10 chat aplikácií nielen pre Facebook – aj do PC a mobilu

By | 28. septembra 2012

Facebook chat. Väčšina z nás ho používa ku každodennej komunikácii, väčšinou pre zábavu. Čoraz viac však cezeň komunikujú ľudia pracovne. Postupom času sa stal stabilným a časy, keď stál padal sú (dúfajme) dávno preč. Existujú však možnosti, ako si jeho používanie zlepšiť, resp. zľahčiť. V tomto článku som pripravil rozsiahly prehľad chat aplikácií pre počítače a mobilné telefóny, na ktorých ľahko rozbeháte aj populárny Facebook chat.

Facebook chat ako aplikácia vo vašom počítači

Väčšina ľudí spája Facebook chat s okienkom na stránke Facebook.com v ich prehliadači. Treba ale vedieť, že Facebook chat funguje na protokole Jabber (XMPP) a preto nie je problém spojiť váš FB účet s jedným z dostupných internet messaging programov (hovorovo by sme internet messaging program mohli označiť ako chatovací program). Výhodou používania FB chatu v programe/aplikácii je prehľadnosť, jednoduchosť a multifunkčnosť. Ak totiž používate aj iný chat – napr. ICQ, Jabber, Gtalk, Skype, Windows Live Messenger, môže vás tešiť fakt, že všetky správy, celý chat a zoznamy priateľov máte pokope v jednom jedinom aplikačnom prostredí. V jednom tabe môžete chatovať s priateľom cez ICQ, v ďalšom tabe chatujete so známou na FB a v ďalšom komunikujete so šéfom na Gtalku. Jednoducho sa cez tieto taby/okná preklikávate klasickým spôsobom známym už v legendárnej ICQ aplikácii.

Zoznam chatovacích programov s podporou Facebooku:

Trillian

Facebook chat - Trillian

Výhoda Trillianu je jeho multiplatformnosť, nainštaľujete si ho na Windows, Mac, iPhone iOS, BlackBerry, Androide. Podporuje značné množstvo chatovacích služieb ako ICQ, MSN, Jabber, Gtalk, Facebook a mnoho ďalších. Ďalšou výhodou je, že všetky tieto služby združí pod jeden Astra účet, ktorým sa do Trillianu vždy prihlasujete. Ak sa následne Astra účtom prihlásite na akomkoľvek inom zariadení (mobil, tablet, iný počítač), máte synchronizované všetky chatovacie služby. Trillian natívne podporuje dokonca Skype. Trillian ponúka zakúpenie PRO licencie, v ktorej nebudete obťažovaný reklamami, ktoré sa v zdarma verzii nachádzajú. Download »

Miranda

Facebook chat - Miranda

Okrem toho, že Miranda podporuje okrem Facebooku snáď všetky známe chatovacie služby, je obľúbená hlavne medzi skúsenejšími používateľmi. Jej obľúbenosť je založená na extrémnej upraviteľnosti, modifikovať si ju môžete podľa vlastnej predstavy a to či už ide o vzhľad, alebo o funkcie. Jej možnosti môžete rozširovať množstvo dostupných addonov. Ak teda máte kopu času na podrobné nastavovanie a máte chuť používať chat presne podľa svojich predstáv, skúste Mirandu. Je open source a teda zdarma. Download »

Qip

Facebook chat - Qip

Qip je ruská aplikácia, ktorá pôvodne vznikla ako plnohodnotná náhrada ICQ. Časom sa z Qip-u vyvinula unikátna chatovacia aplikácia, ktorá podporuje radu ďalších protokolov, ako Jabber, AOL, IRC a samozrejme Facebook. Vzhľad Qip-u je veľmi podobný práve spomínanému ICQ, funkcie a používanie sú veľmi jednoduché a intuitívne. To môže byť pre ľudí rozhodujúce. Qip funguje iba pod OS Windows a iOS, nenašiel som verziu pre Mac OS, Android, či Windows Phone. Download »

Pidgin

Facebook chat - Pidgin

Pidgin som osobne používal dlhé roky. Zo všetkého sa mi na ňom páčila dokonalá história chatu, v ktorej sa dalo veľmi rýchlo orientovať. Ak niečo Pidgin nepodporuje, dá sa táto funkcionalita rozšíriť pomocou prídavných pluginov. Facebook je podporovaný taktiež až po pridaní pluginu (rovnako aj Skype). Pidgin pracuje na Windows, Linux aj Mac OS X. Verziu pre smartphone iOS, Android či Windows Phone som nenašiel. Download »

