva, je rýchly a to je prvoradé. Druhá potešujúca vec sú rozšírenia, ktorých kvalita je na počudovanie veľmi vysoká, v niektorých prípadoch (napr. spomínaný Roboform) ďaleko predbieha Chrome.

Katastrofálna funkcionalita tabov

Ak ich otvoríte viac, ďalšie otvára bez toho, aby ste videli, že sa niečo otvorilo. Chrome pritom taby zmenšuje až na maličké veľkosti a zmestí sa ich do jedného okna veľmi veľa. V Safari neviete, či ste vôbec niečo v novom tabe otvorili alebo nie, kým nekliknete na šípku v poslednom tabe (ako na tomto screene). Nepomôže ani typické Applácke mastenie si ega v podobe listovania tabmi (ako na tomto screene), to je fak iba na efekt. Pri veľkom počte tabov sa browser snaží centrovať title stránky a namiesto aby sme videli prvých pár písmen vidíme stred. Na favicon v tabe môžete taktiež zabudnúť a teda nemáte šancu zistiť, čo vlastne máte otvorené (vidno to na tomto screene).

Chcete otvoriť naposledy zatvorený tab? Stlačte CMD+Z. Že ste práve na stránke v textovom poli a CMD+Z vám spraví back pri písaní? Nuž, to je Safari. Chcete otvoriť viac zatvorených tabov? Niekto mi tvrdil, že to ide, u mňa to nejde, otvorí len jeden posledný.

Ostatné

Developer tool sa tvári veľmi podobne ako Firebug, alebo Chromebug, ale jeho ovládanie nie je také intuitívne (Firebug je proste dokonalý nástroj pre webových vývojárov). Je použiteľný zhruba ako developer tool v Chrome, trošku prekáža, že inspect tool nemá ten istý keyboard shortcut ako samotné vyvolanie developer toolu.

Veľmi dobrá vec je čítačka (reader), ktorá formátuje danú stránku do dobre čitateľnej formy (poznáme z iPhonu, či appky Readability). Osvojiť si CMD+shift+R sa oplatí. Ak neviete o čom hovorím, tak…

reader

Apple je v niektorých veciach geniálne a do tejto skupiny spadá rozhodne sťahovanie. Keď dáte niečo sťahovať, prebehne rýchla animácia akoby prenesenia súboru dolu do foldra Downloads, v ktorom následne ukazuje status sťahovania pri súbore, ale aj v pravo hore v sekcii „stiahnuté“. Nie je to žiadna svetoborná funkcionalita ale prevedenie je jednoduché a pekné, taká drobnosť čo poteší aj geeka :).

Safari má v sebe zabudovanú možnosť zdieľať aktuálne otvorenú stránku.

safari-share

Je to celkom fajn, akurát k tomu chýba klávesová skratka. Ak dám zdieľať niečo na Twitter, musím ešte opísať nadpis, samé ho tam nevkladá. Tieto 2 veci ak doriešia, bude to tiež použiteľná vec.

Ostatné sú viac menej drobnosti. Najdôležitejšia je rýchlosť a tú Safari (pre MacOS X) rozhodne má. Dúfam, že mu to vydrží.

 

6 thoughts on “Najrýchlejší internetový browser pre MacOS X – vlastné skúsenosti

 1. mylan

  Po tých favikonách mi to už prišlo divné, prečo mám funkcie, ktoré ty nie a prišiel som na to. Ja som kedysi dávno pri prvom testovaní Safari nainštaloval Glims: http://www.machangout.com a zabudol som na to, že mám v ňom zapnuté tieto funkcie a nie sú to default funkcie Safari. Takže moja chyba, pardon, ale aspoň Glims má to čo potrebuješ: http://cl.ly/image/0g0d0C421M0n :-)

  Reply
  1. Vladimír Rejholec Post author

   Aj mne to bolo divne, ale uz to zacina davat zmysel :-) Nevedel som ze Safari sa da takto vytweakovat, aj ked je pravda ze pouzivam TotalFinder, co je nieco podobne pre Finder. V kazdom pripade diky za tip, hodne pomoze.

   Reply
 2. mylan

  Safari používam posledný týždeň, dva (snažím sa prejsť po niekoľký krát a tentokrát už asi definitívne – ideálny browser fakt neexistuje). O tom viacnásobnom cmd+z som písal ja a fakt mi to funguje bez problémov, viď: http://youtu.be/pejtJYXFDnY (netuším prečo youtube tak zmrvilo kvalitu).

  Reply
 3. Kristian Feldsam

  Ahoj,

  cmd+z aj mne otvara iba posledny zavrety tab, ale je to super a prisiel som nato intuitivne, proste som spontanne stlacit tuto skratku, kedze je vseobecne znama ako undo :)

  Email this page = cmd+i

  Developer tool v poslednych verziach dost pokaslali. Neviem co si od toho slubovali. Predtym tam bol ten co je v chrome, kedze ten chromacky z neho vychadzal. Na druhej strane, pokial treba neco zdebugovat na ipade alebo iphone, tak v tom tento developer tool skvele pomoze.

  Na kodovanie uz safari prave kvoli tomu moc nepouzivam, radsej v chrome.

  Dalsia vec co je na safari super, je smart zoom (aj ted mam zazoomovane :), ktory pouzivam miesto reading modu. A gesta dopredu/dozadu ktore na ostatnych browseroch nie su tak dobre implementovane.

  Celkom dobra vec je este Reading list. kde si hodim veci, co nechcem ukladat do zaloziek.

  Reply
  1. Vladimír Rejholec Post author

   CMD+Z je pre mna sklamanie, na CMD+SHIFT+T som bol zvyknuty a robilo to presne to co, malo. To ze je CMD+Z intuitivne nepopiera to, co som pisal uz v clanku, v textovom poli nefunguje (resp. funguje pre textove pole) a ak si zatvorim viac tabov, tak som proste v prdeli. Ostatne je ok, hej nespomenul som forward a back, to je tiez fajn.

   Reply

Pridajte komentár