Ako písať texty na blog?

By | 11. augusta 2009

Žiadne zázračné návody, žiadne rady, ako dostať váš blog na prvé miesta vo vyhľadávaní, žiadna mágia, ktorá váš online zápisník dostane do RSS čítačiek tisícov ľudí. Chcem len, aby sa ľuďom dostalo do povedomia čo to z grafickej úpravy textu, typografie a gramatiky a použitia základnej interpunkcie. Tieto faktory sú často rozhodujúce pri tvorbe úspešného blogu (a samozrejme nielen blogu, ale hocijakej kvalitnej webstránky).

Interpunkčné znamienka

Neviem prečo, ale je trendom (aj medzi vzdelanými a vyštudovanými jedincami) písať medzery pred interpunkčnými znamienkami. Pred bodkou, čiarkou, bodkočiarkou, dvojbodkou, výkričníkom, otáznikom sa nepíše medzera! Ak píšete zátvorky, pred prvou a za poslednou zátvorkou je medzera (toto je príklad). Nikoho nemusí zaujímať, prečo je to tak, pretože to tak proste je. A keď niečo platí ako štandard, prečo sa proti tomu búriť? Chce si niekto kaziť vlastný image, ktorý si na internete denne tvrdo vypracúva? Nie.

Odstavce

Odstavce predstavujú kus textu s podobným informačným obsahom. Dlhší text je dobré vhodne rozdeliť do odstavcov. Ak dačo na internete hľadám a naďabím na zdroj, v ktorom je text jednoliaty, v jednej kope, okamžite web zatváram – ani sa nesnažím vyznať v tom bordeli. Prečo si vedome odháňať návštevníkov prúdiacich cez váš web? Prečo nesprehľadniť vaše textové dielo? Veď ste sa na jeho tvorbe natrápili a teraz ho chcete znehodnotiť? Nie.

Gramatika

Je mi úplne jasné, že nie každý ovláda Slovenskú (prípadne Českú) gramatiku úplne perfektne a občas nevie, aké yi kde napísať a pod. Preto tu máme google, preto tu máme rôzne online slovníky. Ak gramatiku vôbec neovládate, siahnite po korekčných nástrojoch, nájdete ich v MS Office, Open Office, prípadne aj vo Firefoxe (spell checker). Čo myslíte, že si pomyslí návštevník vášho odborného blogu, ak „pýšete“ o „rozlyčních“ problémoch? Znechutený zatvorí web a už sa naň nikdy nevráti. Chcete aby z vášho blogu návštevníci znechutene odchádzali? Nie.

Netvrdím, že som sa nikdy nepomýlil. Netvrdím, že mi neujde občas nejaké to yi, že neurobím preklep. Text si však po napísaní vždy prečítam, prejdem očami, opravím chybičky. Bez kvalitných textov s dobre použitou typografiou, interpunkciou a gramatikou nečakajte úspech vašej (možno kvalitnej) webstránky, alebo blogu.

11 thoughts on “Ako písať texty na blog?

 1. mia-any

  hola a mi madre a todos anahi Junta Te amo México Os quiero a todos la semana que viene a ver un concierto en Srbija

  gracias ::* :* :* :* :*
  para mi olvidar adios

  Reply
 2. Pingback: SEO pre rok 2012

 3. daivd

  cau seci:Podla mna zivot je hra a mi sa musime snim hrat je to ako sach mat j to preto tak lebo vecen robime to vo nam kazu a tancujeme tak ako oni piskaju a oni maju nitky tak si ziju povecme si sme si mame taku volnost ako chceme nie musime utekat z policka do policka a stane sa ze das sach ale aj egyistuje aj mat tak tak to je hm

  Reply
 4. Milan

  Vlado, nuž, asi nie si veľký pedagóg:-). Hľadám u Teba totiž radu, ako upraviť text, aby vyzeral k svetu aj graficky. A Ty mi poradíš, že dobre upravený text ľudia radi čítajú, ked zazrieš jednoliaty text, zavrieš stránku.
  A práve toto ma zaujíma, ako vložiť originálny text do blogu tak, aby sa nezmenil a nestala sa z neho jednoliata plocha, ktorej nerozumiem ani ja. Skúšam totiť vložiť blog na http://www.slovo.sk a môj pekne upravený text vo worde mi to úplne zničilo. Skúšal som to uložiť vo formáte webovej stránky, zlepšilo sa to, ale problémy aj tak pretrvávajú.
  Napr. silne vyznačené slová mení na nevyznačené, neberie mi zarážky, alebo ich zoradí tak, že nie je jasné, ktorá myšlienka pod čo patrí. A odmieta mi posunúť niektoré podriadené odstavce o nejaké tie tri medzery.

  Som úplný nováčik, tak poraď, ako na to. Ak to dokážeš, do konca života sa Ti budem vyhýbať:-).

  Reply
  1. exot Post author

   Ja som nikdy netvrdil ze som pedagog, tu na blogu uverejnujem iba postupy, ktore sam praktizujem a na navstevnosti mojho blogu (cca 25 000 ludi mesacne) sa to znacne odzrkadluje. Ja nie som grafik a tento post s grafikou nema absolutne nic spolocne. Pisem o tom, ze 20 viet pokope sa moze dobre citat akurat tak z knihy a nie z monitora. Text zvyraznuj, pouzivaj bold, italic, pouzivaj nove odstavce, rozclen myslienky, pouzivaj citacie, odkazuj na ine relevantne stranky. Pouzivaj listy – ordered (1.2.3…) aj unordered (zarazky), pouzivaj obrazky ako ilustraciu toho o com pises. Skus sa pozriet ako som pisal tuto recenziu – https://blog.rej.sk/htc-hd2-recenzia/ – tam su len nadpisy, obrazky a znacne clenenie odstavcov. Text posobi prehladne.

   Reply
 5. Pingback: 8 tipov pre zvýšenie návštevnosti blogu

 6. koksofoxo

  Ahoj, hoď si do toho slovníka na savke slovo odstavec a zistíš, že správne po slovensky je to odsek :-).

  Reply
 7. Pedro

  na tú gramatiku taktiež hľadím ako kedy,ale je pekné ked niečo čítam a je to v poriadku napísané.

  Reply
 8. Livusha

  pekne napisane :) … ja osobne som alergicka, ak niekto nevie pri banalnej slovnej zasobe a spojeniach pouzivat y/i …. samozrejme, aj mne sa stane nejaky preklep … no na ostatne veci mame predsa slovniky :)

  Reply

Pridajte komentár