Majú ešte katalógy webstránok zmysel?

By | 3. novembra 2009

Veľa webdizajnérov opovrhuje registráciou do katalógov. Oproti tomu sa stavajú názory ľudí, ktoré hlásajú „je lepšie tam web registrovať, uškodiť to nemôže“. Kto má pravdu? Oplatí sa stráviť čas registrovaním do katalógov? Moja odpoveď znie – ano, stále sa to oplatí. Ale netreba zabíjať čas registráciou do zbytočných a bezvýznamných kópií, snažiaciach sa nadpodobniť „niečo ako katalóg“.
Takýchto „katalógov“ je na webe neúrekom. Vznikajú na rozličných subdoménach a free hostingoch, spoznáte ich podľa značnej technickej nedokonalosti, častokrát až priveľmi jednoduchej grafiky, slabých umiestneniach vo vyhľadávačoch a extrémne nízkych rankoch stránky (privysoká alexa, prinízky pagerank / srank). Registráciou vášho webu, v takýchto „katalógoch“ naozaj nezískate nič.

Kam sa teda obrátiť, ktoré sú tie pravé, aktíve a kvalitné (Slovenské) katalógy, ktoré vám zabezpečia nejaké tie návštevy denne?

Medzi tieto patrí určite:

 • Zoznam.sk
 • Azet.sk
 • Centrum.sk
 • Surf.sk
 • Best.sk
 • Atlas.sk

Je ich viac, registrácia v týchto však pomôže pritiahnuť zopár návštevníkov určite. Zvoliť však musíte kvalitný popis, názov a kľúčové slová. Žiadne „kliknite se“ alebo „toto je bomba“ v tomto prípade nepomáhajú. Registrácia týchto katalógov určite nebude trvať dlho (zopár minút) – odmenou môže byť aj niekoľko desiatok návštevníkov denne a to je slušné prilepšenie pre komerčný aj nekomerčný projekt.

Na záver spomeniem jeden z mojich pokusných projektov, katalóg Moja-Firma.sk, ktorá tvorí akýsi stred. Návštevníka určite neodradí škaredé spracovanie ani pochybné umiestnenie na subdoméne. Netvrdím, že registrácia v tomto katalógu prinesie zásadné prilepšenie návštevnosti vášho webu, návštevníci a registrácie firiem však pribúdajú a katalóg spĺňa svoj účel.

8 thoughts on “Majú ešte katalógy webstránok zmysel?

 1. podo

  Katalogy majú zmysel, avšak len vtedy keď ľudia ich začnú plniť roznorodými titulkami a popiskami ich vlastných stránok, na ktorých im tak veľmi záleží. Samozrejme katalógy s akou takou autoritou a nie negatívnym PR.

  Reply
 2. Angličtina

  Niektore z vyssie uvedenych katalogoc neodkazuju priamo na webstranku ale len na tzv vizitku a registracia v nich nieje preto velmi ucinna.

  Reply
 3. Kusi

  Mno ja viem, ze napriklad na zoznam.sk alebo na seznam.cz je velka navstevnost aj z katalogu a to konkretne na firmy a hlavne na eroticke sluzby. Ludia nepouzivaju vyhladavace, ale radsej katalogy, aj na vsevedko.sk je to celkom slusne :)

  Reply
  1. pixo

   to sa ti kedy snivalo, ze "Ludia nepouzivaju vyhladavace" :) ?

   Moja-Firma.sk je sice pekna, ale tiez len bezvyznamna kopia, ktora navyse nefunguje (zle vygenerovany link)

   Reply

Pridajte komentár