Apple Klávesnica na PC vo Windows 7

By | 17. septembra 2009

Apple klávesnica je výsledkom dlhotrvajúcej pátracej akcie po dokonalej klávesnici, ktorá mi bude sedieť. Mal som ich už naozaj mnoho, z tých lepších kusov spomeniem hernú Razer Lycosa, ktorá v mojom teste neobstála najlepšie. Klávesnica od firmy Apple je však niečo iné. Žeby konečne niečo vhodné pre webizajnéra a nielen pre hráčov?

Priznávam, že som nikdy nebol veľkým zástancom produktov firmy Apple (týmto si vo webdizajnérskej spoločnosti veľmi nepolepším, viem), napriek tomu nie som odporca jabĺčkových výrobkov. Páči sa mi iPod alebo napríklad browser s kvalitným jadrom Safari 4. Pred pár dňami som sa však rozhodol, že skúsim otestovať ich ploskú nenápadne vyzerajúcu, hliníkovú klávesnicu. Objednal som z Alzy (škoda že v nie v piatok, ale až v nedeľu, v pondelok ju nestihli priniesť a v utorok bol nejaký sviatok).

DSC00739

Efektne zabalená so skromnou výbavou, prakticky v škatuli bol len manuál a krátky predlžovací káblik, ktorý mi aj tak veľmi nepomohol. Klávesnica má totiž svoj káblik veľmi krátky a tak ani pri nadpojení nebol kábel dostatočne dlhý, aby mi „dočiahol“ až do počítača. Ešteže mám v zálohe vždy dlhšie predlžovacie USB káble. To, že na PC s OS Windows bude fungovať, to som už vedel, skúsil som si to totižto v práci, či však budú všetky tlačítka fungovať tak, ako si predstavujem, to som vtedy ešte nevedel. Predsalen sa jedná o hárdvér pre inú platformu.

Moje obavy boli neopodstatnené. Rozloženie základných kláves je takmer identické so štandardnými Windows klávesnicami. Postrehnuteľný rozdiel je však na dosah hneď po pripojení Apple klávesnice do USB portu. Áno, je ním Appláck „cmd key“. Na jeho mieste by na PC klávesnici mal byť ALT, ten je však na mieste, kde by mala byť WIN klávesa. V skratke, ALT a WIN klávesy sú vymenené, tak na ľavej, ako aj na pravej strane. Riešenie som však objavil veľmi jednoducho, je ním softvér KeyTweak – pomocou neho som jednoducho a veľmi rýchlo premapoval klávesy podľa potreby. Problémy neboli ani v novom Windows 7, iba jeden reštart. Apple klávesnica má však niekoľko funkčných kláves, ktoré sa namapovať nedajú. Jedná sa napr. o „eject“ klávesu, pravdepodobne slúžiacu na vysúvanie DVD mechaniky. Horšie však je, že „fn“ klávesa sa nachádza aj na štandardnom mieste klávesy Insert. Bohužiať túto klávesu sa mi na svoje pôvodné miesto namapovať nepodarilo, k dispozícii sú však klávesy nad Num lock, klávesu Insert tak či tak používam len veľmi zriedka (pre kopírovanie v unix konzole).

DSC00741

Rozloženie je teda v poriadku, ale čo hovorí ergonómia. Aké majú vlastnosti klávesy klávesnice? Veľmi dobré, priam ideálne. Klávesy majú totižto ideálnu veľkosť, nízky profil, sú od seba dostatočne vzdialené a neskutočne dobre sa stláčajú. Pri stlačení kladie klávesa Apple klávesnice ideálny odpor a vydáva tlmený nerušivý zvuk. Ten však vaše ucho bez problémov zachytí a tak už v podvedomí viete, že ste stlačili to, čo ste stlačiť chceli. Menej sa mýlite, ľahšie nájdete klávesu, ktorá by vám inak „ušla“ pod prstami. Osobne sa v rýchlosti mýlim veľmi často a často po sebe opravujem, pri použití Apple klávesnice sa tieto „problémy“ minimalizujú (teda aspoň v mojom prípade). Prstoklad 10 prstami proste neovládam, mám svoj vlastný – vôbec to neprekáža.

Klávesnica má mierny zdvih, ktorý sa nedá korigovať (a ani netreba, je ideálny), profil extrémne tenký, pôsobí neskutočne efektne a pritom tak jednoducho. Materiál je hlinník, preto je klávesnica relatívne ťažká, aj kvôli tomu vám „nepoletuje“ po stole, ako jej (niektoré) lacné plastové sestričky. Na ľavej a pravej strane má USB porty, čo sa hodí, ak napríklad potrebujete niečo nahrať na USB kľúč, prípadne pripojiť nejakú perifériu s krátkym káblom.

DSC00742

Dizajn? Je to proste Apple výrobok, čo viac dodať? Svojský, s tradičnou bielou, v simple prevedení, minimalistický až do kosti. To sa niekomu môže páčiť, niekomu nie. Mňa veľmi nezujal, ale toto je posledná vec, ktorá ma trápi. Dôležité je, že som konečne našiel klávesnicu, ktorú môžem plnohodnotne využívať a nebude ma hnevať každé stlačenie klávesy. Vďaka ti Apple.

Páčil sa vám tento článok? Hlasujte zaň na vybrali.sme.sk, topclanky.cz a linkuj.cz!

12 thoughts on “Apple Klávesnica na PC vo Windows 7

 1. Maros

  Tiež rozmýšľam nad touto klávesnicou…dá sa na 100% spojiť s Windows 7 ?

  Reply
 2. jurajvt

  Velmi dakujem za tento clanok! Akurat sa borim rovnakym problemom – najst vhodnu klavesnicu. A tiez som zacal rozmyslat prave nad Apple klavesnicou. Hned si ju objednavam!

  Reply
 3. Pingback: Aký notebook si kúpiť – porovnanie do 2000€

 4. michal

  No ja ju mam doma tiez. Kupil som ju vlastne nahodou cez ebay. Tiez sa mi celkom paci, aj ked je svojska. A kupil som si este jednu – Roccat Valo gaming keyboard za 90€. Musim vsak povedat, ze Roccat ma sklamal. Ani nie tak kvalitou ako bugmi, ktorych ma viac nez dost. Napr. piskanie pri zapnutom podsvetleni, hrozny lag pri pisani po restarte pc (je nutne vybrat a znovu USB kable), nizky naklon, slabe podsvietenie… Nekupujte to!!!!

  Reply
 5. Milan

  Apple Wired Keyboard – najlepsia klavesnica s akou som kedy pracoval. Momentalne neexistuje ziadna ina klavesnica za ktoru by som ju menil.

  Reply
 6. exot Post author

  Seth: Prave to je klavesnica ktoru som skusal a nejak mi nesadla, klasicke klavesnice mi proste nesedia. To ze klavesnica vypada obycajne neznamena ze nemusi byt kvalitna. Tato Apple je vyrobena z drahsich materialov a uz len to ze je Apple pridava na cene (s touto politkou samozrejme nesuhlasim). Dolezite je, ze sa na nej pise ovela lepsie ako na vsetkom co som doteraz mal.

  Reply
 7. Vandrák

  Kus dosky a dobré rozmiestenie kláves dokáže niekedy viac ako superergonomická klávesnica. Hadam ti aj vydrží, pretože otec ju má na Macu a vraj občas nereaguje (nechcem teraz strašiť) :)

  Reply
 8. Pingback: Nastavte si funkcie kláves vo Windows 7 podľa chuti

Pridajte komentár