Internetový obchodník s kašmírom – rozhovor s Petrom Grešom

By | 18. októbra 2012

Peter Greša je známou postavou slovenskej internetovej komunity hlavne vďaka svojim eshopom Vtipnedarceky.sk a Kasmir.sk, stovke MFA-čok a promotérstvu rapových koncertov v Nitre. Študoval na Nitrianskom gymnáziu a po jeho skončení sa plne venuje internetovému podnikaniu v rámci vlastnej firmy. Dnes si jeho začiatky a aj súčasné aktivity predstavíme trochu podrobnejšie.

Čo bol tvoj prvý web a ako si sa dostal k jeho vytvoreniu?

Prvý web boli pravdepodobne Onlinovky.sk (rok 2008), pôvodná verzia dnes beží na Flashhry.sk. Neviem programovať ani kresliť, tým pádom prácu delegujem, redakčný systém bol kúpený a dizajn bol robený na zákazku. V tej dobe bol populárny český server Onlinovky.cz – zistil som že .sk doména je voľná, tak som ju registroval. Taktiež som sa začal zoznamovať s Google AdSense a lákalo ma vytvoriť web, ktorý by generoval príjem z PPC reklám. Použil som peniaze, ktoré som získal z PTC systémov (klikačky, ponzi) a investoval ich do prvého webu – Onlinovky.sk.

Koľko si mal vtedy rokov?

14

Máš aj niekoľko mfa-čok, čo ťa viedlo vytvoriť weby tohoto druhu?

S MFA som experimentoval už okolo roku 2007 – na free šablónu som nahodil anglické wiki texty o rope a nútil som ľudí aby mi klikali na Adsense :-). Dostal som ban, čo trochu ľutujem, keďže teraz musím využívať kamarátov účet. Neskôr som robil české MFA, darilo sa mi ich dobre optimalizovať pre seznam a generovali pekné zisky, potom som vytvoril aj vyše stovky sloveských, ktoré som buď predal, resp. niektoré mám dodnes. Viedla ma k tomu vidina pasívneho príjmu – vytvorenie webu, ktorý následne pravidelne generuje zisk, z viacerých dôvodov to však nedopadlo podľa mojich predstáv (nutná údržba webov, zmeny a nevyspytateľnosť Google algoritmov).

Akým spôsobom propaguješ svoje weby?

V súčasnosti sa starám iba o e-shopy, ktoré propagujem prevažne cez PPC (Adwords, FB Ads), robím linkbuilding, zháňam odkazy. Tvorím podporné minisites ako KasmirovySveter.sk – ľudia si tu môžu vyžiadať katalóg, čo je taktiež úspešný spôsob propagácie. Rád skúšam nové spôsoby propagácie, momentálne napríklad offline reklamu v časopisoch. Pri svojich projektoch sa v rámci možností snažím robiť všetko týkajúce sa marketingu a SEO sám, outsourcujem však napr. PPC kampane. Prevádzkujem ale aj český e-shop, kde nám s marketingom pomáhajú externé firmy.

A teraz už k spomínaným eshopom.
Vtipnedarceky.sk bol tvoj prvý eshop. Čo ta viedlo k založeniu práve takéhoto eshopu?

Ano, Vtipnedarceky.sk bol môj prvý e-shop, založený v roku 2009. Po predaji Onlinovky.sk som mal k dispozícií peniaze, ktoré som chcel investovať a rozhodol som sa skúsiť internetový obchod. V tej dobe bola v tomto segmente veľmi malá konkurencia, dnes sú podobných e-shopov desiatky, napriek tomu sa mi stále darí držať sa v Googli na prvých pozíciách na hlavné keywordy. Shop teda beží už vyše 3 roky, získal som vďaka nemu veľa skúseností a kontaktov, taktiež mi pomohol financovať ostatné projekty.

Akú majú Vtipnedarceky.sk návštevnosť a obrat? Ak nechceš, odpovedať nemusíš.

