Chirurgická oceľ je trendom dneška – hlavne u mladých

By | 18. februára 2010

Musím sa priznať, že som ešte pár rokov naspäť ani nevedel, že sa z niečoho takého, ako je chirurgická oceľ robia šperky. Kamarát zlatník mi jedného dňa ukazoval pekný lesklý náramok. Hneď mi bolo jasné, že takto sa striebro určite neleskne a že by to bolo biele zlato, o tom som dosť pochyboval (asi by to bol príliš drahý špás). Vtedy som sa dozvedel, že jeho náramok je z chirurgickej ocele. Vždy som si pod tým pojmom predstavil chirurgické nástroje u doktora, alebo v nemocnici. A zrazu šperk. To bolo pred pár rokmi…

04
Prsteň z bieleho zlata a oceľový náramok.


Dovtedy som veľa ľudí s podobnými šperkami nevidel. Dnes je ale všetko trošku iné a šperky z chirurgickej ocele naberajú na sláve a je po nich čoraz väčší dopyt. Niet sa ale ani vôbec čomu čudovať. Striebro zachádza a aj keď sa jeho lesk dá obnoviť, nikoho nebaví dávať si šperky stále prelešťovať. Chirurgická oceľ má na rozdiel od toho pekný prirodzený lesk, ktorý vydrží oveľa oveľa dlhšie. Môžem to aj porovnať, pred vianocmi som si kúpil pekný oceľový náramok (ako doplnok k prsteňu z bieleho zlata, viď.fotky). Nosím ho denne, denne a stále na ňom nevidno škrabance ani nestratil z lesku. Výhody chirurgickej ocele oproti striebru sú aj zo zdravotného hľadiska. Väčšina strieborných šperkov totiž obsahuje nikel, ktorá spôsobuje alergické reakcie. Videl som to napríklad pri retiazkach, keď mala dotyčná osoba celý červený krk zo striebornej retiazky. Samozrejme toto sa netýka všetkých, ale je to častý jav.

01 03 04

Samozrejme je na každom, kto si čo vyberie, čo sa mu páči. Aj ja osobne som v minulosti nosil strieborné prstene a retiazky. Časom som však kompletne presedlal na biele zlato a spomínaný oceľový náramok. Je úplne jasné, že lesk bieleho zlata so striebrom nedá porovnávať, ale keď si porovnám napríklad zlatý prsteň s oceľovým náramkom, tak tam až tak veľké rozdiely (v lesku) nie sú, čo ma dosť teší. Pretože pokiaľ za oceľový náramok dáte v prepočte tak do 150EUR (tie kvalitnejšie), tak za taký istý (rovnako ťažký) z bieleho zlata by ste dali mnohonásobne viac. To si dnes každý nemôže dovoliť. Preto hlavne u mladých tieto oceľové doplnky vidno čoraz častejšie. Profesionálne sa v tejto brandži nepohybujem, ale podľa mnohý ohlasov a podľa veľkého záujmu sa dá usudzovať, že chirurgická oceľ sa naozaj stáva trendom dneška.

4 thoughts on “Chirurgická oceľ je trendom dneška – hlavne u mladých

 1. Crazy Horse

  teda ja som si ziadny link nevsimol, kym ste na to neupozornili :) povazoval som to za nejaku kontextovu reklamu alebo co, a tym padom som to ignoroval :)
  mimochodom, striebro je okrem ineho bakteriocidne, a da sa do urcitej miery pouzit aj na dezinfekciu vody napriklad.
  v sperkoch sa pouziva striebro s dost vysokou rydzostou(je totiz relativne lacne) takze ked ma s tym niekto alergicky problem, tak je to skor alergia na to striebro, alebo je to nejake striebro s nizsou rydzostou nez sa na slovensku obvykle pouziva a naozaj obsahuje daky iny alergen. alebo je to pokovovane.
  toz tak, na upresnenie k tomu niklu :)
  ale na druhej stane som uz dost dlho mimo oboru, takze sa mozno nieco medzitym zmenilo ;)

  Reply
  1. exot Post author

   Je mi jasne ze tam kazdy ten link vidi, ale tebe sa zda ze som to pisal len s tym zamerom? Nahodou je to fajn tema a pisal som to z vlastnej skusenosti.

   Reply

Pridajte komentár