Adium

Facebook chat - Adium

Adium je chatovacia aplikácia pre Mac OS X. Okrem Facebook chatu podporuje značné množstvo ďalších chat protokolov – MSN, Jabber (vrátane Google Talk), ICQ, Gadu-gadu a ďalšie, ktoré u nás nie sú veľmi rozšírené. Adium je väčšine používateľov počítačov Apple Mac známy, ak nie, dávam ho do pozornosti. K stiahnutiu je free. Download »

Digsby

Facebook chat - Digsby

Digsby patrí medzi mladšie chat aplikácie. Vlastne už nie je len chat aplikáciou, slúži aj ako jednoduchý email klient a nástroj na prístup do sociálnych sietí. Okrem možnosti chatovania na Facebook, ICQ, AIM, MSN, Yahoo, Google Talk, Jabber zvládne aktualizáciu statusov a komentárov na Facebooku, Twitteri, MySpace a LinkedIn. Ja som Digsby nikdy dlhodobejšie nepoužíval, no táto aplikáci si za pár posledných rokov získala vďaka svojej intuitívnosti, jednoduchosti a možnosti všetko riešiť z jednej aplikácie množstvo priaznivcov. Je free, dostupný na Windows, Mac a Linux. Download »

Beejive

Facebook chat - Beejive

Beejive je chat aplikácia pre mobily – smartphony s operačnými systémami iOS (iPhone, iPad), Android (Samsung Galaxy, HTC Desire, atď.), BlackBerry OS (BlackBerry), nie je dostupná ako desktopová aplikácia do počítača. Napriek tomu vyniká svojimi schopnosťami a podporou – okrem chatovania na Facebooku môžete na Google Talk, Jabber, MSN, bohužiaľ ICQ podpora bola ukončená. Beejive pre Android stojí 7,99€, pre iOS $4.99 (cca 3,8€). Download »

Kopete

Facebook chat - Kopete

Kopete je známym internet messengerom pre operačný systém Linux (bez rozdielu distribúcie). Je samozrejme free, takže sa dá využívať zdarma. Podporuje všetky známe chat protokoly – AIM, ICQ, Windows Live Messenger, Yahoo, Jabber, Gadu-Gadu, Novell GroupWise Messenger a ďalšie. Kopete sa dá nakonfigurovať aj na používanie Facebook chatu (keďže Facebook využíva XMPP resp. Jabber). Download »

Chit Chat for Facebook

Facebook chat - Chit chat for Facebook

Chit Chat for Facebook je chat aplikácia vytvorená špeciálne pre chatovanie na Facebooku. Podporuje všetky masovo obľúbené vychytávky – rozličné smajlíky, fonty, farby, tučné písma atď. Koncepciou je podobný pôvodnému ICQ, takže v jednom okne máte zoznam priateľov, v druhom chatujete s ľudmi. Ak ostatné chat protokoly nevyužijete a stačí vám len Facebook, táto aplikácia bude akurát pre vás. Vôbec sa nemusíte prihlasovať na Facebook stránke a odpútavať pozornosť od práce. Aplikácia je free a je dostupná pre OS Windows. Download »

ebuddy chat

Na záver som si nechal jednu čerešničku. Ebuddy chat je webový a mobilný chatovací program pre MSN, Yahoo, ICQ, AIM, Google Talk a samozrejme Facebook. Čo si predstaviť pod pojmom „webový“? Aplikácia totiž funguje na základe prihlásenia do webstránky, cez internetový prehliadač. Následne funguje ako ostatné podobné desktopové aplikácie, o ktorých sme si písali vyššie. Výhodou je extrémna mobilita, aplikácia je doslova prenosná kdekoľvek (škola, internetová kaviareň). Ebuddy chat je ale populárny aj na mobiloch – smartphonoch – iOS (iPhone, iPad), Android (HTC, Samsung atď.), funguje ale aj na klasických telefónoch s podporou javy, alebo na akomkoľvek inom mobile, cez svoju webovú mobilnú verziu. Ebuddy chat pofrčí naozaj na všetkom a naozaj všade – to je jeho prioritná výhoda. Druhou výhodou je fakt, že je úplne zdarma. Download »

IM – internet messaging resp. chatovacích aplikácií, ktoré podporujú Facebook chat je požehnane, každá má niečo do seba a je na vás, aby ste si vybrali srdcu blízku. A ak ste podľahli smajlíkománii, tej sa venuje článok Zablbnite si na Facebooku – smajlíci a znaky.

4 thoughts on “10 chat aplikácií nielen pre Facebook – aj do PC a mobilu

  1. Mirec

    ja pouzivam imo.im,tiez stoji za spomenutie( velmi spolahlivy je,pouzivam ho na svojom androide,samozrejme bezi aj v prehliadaci :-) )

    Reply

Pridajte komentár