Návštevnosť je počas bežného dňa cca 500 UIP, počas vianočnej sezóny niekoľkonásobne vyššia. Obraty bez komentára.


Jeden z predvianočných dní eshopu Vtipnedarceky.sk.

Prednedávnom si začal pracovať s kašmírom, povedz nám niečo o ňom. Máš aj ďalšie plány na rozvoj vtipnedarceky.sk, alebo sa už plne sústreďuješ len na kašmír?

V apríli 2011 som narazil v Prahe na kašmír – materiál ma veľmi zaujal, následne som zistil že na SK/CZ je veľmi ťažké kúpiť si napr. kašmírový sveter, čo je klasický výrobok z kašmíru. Na internete som si vyhľadal najväčších európskych výrobcov/distribútorov luxusného kašmírového oblečenia, najviac sa mi pozdávala ponuka jednej firmy so sídlom vo Francúzsku, pri Paríži. Oslovil som ich a po niekoľkých mesiacoch komunikácie cez e-mail a telefón sa mi podarilo podpísať zmluvu o výhradnom zastúpení pre SK/CZ/HU (neskôr pribudlo PL). Koncom roka 2011 sa spustil SK a CZ shop s kašmírom, momentálne dokončujem PL a HU shop. Väčšina ľudí si myslela že predať kašmírový sveter v hodnote napr. 200-300 EUR nebude cez internet možné, opak je však pravdou, zákazníci sú spokojní a veľké percento z nich nakupuje pravidelne. V auguste 2012 som osobne navštívil dodávateľov v centrále vo francúzskom Angers, čo bola určite vynikajúca skúsenosť. Darčekový shop bude po Vianociach ponúknutý na predaj, nakoľko sa plánujem venovať iba kašmíru.

Akým spôsobom chceš vtipnedarceky.sk predávať? Prostredníctvom akcie na Webtrhu, alebo už máš kupcov? Už si rozmýšľal aj nad vyvolávacou cenou resp. nad cenou, za ktorú si ochotný ho predať?

Nechystám sa shop predať cez verejnú aukciu, pár záujemcov o kúpu už bolo, tých som však vždy odbil s tým, že shop nie je na predaj. Predpokladám, že shop odkúpi konkurencia. Nad cenou som rozmýšľal dosť, obchod predávam aj s veľkými skladovými zásobami, uvidíme ako to dopadne.

Takže plne dôveruješ kašmírovným eshopom, že na to vsadíš všetko?

Kašmír bola láska na prvý pohľad :-) Chcel by som sa shopom s kašmírom venovať naplno, rozmýšľal som aj nad klasickým „offline“ kamenným obchodom. Prednedávnom som založil eseročku, ktorú som pomenoval podľa kašmíru, takže áno, týmto shopom verím.

To, že to s kašmírom myslíš vážne potvrdzuje aj to, že jednu kolekciu kašmíru sme mohli vidieť aj na Majkovi Spiritovi. Ako sa začala vaša spolupráca a aký bol jej výsledok?

Od spolupráce s Majk Spiritom som si veľa nesľuboval kvôli výraznému rozdielu medzi našimi „cieľovými skupinami“, čiže medzi jeho fanúšikmi a mojimi zákazníkmi.  Pozitívom spolupráce bol získaný feedback – Spirit zverejnil svoje fotky v kašmírových produktoch na svojej FB stránke, kde na ne veľa ľudí reagovalo. Potvrdilo sa však to, že kašmír tu nie je rozšírený tak ako na západe a väčšina ľudí je šokovaná cenou produktov, keďže kašmír nepoznajú. Pre zaujímavosť – najväčší FR e-shop s oblečením z kašmíru má ročný obrat vo výške 7 mil. EUR (ďalších 63 mil. EUR obratu robia cez kamenné shopy).


Peťo s Majkom Spiritom pri fotení kolekcie kašmíru.

