Cestovanie busom na Slovensku

By | 6. júna 2008

Keďže som pred pár dňami predal Škodu Felíciu, teraz musím chodiť pešo alebo busom, keďže nové auto som zatiaľ nekúpil. Busom som chodil dlhé roky a dneska som si to pripomenul. Stále tá istá klasika : 100 ročný Ikarus, rozheganý (cítite sa ako keby idete na koči ťahanom koňmi, nie na motorovom dopravnom prostriedku). Čo je však horšie, že v týchto horúcich dňoch (a to ešte nie je pravé leto) nie sú na oknách autobusu ani záclony brániace slnku piecť nám rovno do tváre. Keď si k tomu pripočítate, že autobus je doslova narvaný ľuďmi, ktorí pomaly nemajú ani kde stáť, tak je dokonalý obraz Slovenskej hromadnej dopravy na svete.

Aby to však nestačilo, pravidelné zvyšovanie cestovného nás neobíde. Má to vplyv na skvalitnenie cestovania ? Samozrejme že nie. Stále sa budú ľudia tlačit v lete horúcich, v zime zamrznutých autobusoch z obdobia dávno pradávno pred nežnou revolúciou, so stále sa zvyšujúcim cestovným. Tak to už u nás chodí. Našťastie nové auto kupujem čoskoro, toto už fakt nechcem a nebudem znášať.

Na záver by som rád pripomenul, že všetko, čo som napísal, sa týkalo medzi meskej dopravy. Mestská hromadná doprava (MHD) je na tom o poznanie lepšie a disponuje modernejšími busmi, ale výnimka potvrdzuje pravidlo, aj tu sa nájdu extrémy. Tie sa však vytracujú oveľa rýchlejšie, ako tie, v medzimeskej doprave.

7 thoughts on “Cestovanie busom na Slovensku

 1. Cestovateľ z Liptova

  Cestovanie autobusom sa v posledných rokoch zlepšuje vďaka výmeny autobusov a hlavne menším počtom cestujúcich vďaka zdražovaniu cestovného. Ľudia sa snažia hľadať iné alternatívy cestovania – pokiaľ je na dosah hybrid auto. Napríklad cesta autom na pohon LPG vyjde lacnejšie ako autobusom. S cestovaním autobusom – Karosou mám neblahý zážitok (Chorvácko – Slovensko). Nikdy viac. Na také vzdialenosti je fakt lepšie cestovať lietadlom. Potulky po Slovensku sú menej náročné.

  Reply
 2. potworka

  Neviem, čo je to Ikarus, ale viem, čo je stará komunistická Karosa a ešte viem že do nej už nenasadnem nikdy viac, pokiaľ bude viac ako 15 stupňov vonku… žalúdok mám len jeden. Ďakujem :)

  Reply
 3. admin Post author

  ale to by malo byt jedno nie ? preco sa v nejdnej casti statu mozu ludia vyvazat pohodlne a v duhej casti v plechovych skatuliach z 2hej svetovej…

  Reply
 4. mambik

  tak predsa kosice su odost vetcie tak sa to neda nak porovnavat

  Reply
 5. mambik

  unas v sadke uz ikarus asi ani nemame…semtam v mhd sa objavi naky ale tu sadku uz mame riadne zmodernizavanu nastastie :)(Kosice)

  Reply

Pridajte komentár