Je ukončenie života trápiaceho sa (seba aj spoločnosť) humánne? Je! Die IE6 die!

By | 12. marca 2009

Internet Explorer 6 už viac rokov týra všetkých webdesignérov bez rozdielu. Či už chybným zobrazovaním box modelu, ťažkou optimalizáciou (stále populárnejších) JavaScript frameworkov (jQuery, Moo Tools a pod.), nulová podporou nových CSS štandardov (spomeniem pokročilejšie selectory, oblé rohy, transparencia), nulová podpora formátu PNG (kapitola sama o sebe, áno existuje fix, avšak nie univerzálny) a takto by som mohol pokračovať donekonečna. Prehliadač ako taký obviňovať nemôžeme, v dobe keď vznikol (2001) bol moderným a kvalitným prehliadačom. Avšak snaha o udržanie Windowsu XP na trhu dlhé a dlhé roky spôsobila, že štandardný prehliadač v ňom integrovaný (IE6) bol presadzovaný stále a donekonečna pre laickú verejnosť (97% návštevníkov webstránok). Školy? Inštitúcie? Rôzne veľké firmy? Predinsťalovaný Windows XP (SP1 / SP2 – ani v jednom z nich nenájdete IE7, až v SP3, ten je však rozšírený najmenej).

stopie6

Priam neuveriteľným spôsobom (doslova ako mor) sa rozšíril Mozilla Firefox. Sám nerozumiem, ako je možné že v našej spoločnosti silne ovplyvnenej monopolom, je vôbec niečo takéto možné. Ešte minulý rok mal IE6 na veľkých weboch podiel okolo 30%, teraz sa tento podiel zmenšil na zhruba 15, čo je však stále dosť. Stále veľa ľudí nevie, čo je to internetový prehliadač – browser, stále si väčšina ľudí tento pojem spája iba s modrým logom Internet Exploreru, ktorý je pre nich „internetom“ (mnohočetná, vlastná skúsenosť). IE6 pomaly zomiera, mali by sme mu však pomôcť, pretože sa jedná o pomalú a bolestivú smrť. Bolestivú pre celú internetovú spoločnosť, v ktorej neuveriteľných 15% surfujúcich stále tápa v temnote nulovej bezpečnosti, zlého vykreslovania a obmedzenej funkčnosti webov. Prečo musia webdesignéri každý deň optimalizovať svoje diela pre 8 rokov starý prehliadač, to ako keby 100 ročného dedka na smrteľnej posteli nútite vyliezť na Mount Everest.

Všimol som si, že veľa webdesignérov (napr. pixy) svoje JS diela (prípadne iné vychytávky) pre IE6 ani nesprístupní a teda IE6 návštevník je ochudobnený o štandardné efekty dnešnej doby. Je humánne použivanie tohoto?

<!–[if lt IE 7]>
<link rel=“stylesheet“ type=“text/css“ href=“style_ie6.css“ media=“screen,projection“>
<![endif]–>

Nie je to humánne, je to nutnosť!  IE6 proste musí zomrieť!

Pozrite si www.bringdownie6.com.

6 thoughts on “Je ukončenie života trápiaceho sa (seba aj spoločnosť) humánne? Je! Die IE6 die!

 1. Marko Kolar

  raz som počítal koľko peňazí musia web developerské a designerské firmy vynaložiť na optimalizáciu pre IE6. niekedy trvá polovicu času kódovania template len bugfixovanie pre IE6… ak si zoberiem koľko webov sa muselo vytvoriť tak sú to obrovské peniaze – priame škody, ktoré IE6 napáchal. o tom, že IE6 je na moderný web nepoužiteľný ani nehovorím…

  Reply
 2. Pingback: Miscrosoft vydal Internet Explorer 8 (IE8) full, bude milovaný alebo nenávidený? | Exotov bóÓlog | Exotov bóÓlog

 3. rokenrool

  ROFL – ved by vas to uz potom nebavilo ;) .. bola by to nudna rutina

  Reply
  1. admin Post author

   O tom to vobec nie je, na IE6 sa skutocne moderny web optimalizovat realne neda.

   Reply
 4. Vandrák

  Pravdu hovoríš (píšeš), ale kódovať bez IE6? Kódovanie bez žiadnych problémov?
  Nudaaa. Potom si vspomenieš a povieš: Ach kde sú tie časy nervov nad IE6.
  Ono to raz príde, ale to radšej budem varace strúhať doma na balóne a predávať debilom ako staré indiánske umenie.

  Reply

Pridajte komentár