Ok, presuňme sa od eshopov ďalej. Ktoré weby pravidelne navštevuješ a prečo? Ktorí ľudia ťa inšpirovali? Sú medzi nimi aj Česi a Slováci?

Inšpirovalo ma viacero ľudí, zo zahraničia napr. Warren Buffet, alebo Shawn Carter. Obdivujem Tomáša Baťu, alebo napríklad Johna Vaňharu, pravidelne navštevujem jeho blog www.podnikanivusa.com. Okrem toho blogy už moc nečítam, dobré články mi však vďaka Facebooku a Twittru neuniknú…

Čo považuješ za najväčší úspech tvojej (mladej) kariéry a čo je tvojim súčasným cieľom?

Nemyslím že sa mi doposiaľ podarilo niečo, čo by sa dalo označiť za úspech. Som však hrdý na spomínané podpísanie zmluvy s jedným z najväčších výrobcov a distribútorov kašmírového oblečenia v Európe. Súčasných cieľov je viac – kúpiť auto, spustiť novú verziu SK/CZ shopov a zároveň spustiť HU/PL shopy, v horizonte 3 rokov kompletne delegovať správu shopov a ostatné aktivity na niekoho iného (zamestnancov).

Koľko hodín denne pracuješ, kedy ráno vstávaš, kedy chodíš spať a bez čoho si nevieš predstaviť bežný deň?

Od skončenia školy nemám dôvod skoro ráno vstať, preto sa z postele dostávam väčšinou až o 10:00 – 11:00, spať chodím medzi 0:00 – 2:00. Niekedy pracujem od rána do večera nonstop, bohužiaľ som však v poslednej dobe dosť zlenivel a preto niekedy nespravím okrem nutných vecí (vystavenie faktúr, odoslanie balíkov, mail support) takmer nič. Deň si neviem predstaviť bez hudby, ktorá mi musí hrať stále.

Akú hudbu počúvaš? S tým súvisí aj ďalšia vec, takže sa pochvál čitateľom aj svojimi promotérskymi aktivitami v Nitre.

Počúvam rôznu hudbu, prevažne však USA a SK-CZ rap, rád chodím na koncerty a vo voľnom čase ich aj organizujem, najbližšia akcia s názvom Hip Hop Žije vol. 2 sa uskutoční 14.12. – http://www.facebook.com/events/494480583909907/

Čo je pre teba najlepším popracovným odreagovaním?

Hudba, ísť sa von zabaviť, pozrieť dobrý seriál, alebo posilka, ktorú však v poslednej dobe dosť flákam…

Viem že si mal donedávna nejaký starý mobil, ale následne si prešiel na iPhone. Čo sa stalo?

Dlhé roky som mal starú Nokiu, pred polrokom som však kvôli tlaku okolia prešiel na iPhone :-).grin A som spokojný, len mi nejako prestáva fungovať prehrávanie hudby :-(.

Si mladý podnikateľ a kreatívny človek, pritom stále nemáš Apple notebook. Ako to?! smile:-)

Napriek antipatii ku Steve Jobsovi mám iPod a iPhone, doma máme tiež iPad a Macbook, ja Apple notebook nemám, keď cestujem tak si väčšinou požičiam od brata.

A to by bolo všetko. Ďakujem Peťovi za rozhovor a prajem mu veľa kašmírových úspechov, nezabudnite followovať jeho twitter @petergresa.

ps: Od Peťa dostať dobrú fotku je problém, svedčí o tom titulná fotka :-)

9 thoughts on “Internetový obchodník s kašmírom – rozhovor s Petrom Grešom

  1. Noro

    parada, aj ja by som uvital viac podobných článkov o mladych podnikateloch z oblasti e-comerce..

    Reply
  2. Vladimír Rejholec Post author

    JaMi: Vyžaduje to veľa času, takže asi nie :-) Žartujem, vyzerá to tak, že rozhovor mal úspech, takže by som v tom skúsil pokračovať.

    Reply

Pridajte komentár