Moderátori Webtrhu – viac ako zákon

By | 18. júna 2010

webtrhModerátori diskusných fór sú stelesnením spravodlivosti, zdravého úsudku, snažíme sa pred nimi vystupovať s rozvahou, aby naša činnosť nebola posúdená ako v rozpore s pravidlami daného fóra. Chránia slušné fóra (akým sa bezpochyby snaží byť aj Webtrh.cz) pred zmesou nadávok, bordelu, spamu a v prípade Webtrhu aj nelegálnych aktivít. Prečo má však jeden človek moc ovplyvniť niekoľkotisícové prestížne aukcie známych webov?
Demokratická krajina (za ktorú som Česko pokladal) s despotickými stránkami, do ktorých sa po nedávnej skúsenosti u mňa zaradil aj známy Webtrh.cz… Nad osudom vašej drahocennej aukcie, rozhodne jeden človek. Jedným mávnutím zmaže aukciu, od ktorej môže závisieť veľa.

Zhruba pred mesiacom som sa stal sprostredkovateľom predaja známeho a kontroverzného portálu iSerialy.sk (ktorý bol istou protipirátskou organizáciou odsúdený k zmazaniu kontroverzného embed obsahu). Aukcia sa stala neskutočne populárnou v počte zobrazení rýchlo predbehla ostatné aukcie. Aj napriek tomu, že web zmazal všetok kontroverzný obsah (embed kódy, „prehrávače“ seriálov), ostal mu silný základ veľkej a kvalitnej databázi informácií, zoznamy seriálov, veľa unikátneho textu, masívne množstvo spätných odkazov a kvalitné SEO. Aj preto sa čiastky aukcie začali šplhať na sumy cez 3000EUR.

Pár dní pred koncom aukcie, sa ale web znepáčil jednému z moderátorov Webtrhu a aukciu nekompromisne zmazal. Bez akýchkoľvek šetrení, bez akejkoľvek výzvy, proste surovo, komunisticky, despoticky zmazal. Akým právom? Na základe vlastného úsudku? Nechcem polemizovať, ale som presvedčený, že moderátor dostal echo od jedného zo samaritánskych závistlivcov (typické Slovensko a Česko, bývalé postkomunistické krajiny sú podobnými závistlivcami premorené).

webtrhSpráva od moderátora Webtrhu

Áno, pod seriálmi sú odkazy partnerského programu spoločnosti Hellspy a tak pre úplnosť uvádzam aj postoj Hellspy k situácii:

Rušení aukce je zcela v režii a v kompetencích moderatorů, toto nijak neovlivníme.
Co se týče otázky legálnosti, každý uploader souhlasí s tím, že je vlastníkem autorských práv a že daný soubor není v rozporu se zákonem.
Hellspy (HellShare) je jen datové uložiště, data která se na něm nacházejí nijak nekontrolujeme, netřídíme ani nefiltrujeme.
Spolupracujeme s oddělením kybernetiky PČR, abychom měli jistotu právní nezávadnosti celého projektu.

Odkazy samozrejme nevedú na stiahnutie daného seriálu, vedú na vyhľadávanie na serveri Hellspy.sk, ktoré je dostupné verejne každému a je 100% legálne. Tak isto projekt iSerialy.sk spolupracuje (a vždy spolupracoval) s patričnými protipirátskymi organizáciami.

Webtrh je však nad vecou a pravidlá majú vlastné, pár dní pred ukončením surovo zmažú najpopulárnejšiu aukciu. Nie na začiatku, nie pár dní po začatí, ale pár dní pred koncom. Pri tomto človeku postáva rozum. O Webtrhu som mal pôvodne lepšiu mienku, bohužiaľ tento prípad potvrdil opak.

Moderátori diskusných fór sú stelesnením spravodlivosti, spravodlivého konania a zdravého úsudku… resp. mali by byť.

3 thoughts on “Moderátori Webtrhu – viac ako zákon

  1. Milan

    Vlado nemôžem si pomôcť ale aj odkazovanie (nabádanie) na niečo nelegálne je problém (a v pravom zmysle warez). A zrejme na Hellspy by nehľadali omalovanky pre deti ale práve seriály chránené autorskými právami. Že to netipli hned je už iná vec, podobne ako aj forma akou to oznámili.
    Nechápem prečo filmové štúdia stále nedávajú filmy sami na takéto share servre za minimálny poplatok za stiahnutie. A to napríklad po 6 mesiacoch od premiéry.

    Reply
  2. Pingback: Tweets that mention Moderátori Webtrhu – viac ako zákon -- Topsy.com

Pridajte komentár