Disková katastrofa, alebo ako sa rýchlo a ľahko zbaviť svojich dát

By | 19. októbra 2008

Moj domáci komp nevypínam, beží 27/7 teda nonstop. Odhlučnenie je maximálne, monitory na noc samozrejme vypínam, kompík okrem bežnej práce (webdesign, filmy, hudba, IM) slúži aj lokálnej bezdrôtovej sieti (webserver, FTP, štatistiky, vzdialený prístup), ktorú spravujem. Okrem prepäťovej ochrany ale nemá nič, čo by ho držalo pri živote v kritických chvíľach. A to je, resp. bola, chyba. Životnosť svoju obmedzenú, skončil môj primárny systémový 10 000-otáčkový disk, WD Rator 74GB.

Problém nastal v piatok a sú len 2 možné príčiny, prečo sa to vlastne stalo. V doobedných hodinách bol zase krátky výpadok prúdu (3-4 sekundy). To sa na dedine stáva dosť často, elektrárne nás majú asi totálne na háku, vypnú a zapnú prúd kedy sa im zachce. Ďalšou možnosťou bol zapojený vysávač (asi sa už niekto nemohol dívať na ten bordel a chcel povysávať keď som nebol doma) v prepäťovej ochrane v spleti káblov, ktorú za kompom mám (je tam toho napojeného vážne dosť). Ten má pravdepodobne väčší odber prúdu a tak môže nastať na vetve podpätie, čo kompu určite neprospieva. Neviem ktorá z týchto dvoch možností katastrofu spôsobila a je to prakticky aj jedno.

O čo som prišiel ? O prácu z posledných 3 rokov – xhtml, php, css zdrojové kódy, psd photoshop súbory, kompletnú databázu ľudí (mená, tel. čísla, IP, mac adresy atď) spomínanej bezdrôtovej siete, veľa fotiek, rozsiahly list FTP serverov (k prístupom na weby, na ktorých pracujem), kvalitne vyladený a nakonfigurovaný systém Vista 64 (to by ma asi tak veľmi netrápilo) a veľa ďalších, na ktoré si ani nechcem spomenúť. Proste katastrofa prvej triedy. Zálohy mám minimálne, v tomto som veľký bordelár a lenivec a to sa mi teraz pekne vypomstilo. Disk v dobe, keď som ho kupoval stál okolo 4500 Sk, ale to nič proti tomu, o čo som prišiel.

Z tohoto plynie jedno ponaučenie, ktoré si už dúfam zoberiem k srdcu: ZÁLOHUJTE ! Všetky kritické dáta si treba udržiavať v pravidelných zálohách (aspoň raz mesačne). Nezaberie to ani toľko času, ani toľko peňazí, ako keby ste mali o svoje drahocenná dáta prísť a potom plakať nad rozliatym mliekom.

5 thoughts on “Disková katastrofa, alebo ako sa rýchlo a ľahko zbaviť svojich dát

 1. Pingback: Evolúcia neobchádza ani moje PC - VelociRaptor namiesto Raptoru | Exotov bóÓlog

 2. Boris

  pytat sa preco si tam nemal raid1, raid5, 6 alebo cokolvek lepsie ako 1 disk je zbytocne. Data su prec, snad si sa poucil.

  Reply
 3. admin

  Ja o tychto rieseniach viem, akurat som nevedel ze je to mozne uz za tak zaujimave ceny. pozriem sa na to blizsie ak budem mat cas. V kazdom pripade vdaka za upozornenie.

  Reply

Pridajte komentár