Černobyľ – hrozba z minulosti existuje a pretrváva doteraz

By | 22. septembra 2008

Černobyľ je synonymom najväčšej jadrovej katastrofy všetkých čias. Havária na tejto Ukrajinskej (vtedy Soviecky zväz) elektrárni zasiahla tisíce obetí nielen na Ukrajine, Bielorusku a Rusku ale aj po celej Európe. Ak vás zaujíma táto tématika, určite navštívte detailne spracované stránky www.cernobyl.sk. Ako to všetko začalo, ako zlyhal ľudský faktor, všetky príčiny a dôsledky tejto katastrofy. Myslím, že o tejto tématike by mal mať prehľad každý človek na svete, keďže jadrové elektrárne stále existujú a ešte dlho budú. Nanešťastie existujú aj varianty vyrobené podľa plánov, podľa ktorých bol projektovaný aj Černobyľ.

Prečo boli zverejnené informácie o tejto nehode až o deň neskôr ? Bol teplý letný deň. Polonahé decká s mamičkami v piesku na ihrisku, nič netušiace o hrozbe, ktorá sa blížila z východu. Slovensko, tak ako veľa iných európskych štátov schytalo riadnu dávku rádioaktivity, ktorá pretrvala v pôde, neskôr v obilí a hydine a zvieratách, ktoré sa obilím a senom kŕmili. Táto udalosť je naozaj škujúca, nanešťastie sa nedá už nijak zvrátiť. Greenpeace bojuje po celom svete proti aktivitám jadrových elektrární, bojuje za ich zrušenie, pozastavenie. Očividne opodstatnene. Ľudský faktor môže vždy zlyhať, tak ako aj moderná technika. V tomto ohľade som bol vždy neutrálny, neprikláňal som sa ani na jednu stránku, keď však človek vidí filmové dokumenty a číta podrobnosti, naskakuje mu husia koža.

Informácie týkajúce sa Černobyľu môžete nájsť na: wikipédii, cernobyl.sk, ale aj napríklad na blogoch alebo na stránkach greenpeace. Taktiež je táto tématika sfilmovaná. Mapu nájdete tu.

8 thoughts on “Černobyľ – hrozba z minulosti existuje a pretrváva doteraz

 1. Pingback: Oblak rádioaktivity z Černobylu – animácia šírenia

 2. Livusha

  hmm…. velmi diskutabilna tema…
  je pravda,ze jadrove elektrarne patria medzi efektivne a ekologicke zdroje energie… preto Anglicko a Francuzsko nestavia nove elektrarne len tak -pre nic za nic.
  Ci ich odstavit alebo nechat tak – tazko posudit. Aj ked riziko, ze sa stane nieco podobne ako v Cernobyle je velmi male, je tam stale…

  Reply
 3. Branislav Viest

  niekto: jadrove elekktrarne ano, odpoved je problem, ale ked uz, tak bezpecne. a btw. v kometary som o tom nehovoril.
  clanok nie je oreintovany na pracu greenpeace a ochranarov alebo na cernobyl a problematiku elektrarni ;-)

  Reply
 4. admin

  na tuto vec urcite existuje vela nazorov. ja som mal,ale skor na mysli boj,za modernizaciu jadrovych elektrarni, pretoze,ako som v clanku spominal, vo svete existuju elektrarne zastaraleho typu. samozrejme, ze sa nemozeme zriect jadrovej energie

  Reply
 5. niekto

  1. bez jadrovych elektrarni by bol permanentny nedostatok elektriny

  teda – pokial nechcete mat 1/3 krajiny zastavanu veternymi mlynmi, kazde 3km na rieke priehradu, dalsiu 1/3 krajiny pokrytu slnecnymi kolektormi atd. proste bez jadra sa to zatial neda – nic nie je tak efektivne a zaroven ekologicke (jediny problem je odpad; ale narozdiel od fosilnych paliv to aspon nechrli CO, CO2 a rozne oxidy siry tam, kde to vyraba elektrinu)

  2. drzim sa hesla „zabi ochranara, zachranis prirodu“, vid ticha a koprova dolina, co tam vdaka tej „inteligencii“ mame za zvieratka :-)

  Reply
 6. admin Post author

  maj: ja tiez nechapem co mas proti greenpeace

  myslim ze toto je vseobecne otvorena tema a tak lahko uzavreta nanestastie nebude…

  Reply
 7. Branislav Viest

  tiez som nedavno cital ten web o cernobyle a planoval napisal post na blog o nom. nuz predbehol si ma, takze moje plany padli :-P

  co sa tyka greenpeacu a max-ovho komentu, greenpeace su ludia ktori sa aspon SNAZIA o nieco. nie ako vúcsina z nas, kkopa reci, skutek utek. pripadne sme ticho a nikoho nas snezaujima priroda, planeta. hlavne ze su peniaze. to ostatne ide bokom
  sam som dobrovolnikom greenpeace. a nemam problem o tom hovorit.

  Reply
 8. max

  jakmile je odkaz na greenpace,tak to nečtu,greenpace si u mně stojí stejně jako al kajda nebili muslimové

  Reply

Pridajte komentár